Життя "з нуля". Як одна з найкращих офтальмологів України втекла з дому
Вона – один з найкращих офтальмологів України. За 25 років лікарської практики провела десятки тисяч операцій, врятувала зір, без перебільшення, сотням тисяч людей.
Вона запатентувала власні методики оперативного втручання при катаракті та глаукомі – не лише ефективні, але й у кілька разів дешевші.
Завдяки унікальним знанням і навичкам її запрошують оперувати не тільки в різні міста України, але й за кордон – у країни Балтії, Німеччину та Китай.
Це все тепер, а у 2014 році Тетяна Д'яконова, лікар вищої категорії, стала однією з понад півтора мільйонів вимушених переселенців. Чи, як сама каже, – біженців з Донбасу.
НЕ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ – БІЖЕНЦІ
"Саме так, ми не вважаємо себе переселенцями. Адже переселенці – це ті, кого насправді переселили, допомогли, дали житло. Ми ж тікали кожен сам по собі. Ми – біженці, – пояснює вона.
Але чомусь держава приклеїла нам інший ярлик. Напевне, тому що, згідно з нормами міжнародного права, як біженці ми мали б отримувати гарну фінансову допомогу та багато іншого".
Тетяна Д'яконова, лікар вищої категорії |
На момент початку війни Тетяна Д'яконова була головним офтальмологом Луганська. Водночас не залишала й хірургічну практику.
Останні свої операції там жінка провела за день до втечі, коли бойові дії були вже у розпалі.
"У нас це почалося, коли вже Крим захопили. Чоловік одразу сказав: буде війна. Я не вірила – мовляв, нісенітниця якась. Двадцять перше століття на дворі, яка війна? Та ще й з Росією… Це взагалі нормально?", – пригадує Тетяна свої відчуття.
Як би не хотілося, але ті дні поки не вдається стерти з пам’яті. Захоплення будівлі СБУ, ОДА, початок різноманітних "рухів".
На власні очі жінка бачила, як у луганських дворах з автобусів з російськими номерами висаджувалися ряжені козаки, не соромлячись переодягалися і йшли мітингувати за "республіку", за Росію.
Трохи згодом почали перекривати вулиці, з’ясувалося, що й міліція – на боці незваних гостей. Коли ж почали обстрілювати, бомбити – стало нестерпно.
"В останній операційний день працювали дуже швидко, – розповідає Тетяна. – Пацієнтів було багато, усі прийшли на операцію, незважаючи на обстріли. Бабусі, ще тією війною загартовані, вирішили, що потрібно оперуватися, що це може для них бути останнім шансом.
Я ж дуже боялася, що вимкнуть світло, коли я буду у відкритій рані, в оці, і не зможу закінчити. Але зрештою всіх прооперували, все добре".
Наступного дня Д'яконова оглянула всіх пацієнтів, роздала виписки, рекомендації, й на тому все: машина – і вперед.
І дуже вчасно, адже буквально за ними підірвали останній міст, яким можна було виїхати на підконтрольну Києву територію.
На момент початку війни Тетяна була головним офтальмологом Луганська |
На всіх блокпостах тоді вже стояли бойовики. Тетяні з чоловіком допоміг виїхати пацієнт:
"Він завзятий сепаратист був. Думав, що ми теж "за Росію". Довелося його трішки обдурити, що ми на дачу в Щастя їдемо. Інакше шансів виїхати просто не було.
На блокпостах не те що оглядали – патрали. А коли дізнавалися, що лікарі, одразу виникали питання: чому виїжджаєте, і так далі. Тому, виходить, наш "провожатий" нам дуже допоміг".
Речей багато не брали, лише легкі валізи – планували повернутися максимум за місяць. Він розтягнувся вже на чотири роки.
Про Луганськ залишилися тільки згадки та деякі пацієнти, яких Тетяна вела ще там.
"До нас тоді приїжджали на обстеження й лікування і з Білорусі, і з Росії. Навіть зараз продовжують їздити – з Сибіру, з Далекого Сходу. Це українці, які давно вже туди виїхали. Але продовжують говорити українською. І, знаєте, я не бачу в їхніх очах того "русского мира", – каже жінка.
ПІСЛЯ ВТЕЧІ. ЗАВДАННЯ – ВИЖИТИ
Оселилося подружжя у родичів чоловіка в Полтавській області.
Але, каже Тетяна, далеко не всім так пощастило. Держава, у свою чергу, не змогла забезпечити бодай елементарні умови для людей:
"Дах над головою, тепло. Далі б уже люди самі стали на ноги. І не довелося би повертатися, і Луганськ насправді залишився б голим. А так багато хто виїхав, злякався і повернувся".
Були такі й серед колег Тетяни. Причини різні – хтось не міг платити за квартиру, у когось на окупованій території залишилися батьки, хтось не зміг закріпитися на новому місці.
Бо поки пацієнти зрозуміють, що ти дійсно хороший лікар – мине кілька років. А весь авторитет залишився там, в окупації.
"Зараз уже думаємо, що й не візьмемо нічого від держави, навіть якщо запропонують. Уже не потрібно. Дякуємо, самі впоралися", – каже Д'яконова.
Поки пацієнти зрозуміють, що ти дійсно хороший лікар – мине кілька років |
Нині Тетяна з чоловіком, теж офтальмологом, живуть у Полтаві. Орендують квартиру. Одного з провідних фахівців галузі, Тетяну влаштували на роботу в обласну лікарню на половину декретної ставки.
Це, зізнається лікар, дуже допомогло свого часу:
"Я чудово розуміла, що чужа тут, не рвалася на керівні посади. Спілкуюся, співпрацюю з місцевими офтальмологами.
Зараз є хороше обладнання, одне з найкращих в Україні. Тож я можу і діагностикою займатися, і лазерним лікуванням, і консультаціями, і хірургією".
ЗАПРОШУВАЛИ В КИТАЙ І НІМЕЧЧИНУ – ЗАЛИШИЛАСЯ В ПОЛТАВІ
Майже два роки тому Д'яконови відкрили в Полтаві сучасний офтальмологічний центр "Ірис".
Обладнали його з нуля: як каже Тетяна, завдяки авторитету й довірі. Її чоловік і раніше займався офтальмологічним бізнесом, а нині очолює центр.
У штаті дев'ять людей. Анестезіолог – ще один переселенець, лікар з Луганська. Адміністратор – з прифронтової зони, з-під Донецька. Інші місцеві.
Нині пацієнтів і роботи дуже багато. Але навантажень Тетяна ніколи не боялася. Працюючи головним офтальмологом Луганська, проводила прийом, освоювала нові технології. Регулярно підвищувала кваліфікацію на різноманітних курсах, відвідувала конференції, мінімум 2-3 рази на рік переймала досвід колег у закордонних навчальних відрядженнях.
Сама також ділиться знаннями, напрацюваннями, багатим досвідом – на конференціях, у приватних і державних клініках по всій країні.
Уже під час війни Тетяні надходили пропозиції переїхати працювати за кордон – у Китай або Німеччину. Але жінка вирішила залишитися в Полтаві, поближче до рідного дому.
"Тут якось спокійніше, тепліше, навіть попри бойові дії на сході. Все одно я почуваюся тут комфортніше. Свої люди, менталітет. Як говорять, де родився, там і знадобився", – каже лікар.
Тетяна Д'яконова, за приблизними підрахунками, проводить більше двох тисяч операцій на рік. Не лише в Полтаві, але й в інших містах України.
Тетяна проводить більше двох тисяч операцій на рік |
У їхньому з чоловіком центрі безкоштовно надають допомогу нашим воїнам-учасникам АТО – консультації, лікування. Нещодавно зробили операцію з видалення катаракти мамі солдата, який загинув на Донбасі.
Тим часом в окупованому Луганську закрили міську лікарню, у якій Тетяна працювала раніше.
На її базі свого часу вдалося створити офтальмологічний центр з повним спектром оперативно-хірургічного лікування й діагностики. Усе дороге обладнання перевезли, нині воно стоїть і не працює.
"Мені очевидці розповідали, як перевозили всю цю сучасну й надзвичайно складну техніку. Це просто жах! – ділиться Тетяна. – Усі ці важкі комп’ютери, машини вони ставили на якусь ковдру і на ній спускали з третього поверху на перший!
Завантажили в якусь машину і в такому бардаку перевезли в іншу лікарню. Там вона і стоїть, не працює.
Не знаю, чому так. Мабуть, знищують її просто – яка ще може бути мета таких варварських дій?".
[L]Нині Тетяна знову повністю зосереджена на роботі. За її словами, у Полтавській області особливо багато глаукомних хворих – ця недуга, яка може призвести до незворотної сліпоти, тут виявляється і діагностується поки що погано.
Д'яконова не знає, чи повернеться в Луганськ коли-небудь. Після 2014-2015 років, каже, важко наперед задумуватися. Поживемо – побачимо.
Роксана Касумова, журналістка, спеціально для УП.Життя
Спецпроект "Життя з "нуля" виходить за підтримки Парламентської платформи майбутнього Донбасу та проекту Ради Європи "Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні".