За підтримки радниці – уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'ї Герасимчук у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ)
Авторка: Оксана Гунько
31 жовтня 2024
"Тихою епідемією" можна назвати процес, коли діти з інвалідністю залишаються вдома, бо їх не приймають до гуртків чи центрів дозвілля. Відмови різні: "ми з такими дітьми не працюємо", "вже групи набрані", "вже пізно для такого віку" або "у нас немає спеціалістів". Це типовий пострадянський підхід і сприйняття – страх інакшості, який має піти в минуле. Натомість є ті, хто заохочують до своїх майстерень і спортивних залів дітей та молодь з інвалідністю. І всі ініціатори подібних проєктів співзвучні у висновку – інклюзивний простір корисний для всіх його учасників своєю глибиною, впливом змін і обміном досвідом.
Батьки часто зіштовхуються з відмовами від тренерів та інших керівників центрів дозвілля чи позашкільних гуртків.
"Я особисто більше року не могла знайти басейн і тренера, які б погодилися займатися з моєю нечуючою донькою. Найчастішу відмову, яку я чула від тренерів: «Я не знаю, як знайти спільну мову», – говорить уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. – Пізніше, коли донька захопилася хіп-хопом, я кілька місяців чула відмови від танцювальних шкіл. І яким же було моє щастя, коли один з тренерів сказав: «Звісно, приходьте, немає проблем»".
За словами Дар’ї Герасимчук, батьки дітей з інвалідністю в подібних ситуаціях зіштовхуємося не тільки зі стереотипами та страхами суспільства: "Як вони танцюватимуть? А плаватимуть? Як інші діти реагуватимуть?". Додатково спрацьовують тривоги самих батьків. Вони бояться, що дитину можуть не прийняти, не зрозуміти або образити. Цей страх настільки сильний, що іноді батьки навіть не шукають можливості реалізувати хобі чи інтереси своєї дитини. Вони вважають, що в такий спосіб захищають свою дитину від небажаних ситуацій. А на справді страх за дитину перевищує бажання її підтримати під час комунікації з реальністю.
"Коли віриш у свою дитину, то знаходиш людей, які також вірять у неї й готові зробити все, щоб допомогти їй розправити крила", – говорить Радниця – уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.
Підлітки з порушенням слуху діляться своїми особистими історіями в проєкті "30 історій мого життя". Проєкт створено ГО "Відчуй" за підтримки "Українського культурного фонду".
"Я опинився в реальності"
– Як справи? – Нормально. Саме ця відповідь людей з синдромом Дауна на життєве питання лягла в основу назви художньої майстерні "Ательєнормально". Її відкрили в Києві співзасновник Станіслав Турін і його дружина Катерина Лібкінд. Тут зібралась команда із 13 митців, частина яких з синдромом Дауна.
фото Vogue Ukraine
"Ми раптово познайомилися на масштабній програмі «Ґете-Інституту Україна» з дуже талановитими митцями з синдромом Дауна. Я 13 років працюю як художник і в мене око налаштоване помічати суттєві твори. Шість років тому ми не бачили можливості передати митців з синдромом Дауна для професійної роботи у своєму оточенні. Тому вирішили створити майстерню, і нас з часом підтримали", – каже Станіслав.
Аутизм – це НЕ захворювання, і його НЕ треба лікувати.
Це стан розвитку, за якого людина по-іншому сприймає інформацію, інакше взаємодіє з навколишнім середовищем. Розлади аутистичного спектру не лікуються, вони компенсуються. Рання діагностика та втручання фахівців (наприклад, дитячого психіатра, а також логопедів, терапевтів мови та мовлення, психологів, сенсорних терапевтів, нейропсихологів і корекційних педагогів) здатні допомогти дитині адаптуватися до вимог суспільства. Водночас чим раніше розпочинається корекційна робота спеціалістів, тим легшим буде процес адаптації дитини.
На той момент він був фрилансером і сам шукав роботу. На його думку, проєкт мали б підтримати великі організації й запропонувати заробіток.
"Але виявилося, що все працює інакше: потрібно починати самому і робити невеликі кроки, поступово залучаючи людей. Я це називаю «ефект Тома Соєра», – говорить про свої перші кроки та залучення інших митець і щиро зізнається: – я сам не зміг би створити інклюзивну майстерню, бо мав безліч страхів і стереотипів через брак знань".
фото Vogue Ukraine
На початку діяльності команду майстерні "Ательєнормально" консультували німецька дослідницька організація Touchdown 21 (яка працює з людьми з синдромом Дауна) і Всеукраїнська благодійна організація "Даун-Синдром". За більше ніж шість років команда дізналася безліч нюансів про взаємодію з людьми з синдромом Дауна.
"Наші німецькі колеги допомагали нам на кожному етапі, включаючи професійний розвиток. Однією з головних речей, яку нам передали спеціалісти, була важливість професійної організації роботи. Вони мають великий досвід у розбудові масштабних проєктів, і їхні поради я використовую не лише в роботі з людьми з інвалідністю, але й в інших професійних сферах.
Консультанти організації Touchdown 21 показали нам, як правильно акцентувати на ключових моментах, який словник використовувати для опису певних ситуацій і як підходити до різних аспектів роботи. Ми не мали б супроводжувати колег, прибирати за ними, займатися реабілітацією чи працювати з їхніми батьками. Натомість нам вдалося покращити взаєморозуміння та виходити з конфліктів", – розповідає Станіслав.
За словами Станіслава, у майстерні вдалося застосувати методику роботи в колі, яка використовується не тільки в терапії. Це дозволяє врівноважити спілкування: сором’язні та малорозмовні люди мають можливість спілкуватись в колективі, а ті, хто зазвичай багато говорить – вислухати інших. Таким чином відкриваються нові грані професійної компетенції.
"Це величезний досвід для мене, який без перебільшення змінив все моє життя. Я звернув увагу на невидимі вразливі групи. Мені довелося покинути власну бульбашку, в якій я перебував. До цього читав про вразливі групи, знав про них, але саме спілкування з колегами з синдромом Дауна дало мені входження до дуже великого невидимого світу. Врешті-решт, я опинився в зоні реальності. У мене прокинувся інтерес до багатьох різних речей. Я перестав хвилюватися, наприклад, перед високопосадовцями й зрозумів, що таке рівність", – каже про результат взаємодії Станіслав.
фото Vogue Ukraine
За словами митця, він почав цікавитися підтриманим проживанням, оскільки розуміє, що колегам з синдромом Дауна для кращої реалізації варто жити окремо від батьків, сепарація має відбуватися, так само як і в інших повнолітніх дітей. "Але як поєднувати громадський активізм і мистецтво? Як дотриматися цього балансу?", – ставить собі питання співзасновник майстерні.
"Ми не працюємо для створення миттєвого успіху чи конкретного продукту, як, наприклад, картини. Наша робота – це процес долання перешкод, і саме це надихає. Для окремих людей ми стаємо, як виявилося, вогником надії. Це також велика підтримка для нас, коли ми випадково чуємо або коли десь представляємося, і нам кажуть: «О, ми вас знаємо! Дякуємо за те, що ви робите!». І не лише в Києві, а й за його межами. Спільнота, яку ми створили, має надзвичайне значення, і важко переоцінити ту роль, яку грають люди, підтримуючи нас у діяльності", – підсумовує Станіслав.