Як допомогти тварині адаптуватися на новому місці
Собаки та коти мають різну "філософію" пристосування до нових умов життя.
Для кота основною базою безпеки є його територія, для собаки – людина або відразу декілька членів родини, наголошує Оксана Галан.
Тож як допомогти домашньому улюбленцю адаптуватися до нових умов життя?
Заздалегідь подбайте про все необхідне для комфортного перебування тварини на новому місці: придбайте миски для їжі та води, повідець, нашийник, іграшки та зручне ліжко для відпочинку. Відведіть песику комфортне та безпечне місце у будинку/квартирі.
Авторство: ГО "Песики Києва"
У перші дні перебування на новому місці собаки здебільшого поводяться достатньо спокійно: придивляються до нового середовища та намагаються усвідомити межі дозволеного, говорить зоопсихологиня.
"Тварина не буде поводитися так, як у притулку. Середовище обумовлює як нашу поведінку, так і поведінку собаки. Тому потрібно дати тварині час, щоб вона придивилася до вас, а ви – до неї", – наголошує фахівчиня.
Аби песику було легше звикнути до нової родини, ваша поведінка має бути передбачуваною: годуйте, вигулюйте та грайте з ним, за можливості, в один і той самий час.
"Чим більше буде передбачуваності, тим швидше собака зрозуміє, наскільки комфортно, спокійно та безпечно він може себе відчувати поряд із вами", – пояснює зоопсихологиня.
Наміри погладити або взяти на руки собаку можуть здаватися безневинними, однак зменшувати дистанцію варто поступово, адже така поведінка може налякати тварину. Оксана Галан радить робити це обережно і без різких рухів, аби перевірити, чи хоче тварина, аби ви її торкалися.
"Треба це робити дуже обережно. Дивитися, як тварина реагує на звуки. У цей час вона теж збирає інформацію про вас: міміку, руки, рухи і слова, які слідують за ними", – додає експертка.
Адаптація котів дещо відрізняється. Важливо забезпечити можливість поступового дослідження території, однак упевнитися, що простір для тварини є безпечним.
Авторство: ДоброКіт
"Все буде залежати від того, наскільки боязкий кіт. Для цих тварин нормально поводитися обережно на новій території, адже кіт, хоч і хижак, але дуже маленький. Для того, щоб він відчував себе комфортно, йому потрібно розуміти, що ця територія – безпечна і на ній є все необхідне: їжа, вода, можливість відпочивати у спокійному місці тощо", – пояснює Оксана Галан.
Перша ніч може бути безсонною
Засновниця благодійної організації із захисту безпритульних котів "ДоброКіт" Яна Тябут радить бути готовими до того, що деякі котики можуть активно нявкати – "плакати", обстежувати квартиру, шкребтись або навпаки – сидіти тихо на одному місці.
Утім, все індивідуально. Якщо ваш новий улюбленець має певні особливості, як-от ваду слуху, то варто розуміти, що його нявкіт буде відрізнятися від "класичного".
"Все дуже індивідуально. Якщо люди беруть, наприклад, глухих котиків, то треба розуміти, що в них зовсім інший нявкіт. До цього потрібно бути готовим, бо деяких людей це починає дратувати", – говорить Яна Тябут.
Пам’ятайте про особливість характеру
Експертка зауважує, що котики на новому місці часто шукають схованки. Перед тим, як забрати тварину з притулку додому, закрийте усі потенційно небезпечні щілини та закутки, куди може пролізти тварина.
Натомість Яна Тябут радить одразу створити для тварини таку схованку: наприклад, облаштувати під неї звичайну коробку.
"У перший час котики (особливо ті, які мали якийсь негативний досвід контакту з людьми), будуть ховатися", – попереджає Тябут.
Якщо ви взяли у родину котика з інвалідністю – без лапки або ока – його простір має бути облаштований так, аби тварина мала безперешкодний доступ до їжі, води та місця відпочинку.
"Наприклад, якщо навіть він без лапи і любить лазити на вершинах вашої квартири, то речі варто спеціально розставити так, аби кіт міг залізти туди, куди йому хочеться, де йому затишно і комфортно. Можна придбати спеціальні котячі меблі", – радить Яна Тябут.
Варто усвідомлювати, що прихильність до людей у котів часто формується не одразу. Дайте тварині стільки часу, скільки їй потрібно, аби звикнути до території та людей навколо.
Водночас ви можете спробувати ініціювати активність тварини – розкладати корм, щоб кіт його шукав, забезпечити його іграшками тощо."Але не потрібно постійно тицяти та діставати його з-під ліжка", – наголошує зоопсихологиня Оксана Галан.
Яна Тябут додає, що петперентам варто запастися терпінням, адже кожна тварина – унікальна: комусь на адаптацію потрібно кілька днів, декому – навіть місяць.
"Коли кіт усвідомить, що він в безпеці, йому нічого не загрожує, стабільно є їжа і чистий горщик, то почне виходити на контакт, з'явиться довіра до людини", – наголошує вона.
Продовжувати знайомство з новим домашнім улюбленцем можна за допомогою ігор та смаколиків. Це найкращий спосіб зародження довіри, говорить Яна Тябут.
Авторство: ДоброКіт
"Це можуть бути ігри на відстані – наприклад, використання паличок або підвісок зі спеціальним хутром, іграшкові миші. Це приваблює котика, він відчуває себе хижаком, заводиться і починає гратися. Заохочувати ігри можна за допомогою смаколиків, різноманітних паштетів – це буде своєрідною винагородою", – каже засновниця "ДоброКіт".
Яна Тябут радить не намагатися з перших хвилин "вмикати" активний тактильний контакт з твариною.
"Якщо котик сам не йде, не просить, не хоче залізти до вас на руки, посидіти поруч, не потрібно його примушувати. Все буде, але згодом. Просто йому потрібен час, щоб вам довіритися і зрозуміти, що він у безпеці", – пояснює вона.