Сміття можна перетворити на гроші і квіти. Досвід громади Іллінців
На територію заїжджає вантажівка-самоскид, зупиняється біля одного з павільйонів і гучно висипає вантаж – різнокольорові пластикові пляшки. Працівники жваво відсортовують їх за кольорами.
Після цього запускається прес і гора пластикового сміття легко перетворюється на невеликі, компактні брикети, вагою близько 20 кілограмів кожен.
Вантажівка-самоскид та її різнокольоровий вантаж |
Прес коштує 20 тисяч гривень |
Так працює комунальне підприємство "Добробут" Іллінецької міськради, що на Вінниччині, де навчилися акумулювати гроші зі сміття в інтересах громади.
Іллінці – невеличке затишне місто, розташоване за 65 кілометрів від Вінниці з населенням дванадцять із половиною тисяч осіб.
У середині 18 століття місто отримало Магдебурзьке право. За радянських часів Іллінці стали селищем міського типу, а сьогодні це об’єднана територіальна громада, яка має у своєму складі місто Іллінці та ще 12 навколишніх сіл.
Іллінецька районна рада |
"Нас окрилила ідея децентралізації місцевого самоврядування, ми побачили досвід в Тернополі та на Хмельниччині. І це нам імпонувало.
Впродовж трьох місяців ми зробили ті кроки, які інші роблять за рік", – розповідає міський голова Іллінців Володимир Ящук.
Міський голова зізнається, що на початку були побоювання. "Але ми просто брали і робили, і сьогодні ми задоволені", – говорить міський голова.
Дійсно, в Іллінцях не відчувається ефекту занедбаності міського простору, а місцеві мешканці, як і представники місцевої влади, у спілкуванні випромінюють оптимізм та налаштовані на подальший розвиток громади.
В Іллінцях не відчувається ефекту занедбаності міського простору, а місцеві мешканці у спілкуванні випромінюють оптимізм |
Від самого початку об'єднання влада Іллінців зробила ставку на проектну діяльність.
Міськрада затвердила проект оновлення парку сміттєвозів, проект "Європейська площа" з оновлення центральної площі міста, проект "Сонячний тариф" та інші.
Також в місті затвердили програму роздільного збору твердих побутових відходів, що передбачає відокремлення від загальної маси сміття пластикової ПЕТ-пляшки і пластмаси.
Для цього, окрім звичайних контейнерів для сміття, міська влада закупила близько 150 спеціальних, решітчатих, призначених для збору пластику.
Міська влада закупила близько 150 спеціальних, решітчатих, призначених для збору пластику |
Цікаво, що при цьому прес для сміття, який коштує близько 20 тисяч гривень, місто не купувало за власні кошти.
За словами колишнього керівника КП "Добробут", а нині заступника міського голови Іллінців Олексія Сігнаєвського, це устаткування вдалося отримати в оренду всього за 1 гривню на місяць від підприємства, що закуповує вторсировину – ТОВ "Гарна пляшка".
Загалом вартість впровадження проекту обійшлося місту у 200 тисяч гривень при бюджеті об’єднаної громади у 68,9 мільйонів гривень (до об’єднання – 18 мільйонів гривень).
Зараз місто продає підприємству-переробнику пластик за ціною 7,5 гривень за кілограм. До прикладу, в липні місто здало закупівельнику пет-пляшки на 17,7 тисяч гривень.
Зараз місто продає підприємству-переробнику пластик за ціною 7,5 гривень за кілограм |
Місцевий активіст, екс-депутат Іллінецької міськради Максим Задорожний зізнається, що рекламували роздільний збір сміття не дуже активно: на місто 20-тисячним населенням було розповсюджено лише 8 агітаційних плакатів та 1000 інформаційних листівок.
Однак мешканці активно включилися у процес сортування відходів, адже зрозуміли безпосередній зв’язок між сортуванням сміття і озелененням міста, – дохід від реалізації вторинного пластику спрямовується на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів.
У цьому місті існує безпосередній зв’язок між сортуванням сміття і озелененням міста |
Дохід від реалізації вторинного пластику спрямовується на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів |
"Якщо раніше місто закуповувало саджанці у постачальників за ринковою ціною, то після запуску власної теплиці вартість квіткового саджанця вдалося знизити для міста у кілька разів", – говорить завідувачка тепличного господарства пані Валентина.
За її словами, тут вирощують понад п’ятдесят видів квітів. А скоро буде ще більше – незабаром має розпочатися будівництво ще однієї теплиці на даху гаражного комплексу КП.
Найближчим часом також будуть налагоджувати виробництво і реалізацію квіткового насіння, що має приносити додатковий дохід господарству.
Завідувачка тепличного господарства пані Валентина |
Найближчим часом також будуть налагоджувати виробництво і реалізацію квіткового насіння |
Маючи успішний досвід вирішення проблем сміття, Іллінці розробили проектно-кошторисну документацію на будівництво великої сміттєсортувальної лінії.
Загальна вартість будівництва обійдеться у 10 мільйонів гривень. Фінансування буде здійснюватися за рахунок коштів Вінницького облбюджету.
[L]Створення такого підприємства фактично з нуля – це додаткові 20 робочих місць та податкові надходження до міського бюджету.
Розрахунковий обсяг сортування становитиме 120 кубічних метрів твердих побутових відходів на добу. Це в кілька разів більше, аніж потреба Іллінецької ОТГ. Тому влада Іддінці планують приймати на сортування сміття ще і з сусідніх ОТГ.
Тут будуть відсортовувати більше 20-и видів вторинних матеріалів – різні сорти пластику, скла, паперу, картону та металу.
Денис Бігунов, рух "Сильні громади", спеціально для УП.Життя
Стаття підготована в рамках проекту "Ефективне місто", який здійснюється рухом "Сильні громади" ГО "Центр UA" спільно із ГО "Студена" за підтримки UCBI – Українська ініціатива зміцнення громадської довіри.
Ми шукаємо історії ефективного вирішення міських проблем за участі активної громади.
Якщо ви знаєте такі історії – пишіть про них у соцмережах під хештегом #Ефективне_місто, або надсилайте на е-mail: [email protected]