Українська правда

"Він умів бачити те, повз що інші проходять". Пам'яті фотокореспондента, оператора, митця, солдата Максима Шварцмана

16 липня, 06:00

Максим Шварцман умів дивитися на світ інакше. Він знімав відео, фотографував, малював, писав прозу, грав на гітарі, цікавився історією – і все це опанував самотужки, спираючись на природне чуття краси й форми.

Максим був чуйним батьком, люблячим чоловіком, вірним другом і побратимом. Він мріяв знімати кіно й написати книгу про збирача історій, купити в селі будинок із верандою, де вечорами можна було б сидіти за столом всією родиною. Жодна з цих мрій не здійснилася за його життя.

15 липня 2023 року Максим Шварцман загинув під Бахмутом. Йому було 35 років.

З Каланчака в Чернівці

Максим народився 17 жовтня 1987 року в селищі Каланчак на Херсонщині. Батьки розлучилися, коли він був ще дитиною. Максим залишився з мамою і вітчимом у Каланчаку, а батько повернувся до Одеси. Щоліта він їздив до тата, гуляв старовинними вуличками, купався в морі.

Після школи Шварцман вступив до Одеського національного університету – спочатку на географічний факультет, а потім на історичний. Коли Максим навчався на четвертому курсі, його мама захворіла на рак і померла. Її смерть дуже вплинула на Максима – щось наче надломилося. Він так і не склав останнього іспиту, не отримав диплома. Пішов працювати: кур'єром, кухарем в їдальні.

"Він був розумніший за багатьох людей із вищою освітою, – каже його дружина Марина. – Людина виняткової гідності. Я таких більше не знаю".

Максим Шварцман в улюбленій косусі
Фото з архіву родини

До Чернівців Шварцман потрапив у 2009 році через перші серйозні стосунки. Хоча вони й не склалися, вирішив залишатися на Буковині. Тут знайшов себе в журналістиці, зустрів кохання всього свого життя та виховував дітей.

Втім, любов до українського Півдня він пронесе крізь усе своє життя. Дружині Марині возитиме з Кланчацьких степів полин, а також набиратиме у пляшку морської води.

Оператор, який бачив сенси

Ще перебуваючи в Одесі, Максим підпрацьовував, де міг. На телебачення він прийшов без спеціальної освіти. Перша посада – оператор на телерадіокомпанії ТВА. Сам навчився знімати, освоїв художню відеозйомку. Далі працював практично у всіх медіа регіону: ТРК "Буковина" (згодом Суспільне – ред.), "Чернівецький Промінь", інформаційне агентство АСС. Умів так виставити освітлення, що навіть звичайна кімната перетворювалася на кадр із фільму.

Керівниця агентства АСС Оксана Данилюк розповіла в коментарі інформаційній службі НСЖУ, що Максим був надзвичайно доброзичливим й відкритим, але водночас – скромним, небагатослівним і далеким від будь-якої публічності.

"Він міг показати свої фотографії друзям під час корпоративної зустрічі, однак організовувати виставки чи публікувати роботи в інтернеті – це було зовсім не в його характері. У нього навіть сторінки у Facebook не було", – додала колега.

Коли Максим фотографував дружину Марину, то вмикав діафільми на стіні, щоб був правильний фон. Він цінував природну красу, надавав своїм світлинам концептуальної глибини. Так само вибагливо ставився і до відеозйомки: дбав про правильне світло й побудову кадру.

Також Максим малював – збереглося кілька його картин. Він навчився грати на гітарі. Розпочав роботу над фантастичною повістю, яка так і залишилася незакінченою. На фронті написав одне оповідання під назвою "Не про війну" і надіслав дружині.

"Він не показував публічно нічого, поки не вважав його готовим", – каже вона.

"Я кохаю тебе, і можеш тепер ненавидіти мене все життя"

Максим і Марина познайомилися у 2010 році на телебаченні – відеооператор і журналістка працювали разом на ТВА. Все почалося зі спільних зйомок і робочих буднів. Спочатку дружили, спілкувалися як колеги. Одного спекотного липневого дня він надіслав їй смс: "Несила більше терпіти. Я кохаю тебе, і можеш тепер ненавидіти мене все життя".

Марина відповіла не одразу – спочатку поїхала у відпустку. Через кілька місяців вони почали зустрічатися. Розписалися без пишних урочистостей: він – у косусі та джинсах, вона – в довгій спідниці. Через двадцять днів повінчалися. Букет для нареченої Максим замотав у крафтовий папір, виготовлений із газети, яку вони робили разом.

За десять років подружнього життя вони майже не розлучалися. Разом ростили двійко дітей – доньку Софію і сина Адама. Жили скромно, але не скаржилися.

"Він казав: якщо я не можу забезпечити тобі достойний рівень, то маю допомагати. І він справді допомагав – прав білизну руками, коли в нас не було пральної машинки, сидів із немовлям, поки я працювала", – згадує Марина.

Коли Максим почав заробляти на комерційних проєктах, чергувалися з дружиною, змінювали одне одного в догляді за меншим сином, підтримували. На вихідних разом дивилися кіно. Часом – кожен своє, але головне, що поруч.

"Для мене було важливо, щоб ми були разом на всі свята: дитячі дні народження, наші. Переважно ми все готували, сідали за стіл – торт, святкові шапочки. Навіть коли відпочивали з друзями, хотіли додому, хотіли бути лише вдвох", – каже жінка.

Подружжя мріяло про власний будиночок із садочком і барбекю. У Максима по батьківській лінії є єврейське коріння, тому в 2015 році вони виїхали в Ізраїль. Там Шварцмани прожили сім місяців: Марина гляділа дітей, Максим спочатку працював на автоскладі, а потім – у типографії. Але, за словами дружини, він там згасав. Тому повернулися до Чернівців, де чоловік отримав друге дихання.

Він любив море, але щасливим був у Чернівцях

Максим любив Чернівці так, як люблять щось рідне – не тому, що народився тут, а тому, що обрав. Саме в цьому місті він став по-справжньому щасливим. Шварцман знав кожен провулок, фасад, прохід між дворами. Годинами водив Софію й Адама вуличками старого міста, розповідав про архітектурні стилі будівель старого міста.

Найкращі миті – проведені з родиною
Фото з архів родини

"Дітям цього зараз дуже бракує. Коли ми з донечкою йдемо вулицею, вона раптом зупиняється й каже: "Там є будинок, з якого видно статую та серце. Нам тато показував, там є прохід". Тобто моя дитина пам'ятає, куди вони ходили", – каже Марина.

Він любив парки Федьковича й Шиллера, де катався з дітьми на санках. Влітку водив їх на річку, до дамби. Ці прогулянки, увага до деталей, до того, як влаштований світ навколо, лягли в основу незакінченої повісті, яку Максим писав ще до повномасштабної війни. Її головний герой – збирач історій, що схожий на гриба. Він ходить містом і колекціонує спогади про нього, щоб зберегти пам'ять про місто й цінності, які зникають.

Коли Марина читала текст, вона впізнала їхню першу квартиру, в якій жили до весілля, вікно з видом на двір, де навпроти часто сидів чоловік і грав на акордеоні.

"Людина, з якою я міг йти в вогонь і воду"

Коли почалося повномасштабне вторгнення, Максим, не роздумуючи, пішов добровольцем у військкомат.

"Мені здається, що його вразила окупація Каланчака. У Максима ще була робоча техніка вдома – він повернув її та в перший же день пішов до військкомату. Згодом прийшов додому й каже: "Ну все, я беру речі та йду служити в піхоту". А нам із дітьми сказав їхати до родичів у Польщу", – пригадала дружина.

Після початку повномасштабного вторгнення Марина з дітьми ненадовго виїхали з дітьми за кордон
Фото з архіву родини

Після довгих дискусій Марина з дітьми поїхали до своєї сестри за кордон. Погостювали там кілька місяців, а в травні повернулися додому.

Шварцман не шукав обхідних шляхів, ніколи не просив перевести на легшу посаду, хоча варіанти були.

Максим потрапив до 107-ї окремої бригади ТРО, 92-й батальйон. Спочатку воював на Харківському напрямку, де по десять днів не було зв'язку. Щоб зателефонувати коханій Марині, викопав "Старлінк" із-під снігу. Потім був Бахмут. З того періоду Марина згадує одну історію.

"У Максима був день народження. Він про це – ні пари з вуст. Але так збіглося, що до них приїхав священик-волонтер і привіз вафельний торт. Чоловік телефонує мені й каже: "Уявляєш, я їм торт. Ніхто не знає, що в мене день народження, але я їм торт". Він радів цьому, як дитина", – згадує Марина.

Побратим Максима Юрій Фештрига познайомився з ним у військкоматі. В перший день служби їх поставили разом на варту в місцевій аеропорт:

"Він мій однодумець. Людина, з якою я міг йти в вогонь і воду. Начитаний, ерудований, з потужним внутрішнім стрижнем. Пригадую, якось ми йшли по Харкову звичайною вулицею, нічого особливого, а він мені розказує про сталінський ампір, потім підходить до погруддя в дворику і починає розповідати, хто це, яка вага цієї людини в історії. Диву даєшся, як це все вміщалося в одній голові".

Максим і Юрій мали однакові мистецькі вподобання, обоє любили артхаусне кіно, літературу, музику.

Ще один побратим Максима Андрій Дашкевич написав, що навряд чи йому доведеться зустріти в житті ще коли-небудь таку людину:

"Цвіт нації, інтелігенція Чернівців. Як його дратувало, коли навколо хтось жалівся, що щось не так або щось не додали. Він брав і робив, робив якісно. Макс – лев. Він був небагатослівним, та коли починав говорити, всі повертали голови й починали прислухатись. Це була дійсно мудра не по своїх роках людина з добрим серцем, яка багато в чому розумілася".

Листи зі Слобожанщини

У жовтні 2022 року Максим перебував на Харківщині. Звідти написав дружині щемливі листи, які вона перечитує досі.

У них розповідав про побут у війську: мишей, що погризли батончик, про хропіння побратимів, схожих на тюленів у спальниках. І про головне, адресоване Марині і дітям у листах:

"Скучаю найбільше за вами й нашими простими, але безцінними радощами: прогулянками, розмовами, хатніми справами. Здається, якби я зараз опинився вдома, то більше би не нервувався через дурниці й не хвилювався марно".

"Якби мені не пощастило – ти не хвилюйся. Можливо, це і є моє призначення. Хотілося б іншого, але хто знає, як складеться нитка долі. Лиш попрошу про дещо. Не хочу, щоб діти бачили порожню моторошну оболонку. Я бачив свою маму, і цей образ надовго перекреслив усі решта спогади про неї".

"Якщо тобі трапиться достойний чоловік, що буде добрий до наших дітей, будь із ним. Я хочу, щоб ти була щаслива. Старайся брати від життя максимум приємного, бо є люди, що обмежують себе в ім'я ілюзій, які їм, довірливим, хтось наплів. То все обман. І найбагатша людина – з моральним компасом і стрижнем. Тому можеш обійтись без душпастирів всякого різного толку".

Навіть смертельно поранений, він переживав за інших побратимів

У травні 2023 року Максим на десять днів приїхав в єдину відпустку. Рідним про це нічого не сказав, хотів зробити сюрприз. Зустрів Марину й сина Адама біля ресторану з букетом квітів. Потім разом підготували сюрприз для Софії.

"Донька була вдома. Я її набрала й кажу: "Доця, я йду ще трохи пройдуся з Адамом, замовлю піцу на доставку". Ми взяли з собою піцу, і Макс подзвонив у двері. Вона подивилася (а він ще в кепці й так спеціально ховається), відкрила двері. А то тато. Для неї це, звичайно, сльози".

Коли Максим був у відпустці, то не хотів нікуди йти, просив рідних побути вдома, разом. Купив собі оселедець, якогось солодкого і все. Більше нічого не хотів.

Шварцмани придивлялися до будиночка в селі Рідківці, що поруч із Чернівцями. Уже майже вирішили купувати. Але потім батальйон Максима перевели під Бахмут, і він сказав: "Давай ти на мене почекаєш".

15 липня 2023 року він пішов на завдання. Побратим Юрій Фештрига, який був поруч у той день, розповів, як все відбувалося. Каже, що тоді загинуло кілька людей. Одному пощастило врятуватися, і він чув, як важкопоранений Максим запитував, де ще один побратим, Іван, який на той момент загинув.

"От така людина була, розумієте, – каже Юрій. – Оце відчуття плеча було не тільки щодо мене, а до всіх побратимів. Тому що навіть смертельно поранений, він переживав за інших більше, ніж за себе".

Ввечері того ж дня Марині зателефонувала дружина Івана та сказала, що їхніх чоловіків більше немає. Тіла не могли забрати два тижні, оскільки на позиції зайшли росіяни.

"Він мені наснився в нашій квартирі. Заходить у формі з ванної, підходить до мене, і ми починаємо обійматися, кохатися. Єдине, що він каже: "Ти нічого не відчуваєш". Я кажу: "Я все відчуваю". Я просто прокинулася щаслива".

Далі була важка процедура опізнання тіла. Марина зайшла в морг і побачила той самий целофановий пакет. Коли його відкрили, запищав наручний годинник.

Похорони чоловіка Марина пам'ятає, наче уві сні. За її словами, людина в стані шоку здатна лише виконувати інструкції. Жінці сказали: "Прийдіть у суботу на одинадцяту годину на Годилівське кладовище, там буде похорон". Вона так і зробила.

Поховали Максима 29 липня 2023 року в Чернівцях.

Заборонив дітям бути на похороні

Марина не взяла на похорон дітей, тому що про це за життя просив її чоловік.

Приїхали спільні друзі подружжя й повели їх у парк. Софія сказала: "Я думаю, що тато хотів, щоб так було. Він би не хотів, щоб було якось інакше".

"З Адамом було складніше, він постійно каже: "А коли я піду до тата? От ти кажеш, що він у мене в серці, а я його не бачу й хочу обійняти. А де він?", – розповіла жінка.

Марина каже, що коли Максим загинув, то всі її втрати до цього стали несуттєвими. Її часто запитують про пам'ятування загиблих, і вона не завжди знає, що відповісти.

"Для мене, напевно, було б правильним, щоб було до кого звернутися, якщо потрібна допомога. Таких людей в мене небагато, але вони є: близькі, друзі. Це важливо відчувати. І насправді – дозволити сім'ям загиблих жити далі.

Я іноді думаю, чи хочу, щоб мене представляли на заходах як вдову військового, чи просто як журналістку й письменницю. Бо нас публічно одягнули в чорні хустки, наче заборонивши життя після".

Життя після втрати

Марина каже, що усвідомила втрату лише тоді, коли їй привезли коробку з-під патронів разом із речами Максима. У ній лежали документи, телефон та її книжка – роман "Різдвяний граф", який жінка написала до війни й надіслала чоловіку під час служби. Всередині було їхнє сімейне фото.

"Я зрозуміла, він повернувся. Це вже все", – каже жінка.

За словами жінки, етапи горювання йдуть поступово. Спочатку ти все ж надієшся, шукаєш будь-яку інформацію по чатах, хапаєшся за надію: "А раптом живий, у полоні". А потім – впізнання, похорон.

Наступний етап – коли починаєш ходити у військкомат. Навіть момент, коли вже виплачують допомогу, теж треба пережити. Спочатку ти плачеш, тобі боляче – кожен по-своєму це переживає.

"Коли хтось пропонує інтерв'ю про Макса – фільм, матеріал, – зазвичай я погоджуюсь, тому що хочу, аби його пам'ятали", – каже Марина.

Донька Максима дуже важко переживає втрату – лише зараз почала говорити про батька, про те, як їй сумно. А до того, коли Марина плакала, вона просто виходила з кімнати чи робила вигляд, ніби не чує.

Коли ж дівчинка почала малювати, трішки відкрилася, то запитала Марину: "А як тато малював? А як тато хотів...". Так потроху, разом із психологом, вони дістають картини, спогади, переживання з голівоньки донечки.

Максим дуже часто приходить до Марини у снах, особливо, коли їй важко чи потрібна порада. Жінка каже, що чоловік наснився їй перед іспитом, і вона склала теорія з першого разу.

"Коли хворіла від виснаження й уві сні падала, він мене підхопив і обійняв. Тоді я прокинулась із теплим, спокійним відчуттям", – додає вона.

Марина вважає що людям, які пережили втрату, треба рухатися й відволікатися. Потрібно дозволити собі бути й жити, просто працювати, робити свою улюблену справу.

За словами Марини, людина має прийняти, що пережитий біль стає частиною її життя й ніколи повністю не зникне. Він може стихнути, але згодом повернутися з новою силою. Жінка намагається зберігати спогади про життя з Максимом і знаходити радість в маленьких речах, адже впевнена, що саме цього для неї й дітей хотів Максим.

Афіша короткометражного фільму "Будучність України" за сценарієм Максима Шварцмана
Фото з архіву родини

У листопаді 2025 року в Чернівцях презентували короткометражний фільм "Будучність України" за сценарієм Максима Шварцмана. А нещодавно вийшла друком збірка творів Максима Шварцмана під назвою "Не про війну". До неї ввійшли незавершена повість Максима, його оповідання, листи, а також спогади дружини про нього.

Текст створений у межах проєкту RECвієм – платформи пам'яті журналістів та медіафахівців, які загинули внаслідок повномасштабної війни Росії проти України.