Які професії можна здобути в українських профтехах
Сучасну профтехосвіту можна здобути, зокрема, у коледжах, училищах, ліцеях та навчальних центрах найрізноманітнішого профілю.
Наприклад, Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту – один з найстаріших професійних закладів, який функціонує з 1922 року. Якщо колись тут готували ковалів та слюсарів, то зараз ліцей орієнтований на транспортну та будівельну галузі.
"Фактично, останні 30 років наш заклад – мультипрофесійний. Насамперед у нас є залізничний напрямок. Ми готуємо машиністів теплотягів, електротягів, слюсарів з ремонту рухомого складу, провідників, монтерів колії.
Будівельний напрямок – це сантехніки, електрики, маляри, штукатури, лицювальники-плиточники. З промисловості – електрозварники, електрогазозварники. В цьому році ліцензували нову професію – слюсар з ремонту обслуговування газообладнання", – розповідає директор ліцею Максим Поджарий.
На більшість програм ліцей набирає випускників 9 класів, пропонуючи навчання терміном 3 роки. Але вступити можна і після 11 класу, зокрема на такі спеціальності, як “монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації”, “електромонтажник силових мереж та електроустаткування” тощо.
Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту та будівництва пропонує спеціальності в агросфері, енергетиці та будівельній галузі. Тривалість навчання на різних програмах варіюється від 1,5 року до 3,5 років.
Фото: навчальні інструменти
На базі 11 класів можна обрати такі спеціальності, як слюсар з ремонту автомобілів, електрозварник ручного зварювання, машиніст автомобільних кранів, оператор з обробки інформації та програмного забезпечення тощо.
На базі 9 класів доступні такі спеціальності, як слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, машиніст крана, монтажник санітарно-технічних систем та устаткування, газозварник та інші.
Фото: навчальний процес (за спеціальністю "електрик")
Тим хто хоче мати інноваційну професію, варто звернути увагу на спеціальність "автоматизація, компʼютерно-інтегровані технології та робототехніка" від Київського енергетичного фахового коледжу.
В будівництві також є цілий спектр спеціальностей на будь-який смак. Для тих, хто любить вимірювання і цифри, підійте наприклад спеціальність "геодезія та землеустрій" у Київському фаховому коледжі архітектури, будівництва та управління. Творчі натури можуть розглянути спеціальність дизайнера інтерʼєру, яких готує Фаховий коледж мистецтв та дизайну Київського національного університету технологій та дизайну.
Фото: профорієнтаційний хаб від DECIDE (аудиторія для вирощування мікрозелені (мікрогріну))
Не менше різноманіття спеціальностей пропонують і аграрні коледжі. Класичні професії: від агрономії і технологій ведення фермерського господарства, до монтажу й обслуговування агротехнічного обладнання - можна опанувати у Житомирському агротехніяному коледжі. А більш неочевидні для агросфери спеціальності: фахівця садово-паркового господарства, або техніка-еколога - пропонує Івано-Франківський фаховий коледж Львівського національного університету.
Також в Україні працюють центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (ЦПТО), про які ми розповідали вище. Це спеціалізовані навчальні заклади, де можуть навчатися або перекваліфіковуватися як безробітні люди, так і молодь, яка прагне швидко опанувати практичну професію.
Наприклад, у Полтавському ЦПТО готують професійних електромонтерів з ремонту та обслуговування електрообладнання, електромеханіків торговельного та холодильного устаткування, слюсарів з механоскладальних робіт, водіїв тролейбусів, операторів котельні. Серед професій у галузі логістики – оператор поштового зв'язку.
У галузі енергетики Полтавське ЦПТО пропонує програму "монтаж і обслуговування сонячних панелей", розроблену спільно з німецькими партнерами. Перша група з 13 монтажників уже випустилась у травні. Також у центрі навчають швачок, кравців, в’язальників, закрійників, продавців, касирів.
Фото: навчальний процес (за спеціальністю "технік")
Є окремий курс, присвячений фермерству, де можна опанувати птахівництво і тваринництво, навчитися вирощувати овочі, цукровий буряк, плодові та кісточкові культури, виноград, квіти та декоративні культури тощо.
"Ми плануємо розширятися. Хочемо навчати трактористів, фахівців із ремонту колісних транспортних засобів, вже розпочалося постачання обладнання для слюсарів з ремонту колісних засобів", – каже директорка Полтавського ЦПТО Валерія Коваль.
Разом з Полтавським державним аграрним університетом центр планує з 1 вересня запустити навчання для операторів агродронів – компанія Drone.UA вже передала закладу один дрон.
"У нас є декілька потенційних слухачів. Поки що не набралася повноцінна група з 10 осіб. Але навчання пілотів агродронів обов’язково буде. Навчання розраховане на 3 тижні: спочатку теорія, потім практика", – додає Валерія Коваль.
У випускників ЦПТО є можливість отримати професію навіть не за кілька років, а за кілька місяців. При цьому немає обмежень до студентів за віком і статтю. Наприклад, наймолодшому випускнику Полтавського ЦПТО було 18 років, а найстаршому – 60 років.
Навчання у ЦПТО платне для більшості вступників, але судячи з пропозицій на ринку, така витрата може швидко окупитися.
Фото: навчальний процес (теоритична частина)
Наприклад, вартість тримісячного навчання пілотів агродронів, яке планують запустити з 1 вересня, становитиме приблизно 9-10 тисяч гривень. Але після його завершення випускник зможе претендувати на вакансії в агрохолдингах і компаніях, які в сезон польових робіт можуть платити операторам агродонів близько 60-80 тисяч гривень на місяць.
Детальніше про спеціальності у профтехах різних регіонів можна дізнатися на сайті
"Профтех Онлайн".
Досліджуйте перспективні професії у сільському господарстві, енергетиці, будівництві та логістиці разом зі своїми дітьми на сайті кампанії
"Поглянь на професії по-новому".