Яка освіта потрібна для будівництва чи логістики
Для успішної кар’єри в галузі будівництва, транспорту та логістики в Україні важливо мати відповідну освіту, практичні навички та досвід, бути готовими до постійного навчання та адаптації до нових умов ринку.
Якщо немає впевненості щодо вибору майбутньої професії, почати можна з професійно-технічної освіти й вже в процесі навчання та роботи визначатися, куди рухатися далі.
Так, наприклад, виконробам і будівельникам може бути достатньо профтехосвіти з будівельної спеціальності. Її можна здобути, наприклад, у Чернігівському професійному залізничному ліцеї, Дніпровському фаховому коледжі будівельно-монтажних технологій та архітектури або в Київському коледжі будівництва, архітектури та дизайну.
"Можна починати з самого нуля. Корисно і на будмайданчику попрацювати, подивитися, як виконуються роботи. Можна почати з будь-якої позиції та вдосконалюватися, здобувати додаткову освіту. Наприклад, якщо претендуєте на менеджерські позиції, може знадобитися економічна освіта", – вважає Михайло.
Але деякі спеціальності в будівництві все ж потребують вищої освіти, оскільки несуть за собою велику відповідальність. Це стосується, зокрема, інженерно технічних працівників, проєктувальників та архітекторів.
Євген Мирошник радить звертати увагу на будівельні та архітектурні університети. Наприклад, сам Євген має дві вищі освіти – промислове цивільне будівництво та управління проєктами в Київському національному університеті будівництва та архітектури (КНУБА).
Усі фахівці погоджуються, що в будівельній галузі найважливіше – самовдосконалення і відкритість до інновацій. Це стосується не лише "новинок" у трендах будівництва чи сучасних матеріалів, а й спеціальних програм для проєктування.
Архітектори та конструктори повинні знати не тільки державні будівельні норми й закони України, а також багато програм для віртуального моделювання та обчислення.
"Excel – це просто базове вміння, щоб структурувати дані й не плутатися з підрахунком. Також є багато програм для архітекторів і конструкторів, їх навіть вивчають в університетах, але це можна опанувати в процесі роботи.
З університету мені знадобилося, напевно, декілька курсів. Наприклад, пів року вивчення геодезії. Але більшість знань набувається в процесі практики, досвід дуже цінується", – зауважує Михайло.
Будівництво, транспорт і логістика – це галузі, які потребують не тільки спеціальної освіти, але й постійного самовдосконалення.
"У логістиці, як і в будь-якій індустрії, все дуже швидко змінюється, особливо з епохою штучного інтелекту, диджиталізації. Скільки б років не працювали – ми постійно навчаємося. Наші клієнти змінюють свої очікування від послуг досить регулярно і швидко. Тому я б радила молоді орієнтуватися на тренд lifelong learning – "навчатися все життя", – каже Оксана Яковлева.
"Укрпошта" співпрацює з понад 20 навчальними закладами в межах підготовки фахівців, зокрема з Національним транспортним університетом, Київським фаховим коледжем морського і річкового флоту та транспортних технологій Державного університету інфраструктури та технологій, Національним авіаційним університетом, Київським національним економічним університетом ім. В. Гетьмана (КНЕУ), Київським політехнічним інститутом імені Ігоря Сікорського (КПІ), Київським професійним коледжем з посиленою військовою і фізичною підготовкою та іншими. Серед спеціальностей, потрібних компанії, є логістичні напрями, такі як "Транспортні технології (на автомобільному транспорті)", "Організація перевезень і управління на автомобільному транспорті".
Фахівців у галузі логістики також готують у Придніпровській державній академії будівництва та архітектури, Українському державному університеті залізничного транспорту.
Національний авіаційний університет пропонує програму "Мультимодальний транспорт і логістика" на спеціальності "Транспортні технології", програми "Логістика" та "Авіаційна логістика" на спеціальності "Менеджмент".
Але в цій сфері важливо не лише здобути вищу освіту. Щоб після закінчення університету було легше зайняти бажану посаду, краще починати знайомитись з професією вже під час навчання. Багато компаній мають програми для студентів. Зокрема, в "Укрпошті" готові ділитися досвідом зі студентами вищих навчальних закладів під час виробничої практики.
"У галузі логістики, бачимо, що більшість роботодавців надають перевагу саме кандидатам з досвідом роботи", – додають фахівці Work.ua.
Для роботи водієм також варто подумати про набуття водійського досвіду заздалегідь – вдосконалювати ці навички можна паралельно з навчанням.
Якщо говорити про підготовку спеціалістів галузі транспорту й логістики, окремо можна виділити посаду водія та водія-міжнародника, адже тут потрібні водійські права спеціальної категорії C або E, досвід водіння, а також сертифікати на міжнародні перевезення.
Потрібно вчитися в автошколах та отримати кваліфікаційну карту водія (код 95) для перевезення вантажів транспортом категорій C, D і E. За словами Сергія Нечая, водіям також можуть бути потрібні додаткові курси, наприклад, для перевезення небезпечних вантажів.
Загалом роботодавці закликають молодь не боятися обирати будівництво, транспорт і логістику.
"Будівництво та проєктування – це благородна професія, тому що повʼязана з творенням. Це є і буде дуже актуальною професією під час відбудови України", – наголошує Євген Мирошник.
Досліджуйте перспективні професії у сільському господарстві, енергетиці, будівництві та логістиці разом зі своїми дітьми на сайті кампанії
"Поглянь на професії по-новому".