Книжка року 2008 і задерта спідничка Ірени Карпи

Так представив переможця в номінації "золота булька" нового літературного рейтингу головний редактор літературного порталу "ЛітАкцент" Володимир Панченко.

Професор Києво-Могилянської академії разом з іншими вісьмома культурологами, літературознавцями та істориками з різних кутків України склав перший професійний рейтинг "ЛітАкцент року-2008", у якому критично була оцінена професійність та творчість авторів. Думка читачів до уваги не бралась, як і книги, які були видані до чи після 2008 року.

Дипломи та нагороди у розмірі 5 000 гривень чекали на двох переможців у номінаціях "художня література" та "гуманітаристика". Була й ще одна, найдраматичніша номінація - "золота булька".

Цю антипремію експерти присудили не гіршій з поганих книжок, а тій, яка є відомою, має своїх фанів, але насправді є булькою, її професійний і творчий рівень низький.

"Боротьба за цю номінацію була дуже гостра, претендентів було багато", - жартома представляє Володимир Панченко антипремію. І хоча неоголошений список номінантів "золотої бульки" був чималий, лідер виявився одноосібний: Ірена Карпа і її останнє творіння "Добло і зло".

"Ця література цинічна за своєю суттю. Той, хто читатиме її, прилучатиметься до того, що називається цинізмом. Це таке рослинно-тваринне існування. Якщо людство влаштовує таке рослинно-тваринне існування, то варіант Карпи він може прийняти", - пояснює вибір експертів головний редактор порталу.

Сам він сподівається, що "реальне покоління оцих 12-15-річних дівчат і хлопчиків, яким це письмо адресоване, краще".

Поза корпораціями і тусовками

Закарпатський поет Петро Мідянка не часто навідується до Києва. Його прізвище навряд чи щось каже не заглибленому в літературний процес читачеві. Та й сам переможець у номінації "художня література" за збірку поезії "Ярмінок" зізнається, що його читачі - переважно студенти, філологи, інтелектуали та ті, хто любить поезію.

Хоча зараз письменник планує видати книжку есеїстки.

"Це буде переплетіння суспільного та особистого", - ділиться творчими планами з "Українською правдою. Життя" Петро Мідянка. Але вірші писати закарпатський автор не покине.

"Поки буде писатись поезія, буду писати", - каже на радість любителям віршованого слова поет.

Іншими двома претендентами на нагороду у номінації "художня література" були Теодозія Зарівна з книгою "Вербовая дощечка" та Маріанна Кіяновська зі "Стежкою вздовж ріки".

Прямий зв'язок з Австралією під час нагородження переможців рейтингу. На екрані - Марко Павлишин
Ще одну престижну премію за підсумками рейтинг "ЛітАкценту" отримав письменник та науковець з Австралії Марко Павлишин за книгу "Ольга Кобилянська: прочитання". Під час тривалої роботи над нею, автор ретельно вивчив цінні архівні матеріали з рукописного відділу Інституту літератури НАН України.

У книзі про буковинську письменницю розповідається не лише про замовчувані критикою романи та аспекти творчості, але й таємниці стосунків із чоловіками. На основі особистої переписки Ольги Кобилянської та Осипа Маковея, Павлишин відтворює на сторінках своєї книги любовну історію Осипа та Ольги.

Ці дві достойні праці не отримали нагород
Іншими претендентами на отримання нагороди у номінації "Гуманітаристика" стали теж відомі автори: Михайло Слабошпицький "Веньямін літературної сім'ї" та Ярослав Грицак "Життя, смерть та інші неприємності".

... Після тривалих анти-піарних (хоча теж піарних) розмов про "золоту бульку", "Українська правда. Життя" спитала Володимира Панченка, чи великий у журі був вибір на позитивні нагороди і чи є в 2008 році достойна література.

Професор думав недовго : "Є. Але у мене більше захоплення викликають наукові, науково-популярні та мистецькі видання. З художньою літературою ситуація нерівна. Є рік успішніший, є менш успішний. Цей рік (2008) у цьому сенсі був не дуже щедрим".

Усі фото надані організаторами та "Української правди. Життя". Рецензії на книги та детальну інформацію про експертне журі можна прочитати на порталі ЛітАкцент

Читайте також коментар Ірени Карпи щодо нагородження "Золотою булькою"

Реклама:

Головне сьогодні