"Переможці" олімпіад пред’являють фальшиві довідки для вступу у виш - спостерігачі

— 20 липня 2009, 14:29

Такі проміжні результати спостереження за вступною кампанією, яку проводить всеукраїнська громадянська мережа ОПОРА, повідомляє Інформаційний центр незалежного оцінювання.

За даними організації, найбільш поширеними проблемами, на які цьогоріч скаржаться абітурієнти та їхні батьки, є великий наплив пільговиків на престижні спеціальності у провідних ВНЗ України та неготовність приймальних комісій впоратися з великою кількістю охочих подати документи.

Наприклад, опановувати спеціальність "міжнародні відносини" в Київському національному університеті ім.Т.Г.Шевченка за державний кошт не мають шансів навіть "абсолютні відмінники" зовнішнього оцінювання, позаяк на 50 бюджетних місць вже претендує 35 пільговиків та 17 переможців олімпіад (які теж мають право пільгового зарахування), повідомила координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА Інна Совсун.

Новинкою кампанії 2009 року стало й те, що фальшиві довідки тепер пред'являють не лише "уявно хворі", але й псевдопереможці олімпіад. Так, членами ОПОРИ виявлені випадки, коли особи, що фігурують в системі "Конкурс" як переможці олімпіад і вже зареєстровані приймальними комісіями вишів як абітурієнти, відсутні у офіційному списку переможців олімпіад, затвердженому МОН України.

[L]"Дивно, що адміністрації ВНЗ в особі їхніх приймальних комісій знову виявилися неготовими до напливу охочих стати студентами - попри те, що це вже другий рік, коли сертифікати ЗНО можна подавати на необмежену кількість факультетів та спеціальностей", - відзначає Совсун.

Представники її організації стали свідками величезних черг абітурієнтів у Харківському національному університеті радіоелектроніки, Львівському державному медичному університеті, Київському національному лінгвістичному університеті, Сумському державному педагогічному університеті.

Це, на думку спостерігачів, викликає ще більший подив з огляду на те, що цього року Міносвіти дозволило вишам проводити попередній "відсів" - самостійно визначати мінімальну кількість балів, необхідну для прийому ними документів учасників ЗНО-2009 року.

Нагадаємо, що таким правом скористалися лише 6 вітчизняних вишів.

Керівництвом деяких університетів також продовжує порушуватися наказ МОН щодо умов вступу.

Зокрема, Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка самовільно скоротив термін закінчення прийому документів, а у трьох ВНЗ студентської столиці України - Харківській національній академії міського господарства, Харківському національному медичному університеті та Харківському політехнічному університеті офіційно зареєстрованих спостерігачів не допустили роботи.

Втім, "перплюнули" усіх представники правової освіти. Набір на факультет підготовки юристів для Міністерства закордонних справ у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого здійснюється "...з числа осіб, що пройшли за конкурсом у Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури та на інші денні факультети за результатами співбесіди, за умови знання двох іноземних мов".

Інакше кажучи, у цьому навчальному закладі проводять власний додатковий конкурс при чому одразу ж з двох іноземних мов. А в школі вивчається лише одна й, відповідно, учасники незалежного тестування 2009 року мали змогу перевірити свої знання лише із однієї іноземної мови.

Громадянська мережа ОПОРА в рамках моніторингу вступної компанії за допомоги мережі спостерігачів стежить за роботою приймальних комісії у 30 вищих закладах освіти, а також обслуговує "гарячі лінії" у 21 регіоні України та щоденно аналізує дані інтернет-системи "Конкурс", яка працює під егідою Міністерства освіти і науки України.

Станом на 17 липня, ОПОРА зафіксувала понад 70 звернень щодо різноманітних порушень при вступі до вищих закладів освіти.

Нагадуємо, що за порушення умов прийому 2008 року Міністерством освіти та науки України було анульовано 7 ліцензій ВНЗ і ще 32 виші перевіряються нині органами прокуратури.

Реклама:

Головне сьогодні