Масштаби домашнього насильства в Україні

Офіційні дані щодо проявів насильства в українських сім'ях - лише верхівка айсберга, констатує голова департаменту Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту Елла Ламах.

Насправді тих, хто полюбляє "повиховувати" свою дружину, дітей або навіть чоловіка за допомогою стусанів - мінімум удвічі більше, повідомляє "Радіо Свобода".

Головною причиною такого явища Ламах називає звичаї, від яких не можуть і не хочуть відмовлятися деякі прихильники "твердої руки".

"Скільки є таких, які просто живуть у насильстві, не помічаючи його або соромлячись цього, і не кажуть про це вголос. Усе пов'язано зі стереотипами, жахливими традиціями. 21-е століття - а ви собі не уявляєте, скільки сімей дозволяють собі бити дітей, жінок. До чоловіків теж застосовують насильство, це більше психологічне, економічне насильство", - додає Ламах.

За 8 місяців цього року лише в Києві співробітники правоохоронних органів виявили 2 225 осіб, які вчинили насильство у родинах, - розповідає Ігор Корецький, головний спеціаліст зв'язків з громадськістю головного управління МВС у місті Києві.

ВІДЕО ДНЯ

"Минулого року ця цифра становила 2001. Зараз всього на обліку перебуває 4205 таких осіб, складено 2973 адміністративних протоколи", - зазначив Корецький.

Чемпіонка світу та Європи з боксу Аліна Шатернікова закликала українок не терпіти домашнє насильство. Така соціальна реклама ООН з’явилась на біллбордах країни ще влітку. Фото ООН
35-річна киянка Олена 10 років прожила у шлюбі зі своїм чоловіком - громадянином Болгарії. Спершу, каже жінка, - жили "душа в душу", проте після народження дитини поведінка чоловіка різко змінилася. Він почав пити і бив свою дружину.

"На перший день народження мого сина я потрапила в лікарню з переломом ребер, розривом легенів, струсом мозку і численними синцями. Я не змогла цього забути чи вибачити, хоча з чоловіком продовжувала жити заради дитини. Зараз ми вже не живемо разом. Він мені погрожує, що забере сина", - розповідає Олена.

[VR]До органів Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту на місцях зареєстровано 50 912 звернень (за 7 місяців 2009 року) з яких:

40447 звернень щодо насильства стосовно жінок та 10465 звернень - насильство над чоловіками. З загальної кількості звернень щодо насильства в сім'ї:

- 17203 (52,7% від загальної кількості) - звернення з приводу фізичного насильства;

- 12840 (39,3% від загальної кількості) - звернення з приводу психологічного насильства;

- 2551 (7,8% від загальної кількості) - звернення з приводу економічного насильства;

- 37 (0,1% від загальної кількості) - звернення з приводу сексуального насильства.

Такі дані були озвучені заступником міністра у справах сім'ї, молоді та спорту Тетяною Кондратюк

[/VR]Половина з офіційно зареєстрованих скарг від жертв домашньої тиранії стосуються фізичного побиття, 40% - це скарги на психологічне насильство і 8 - на економічне.

Особливо актуальною ця проблема є для маленьких містечок і сіл, зазначає керівник рівненського проекту "Влада і громада проти гендерного насильства і дискримінації" Лариса Гунько.

"Ми намагаємося в першу чергу привернути увагу громадськості до того, що насильство не повинне панувати в суспільстві. І якщо ми раніше працювали більше в Рівному і в районних центрах, то зараз намагаємося дійти до "глибинок" у сільській місцевості.

дже, на превеликий жаль, на селі настільки зараз терпиме ставлення до того, що це ніби нормально, що в сім'ях проблеми вирішуються насильницьким шляхом", - каже Гунько.

"Зараз почали звертатися жінки з дальніх сіл з такими безпрецедентними випадками, коли палять хату, коли чоловік може вдарити сокирою сина, який кинувся захищати матір...

Коли жінки з трьох сусідніх хат кладуть дітей спати одягнутими і дивляться, чий чоловік прийде перший, підніме скандал і бійку, тоді вони піднімають дітей - і до сусідки, яка також готова в будь-який час здійняти дітей і піти вночі до сусідки", - розповідає про реалії життя Лариса Гунько.

Чоловіча проблема

За неофіційною статистикою, дві з трьох українських жінок ставали жертвами домашнього насильства. Хоч і меншою мірою, але чоловіки також потерпають від насильства у сім'ї.

За даними Міністерства у справах сім'ї та молоді, за цей рік від жінок надійшло 40 тисяч скарг, а від чоловіків вчетверо менше. Подібна картина спостерігається і у Сполучених Штатах.

Гарвардська медична школа провела дослідження. Вони опитали 11 000 осіб, і 28% жінок сказали, що в ті чи інші часи вони потерпали від насильства. Певна кількість чоловіків, значно менша, звичайно, 11%, також запевнили, що вони потерпали від насильства з боку їхніх дружин. Загалом приблизно 850 тисяч чоловіків у США зазнали насильства з боку жінок.

Де шукати допомоги

Якщо людину б'ють у сім'ї, вона має право викликати дільничного інспектора міліції, який зобов'язаний скласти протокол. Також дільничний дає направлення на експертизу.

Із цим направленням і паспортом можна йти до медичної установи і засвідчити побої. Експертиза безкоштовна. Якщо її висновки засвідчать тілесні ушкодження (середнього ступеня або тяжкі), міліція мусить порушити кримінальну справу. І потім суд.

Згідно з його рішенням, правопорушник може навіть сісти за ґрати. А його жертва на час розслідування має право на притулок, розповідає голова департаменту Міністерства у справах сім'ї та молоді Елла Ламах.

"Є притулки для жертв насильства при Центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. За Законом "Про попередження насильства в сім'ї", всі ці структури повинні надавати допомогу безкоштовно. Найголовніше не побоятися і звернутися туди", - пояснює Ламах.

Україна, одна з перших держав колишнього Радянського Союзу, ухвалила закон "Про попередження насильства в сім‘ї". Це сталося ще 8 років тому.

Однак, як зазначають правозахисники, головна хиба цього закону в тому, що жертва насильства має не тільки заявити, а й довести, що проти неї скоїли злочин. А за кордоном, навпаки, звинувачений мусить доводити, що він не розпускав руки.

Реклама:

Головне сьогодні