Криза і алкоголь, або Чи спиваються на безгрошів’ї українці?

Всесвітня організація охорони здоров'я закликає уряди підвищувати ціни на спиртне за рахунок підняття акцизів. За даними міжнародних експертів, майже 4% від загальної кількості смертей у світі стаються через алкоголь.

За рівнем споживання алкоголю Україна входить у середньо-високу групу країн Європи: середньостатистичний українець за рік випиває 11, 5 літрів чистого алкоголю (100-відсоткового спирту, що міститься в алкогольних напоях), розповів головний нарколог МОЗ Анатолій Вієвський, повідомляє "Радіо Свобода".

Більше від українців п'ють угорці і росіяни, а лідером у Європі за кількістю випитого є Шотландія. У перерахунку на душу населення кожен дорослий шотландець випиває за рік еквівалент 46 пляшок горілки або 130 пляшок вина.

І хоча ця цифра залишається незмінною з 2005 року, уряд Шотландії вживає заходів зі зниження споживання алкоголю в країні. Зокрема, воно збирається ввести мінімальну ціну на спиртне, повідомляє ВВС.

"У нас (в Україні) незначне збільшення виробництва алкогольної промисловості в 2009 році, порівняно з 2008 роком. Українські алкогольні напої споживають на внутрішньому ринку, а також частина йде на експорт, зокрема в Росію", - розповів економіст Олександр Жолудь.

За його словами, акцизи на спирт і алкогольні напої становлять третину від усіх акцизів, які надходять до державного бюджету.

Всупереч прогнозам експертів, говорить Анатолій Вієвський, упродовж першого року економічної кризи українці не стали більше пити, якраз навпаки, і це відбилося практично на всіх показниках смертності.

"Переважна більшість наслідків вживання алкоголю зовсім не пов'язана із залежністю, 97% наслідків - це наслідки сп'яніння, причому все це відбувається, в основному, в житті звичайних людей, які не хворіють. Українці на Сході п'ють порівняно більше, ніж українці на Заході", - зазначив Анатолій Вієвський.

Як пояснював раніше "Українській правді. Життя" головний нарколог, "коли людині немає чого їсти, вона не біжить шукати горілку. Вона шукає їжу. Перші фази кризи ніколи не супроводжуються жодним посиленням алкогольної, наркотичної залежності."

"Навпаки, на переламі певний час триває так звана фаза пригнічення вживання. Саме так реагує суспільство, люди. Але якщо криза триватиме й далі, негатив наростатиме, люди знаходитимуть інші виходи з критичної ситуації. Починається з хімічних підказок, бо психоактивні речовини це інструмент безпосереднього впливу на психологічний стан", - пояснює Вієвський.

На Дніпропетровщині алкоголізм молодшає

1300 дніпропетровців лікуються протягом року від алкоголізму. Аншлаг в обласному наркодиспансері після новорічних свят. Кількість пацієнтів у такі дні зростає утричі, значна частина з них зовсім юні любителі випити. Декому немає й десяти років, повідомляє Радіо Свобода.

Правоохоронці та медики кажуть: з року в рік алкоголізм на Дніпропетровщині молодшає. Так, торік обласний наркодиспансер взяв на облік із діагнозом хронічний алкоголізм 5 неповнолітніх. Найменшому лише 8 років.

Святкування дня випускників в Україні не обходиться без випивки. Фото Дмитра Ларіна
Рейди міліції магазинами, проведені співробітниками головного управління МВС України в Дніпропетровській області, показують, що у Дніпропетровську підлітки можуть придбати алкогольні напої без будь-яких перешкод. Чиновники довгий час заплющували очі на проблему. Аж доки одна з місцевих телекомпаній прямо в мерію не принесла зйомки прихованою камерою, де видно, як у магазинах продавці відпускають алкоголь дітям. І тільки тоді влада визнала: проблема є.

Наразі приблизно дві третини пацієнтів прийшли в диспансер за власним бажанням. П'яницям із багаторічним досвідом лікарі нічого не гарантують. Більшість алкоголіків, зазначають лікарі, хворі передусім душею. Тож головною у лікуванні є психологічна реабілітація. Медикаментами лікарі тільки допомагають вийти з кризового стану та привести в норму фізичне здоров'я.

Скільки людей помирає на Дніпропетровщині щороку "в обіймах зеленого змія" - точної статистики нема. Але медики кажуть, їх тисячі.

Алкоголізм - не лише медична, але й соціальна хвороба

П'ють в Україні як молоді, так і старші люди, причому незалежно від статків і соціального статусу, зазначає лікар-психіатр, керівник комплексних програм терапії хворих на алкоголізм Андрій Карачевський.

"Зараз уже ухвалений закон, за яким легкі алкогольні напої прирівняли до міцних. Можливо, щось зміниться в цьому плані. Бо до цих пір вважалося нормою поведінки, коли підлітки бродили вулицями і активно жлуктили пиво. Зараз, я сподіваюся, що це зміниться, і менше буде підліткової алкоголізації", - каже Карачевський.

Підлітки з пивом у руках на вулицях вже нікого не дивують: таких в Україні багато
На пропаганду здорового способу життя, зокрема на рекламні кампанії проти шкідливих звичок (серед них пиятика) Росія виділила 350 мільйонів рублів (це майже 12 мільйонів доларів).

Українські урядовці поки що не представили спеціальної програми протидії алкогольній залежності, говорить екс-міністр охорони здоров'я, а нині голова Національної ради з питань охорони здоров'я Микола Поліщук.

"Це дуже болюча проблема, тому що 40 тисяч осіб щорічно Україна втрачає безпосередньо від алкоголю, а якщо взяти ще захворюваність, злочинність та інші скоєні акти від нього, буде значно більше. Алкоголь в Україні посідає друге місце після тютюнопаління за рівнем шкідливого впливу на здоров'я людей і смертності серед населення", - констатує Поліщук.

Алкоголізм не є для України національною бідою, переконує письменник, видавець Віталій Капранов: "Алкоголь є складовою частиною української культури. Можете читати, можете слухати пісні, можете все що завгодно дивитися в сфері зображального мистецтва - всюди ви побачите, що алкоголь вплетений в культуру. Є певна культура споживання алкоголю, є певні алкогольні традиції, є певне алкогольне мистецтво, я б навіть так сказав."

Взагалі, спиртне у малих дозах можна вживати у будь-яких кількостях, жартує Віталій Капранов. За словами письменника, алкоголь - це певні ліки, які одночасно можуть бути отрутою, їх не можна передозовувати і варто вживати лише тоді, коли дійсно їх потребуєш.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 4 % від загальної кількості смертей у світі стаються через алкоголь. Причому, як стверджують українські лікарі, переважна більшість наслідків від вживання спиртного пов'язана не з алкоголізмом як хворобою, а з елементарним сп'янінням.

За матеріалами "Радіо Свобода", ВВС та "Української правди. Життя"

Реклама:

Головне сьогодні