Українці в Антарктиді живуть без інтернету, але грають у футбол

Відсутність державного бюджету на 2010 рік відчули на собі українські полярники. Цьогорічне фінансування діяльності Національного антарктичного наукового центру здійснюється за кошторисом 2008 року, у якому валютний курс було закладено із розрахунку ще 5 гривень за долар.

Саме за американську валюту, що значно подорожчала за останні два роки, закуповують провізію та обладнання для української антарктичної станції "Академік Вернадський". Незабаром туди вирушать учасники 15 - тої національної експедиції. Цього року через фінансові проблеми в Антарктиді працюватиме найменша кількість українських науковців, повідомляє "Радіо Свобода".

Мати постійно діючу наукову станцію в Антарктиді не лише престижно, але й вигідно. Україна отримує привілеї на вилов риби, і вже цим покриває усі витрати на утримання станції.

Згідно з Антарктичними угодами, єдина дозволена в Антарктиді діяльність - наукова. Антарктична станція має давати корисний науковий продукт і поставляти його до світових центрів даних.

Але цього року українських науковців в Антарктиді буде менше аніж зазвичай. В експедиції, що вже незабаром попрощається із Великою Землею, замість попередніх тринадцяти - усього десять чоловік. Керівник експедиції, харків'янин Андрій Зализовський, який на станції вивчатиме природу магнітних бурь і озонових дір, розповідає: зменшити кількість учасників змусила відсутність в Україні державного бюджету.

ВІДЕО ДНЯ

"Минулого року в бюджеті була закладена така ж сума, що і раніше. Оскільки долар відносно гривні виріс, виник дефіцит фінансування. Цього року бюджет ще не ухвалений і фінансування йде за минулим роком. Для того, щоб не влазити у борги надалі, вирішили на кількості зимівників зекономити. Економія на польовому забезпеченні, на зарплатах в цілому досить суттєва", - каже Андрій Зализовський.

Щоб заощадити, полярники закуповують провізію у Польщі, звідки літаком доправляють її до південного міста планети - Ушуайя, що на архіпелазі Вогняна Земля. І вже звідти російським пароплавом - бо власного такого криголаму в Україні немає - дістаються невеличкого острову площею в один квадратний кілометр, де і розташована вітчизняна антарктична станція "Академік Вернадський".

На відміну від решти полярних станцій, на українській немає інтернету. Із Центром зимівники спілкуються за допомогою супутникового зв'язку і раз на тиждень телефонують додому.

Пінгвіни, футбол на снігу та кращий в Антарктиді бар

Останнім часом, розповідають полярники, в Антарктиді побільшало туристів. Не лякає їх ані відстань у майже 16ть тисяч кілометрів, ані дорожнеча такої подорожі: тільки на дорогу треба близько десяти тисяч доларів.

Але зараз в Антарктиді туристам робити нічого, бо починається зима. Із тридцяти градусів морозу влітку температура повітря опускається до позначки майже мінус шістдесят. В умовах постійного снігу та сильного вітру, полярників зі "своїми" плутають навіть пінгвіни, розповідає Андрій Зализовський.

Найбільша розвага українських полярників - футбол: "Футбол ми також організовуємо на снігу. На кризі важко. Є біолог, допомагати йому в роботі - розвага для решти. Можна вийти по островах походити, материк відвідати. Є величезна відеотека, колекція музики 60-тих років. Більярд в барі".

Український бар, як розповідає науковець, найкращий в Антарктиді. Тридцять років тому, під час останньої реконструкції станції, два теслі, що залишились на зимівлю, усю душу і кращі матеріали вклали саме у нього. Щоправда потім отримали за це догану.

"Радіо Свобода"

Фото Christian Revival Network, 23am.com

Реклама:

Головне сьогодні