Історик "зістарив" Львів на 16 років

— 14 квітня 2010, 12:37

Кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України Іван Паславський заявив, що у процесі роботи з архівними джерелами йому вдалося знайти письмову дату заснування Львова, яка є на 16 років старшою від першої літописної згадки про Львів у 1256 році.

Про це історик розповів у вівторок у Львові, повідомляє Zaxid.net.

"Коли я працював над дослідженням історії європейської політики Романовичів, зокрема, над одним з епізодів Першого Ліонського собору, що відбувся у 1245 р., мені до рук потрапив французький латиномовний першодрук "Oriens christianus" ("Християнський схід") за 1740-й рік. Його автор Мішель Лє Кієн написав: "Леополіс, або Львів, центр воєводства поблизу Польщі, що, як повідомляють, був заснований князем русинів Левом 1240 року над річкою Полтвою і біля підніжжя гори", - зазначив Іван Паславський.

За словами дослідника, французький домініканець Мішель Лє Кієн був одним з найосвіченіших ченців того часу, його вважають одним із творців візантології. Він досконало володів латинською, старогрецькою, старослов'янською і гебрайською мовами, опрацьовував руські літописні збірки. Однак автор не зазначає на підставі яких джерел використовує для позначення заснування Львова саме дату 1240 рік.

"Це безсумнівно цікава знахідка, однак вона вимагає серйозного дослідження та роботи, щоб знайти документи, на основі яких французький історик подав цю дату (1240 рік)", - зазначив старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. Івана Крип'якевича НАН України Ярослав Книш.

За словами учасників обговорення, досі в науковій та науково-популярній літературі у різний час були поширені припущення щодо п'яти дат виникнення Львова: 1249, 1250, 1267, 1270 та 1280 рр.

"Зараз існує чимало неточностей у сприйнятті людей. Наприклад, всі вважають засновником Львова саме короля Данила, однак у жодному джерелі немає ні слова про те, що Львів заснував саме Данило. Так само прийнято вважати датою заснування міста 1256-й рік, але це лише дата першої письмової згадки про Львів, що не заперечує вірогідність знахідки Івана Паславського", - зазначив професор, завідувач кафедри Середніх віків і візантології ЛНУ ім. Івана Франка Леонтій Войтович.

Реклама:

Головне сьогодні