Німецькі вчені спростували смерть Тутанхамона від малярії

10
29 червня 2010

На думку німецьких фахівців, особливості кісток давньоєгипетського правителя свідчать про те, що Тутанхамон не був схильний до зараження малярією.

Про фрагменти ДНК збудника малярії plasmodium falciparum, виявлених в тканинах мумії Тутанхамона, міжнародна група вчених під керівництвом єгипетського археолога Захі Хавасса повідомлялося в лютому 2010-го року.

Група Хавасса прийшла до висновку, що причиною смерті Тутанхамона стало захворювання малярією в поєднанні з низкою важких, в основному спадкових, захворювань, якими страждав фараон.

Альтернативна точка зору висловлена в листі групи німецьких вчених під керівництвом фахівця з тропічної медицини Бернхарда Нохта, опублікованому в Журналі Американської Медичної Асоціації в червні, пише Лента.ру.

Як вказується в листі, Тутанхамон, як і інші жителі дельти Нілу, цілком міг контактувати зі збудниками малярії. Тим не менше, присутність ДНК малярійного плазмодія у тканинах фараона ще не доводить, що інфекція стала основною або хоча б однієї з основних причин його смерті.

Летальні результати при зараженні малярією характерні в основному для дітей у віці до 9 років, Тутанхамон ж, що дожив до 18 або 19-річного віку, швидше за все мав стійким імунітетом до цієї інфекції, вважають вчені.

Нохт і його колеги звертають також увагу на ознаки некрозу кісток стопи, виявлені групою Хавасса в результаті комп'ютерної томографії останків фараона. Подібна патологія, відзначають німецькі вчені, є характерним ускладненням серповидно-клітинної анемії - спадкового захворювання, що веде до характерної деформації червоних клітин крові - еритроцитів.

Носіями генів, які призводять до розвитку серповидно-клітинної анемії, є від 9 до 22 відсотків жителів єгипетських оазисів, говориться в листі. Однією з особливостей серповидно-клітинної анемії є знижена схильність пацієнтів з цим захворюванням до зараження малярії. Таким чином, якщо Тутанхамон дійсно страждав серповидно-клітинною анемією, то його смерть від малярії в дорослому віці була вкрай малоймовірна, вважають німецькі вчені.

Головне на сайті