Найкращі архітектурні витвори по-українськи

125
19 серпня 2010

З нагоди дня архітектора президент щороку присуджує 5 премій для зодчих, які збудували найбільш видатні споруди. У різні роки кращими ставали відреставровані "Софіївка" в Умані, музей "Пирогово" та Успенський собор Києво-Печерської Лаври, станція метро "Золоті ворота" та приміщення інституту міжнародних відносин у Києві.

Цього року Віктор Янукович відзначив своєю увагою об'єкти з різних регіонів країни - від Прикарпаття до Криму.

"Мост-Сіті центр", Дніпропетровськ

 

Як зазначають творці центру, це "місто всередині міста", в якому поєднані житлові приміщення, бізнес-центр та торгівельно-розважальний комплекс.

Сіра кольорова гама, прості форми та скло, за задумом розробників, повинні втілювати функціональність та практичність.

Реставрація Пушкінського бульвару та набережної, Ялта

 

Капітальна реставрація набережної, на яку виділили 40 мільйонів гривень, була завершена в 2004 році. Обидві вулиці викладені гранітом.

Окрім того, архітектори проклали нові комунікаційні мережі, замінили освітлення та облаштували світловий фонтан. Напроти Пушкінської альтанки встановили пам'ятник Пушкіну.

Готель "Ріксос-Прикарпаття", Трускавець

 

14-поверховий готель, який може прийняти близько тисячі відвідувачів, збудували в 2005 році. Для будівництва було залучено 50 мільйонів доларів, тому "Ріксос" вважається одним із найзначніших інвестиційних проектів в Україні.

Зводили готель 60 українських та турецьких компаній. На величезній території "Ріксоса" розмістились медичний центр, 5 конференц-залів та низка ресторанів.

Свято-Преображенський собор, Одеса

 

Собор було збудовано в першій половині 19 століття, а в 1936 році його зруйнували більшовики. Його відбудова проводилась в 2000-2003 роках.

Втім, оздоблювальні роботи завершились лише наприкінці 2009 року, коли проект подали на конкурс. Зокрема, минулого року були виготовлені мармуровий іконостас та ікони для храму.

Приміщення апеляційного суду, Київ

 

28-поверхову "свічку" почали будувати ще за часів Радянського Союзу. У 2003 році довгобуд передали Апеляційному суду Києва.

Окрім стандартних суддівських приміщень, тут знаходяться тренажерна зала, сауна, басейн, кімната психофізіологічного розвантаження, дворівневий паркінг та конференц-зал на 250 місць.

Критерії відбору: смак та інтуїція

Державна премія в галузі архітектури вручається найкращим українським будовам з 1988 року. Отримати її можуть твори, завершені не менш, ніж за рік до часу висунення. Вид споруди не має значення - це і суспільні будівлі, і готельні комплекси, і відреставровані пам'ятки. Окрім того, премію може отримати наукова праця, яка висвітлює актуальні проблеми вітчизняної архітектури.

Відбір лауреатів здійснює комітет з питань архітектурної премії. Згідно з указом президента від 1996 року, до його складу входить 31 зодчий на чолі з президентом Національної спілки архітекторів Ігорем Шпарою. Втім, президенту варто оновити цей перелік, адже один з членів комітету Юрій Білоконь помер рік тому, але й досі числиться в архітектурному журі.

За словами члена комітету Миколи Дьоміна, будівлі-переможці повинні бути досконалими як за формою, так і за змістом.

"Потрібно шукати не якісь зовнішні прояви архітектурної форми, а те, яким чином форма відображає зміст. Зміст повинен бути прогресивним та відображати риси та прагнення суспільства у той момент, коли були створені ці шедеври", - розповів він.

Щорічно комітет розглядає близько 20 проектів, з яких потрібно обрати лише п'ять. Втім, об'єктивних критеріїв відбору, як виявилось, немає. "Є аналітичні підходи, а є чисто інтуїтивні. Якщо річ добре зроблена, іноді навіть важко сказати, чому від неї складається приємне враження", - поділився пан Дьомін.

Окрім власного враження, комітет враховує ще й думки людей, які користуються цією будівлею. Вирішальне таємне голосування відбувається в кілька турів. За споруду-лауреата повинні проголосувати не менше 3/4 членів комітету. За словами Миколи Дьоміна, іноді голосування тривають впродовж цілого дня, доки не буде обрано кращих із кращих.

Як розповів пан Дьомін, були спроби нагороджувати роботи відповідно до їх жанрів. "Я вважаю, що це було би правильно. Якби хтось не отримав премію цього року, міг би спробувати в наступному. Але члени комітету з цим не погодились, і тому присвоюються премії за відносно кращі об'єкти", - відзначив архітектор.

"Головне - творчий внесок, а не освіта"

Розмір архітектурної нагороди щорічно визначає президент України. Наприклад, у 2005-2007 роках архітектори отримували по 50 тисяч гривень за проект, а з 2009 року - 100 тисяч гривень. Кошти розподіляються порівну між усіма членами колективу.

Лауреатами, окрім самих архітекторів, можуть стати інженери, художники чи "інші фахівці, чий творчий внесок був найбільшим". Головне - щоб претендентів було не більше 8 осіб. Згідно з положенням про премію, лауреатами не можуть стати ті, хто виконував адміністративні функції. Але на практиці правила виконуються не завжди.

За словами члена преміального комітету Миколи Дьоміна, перелік нібито складає організація, яка подає проект на конкурс, і журі не має права його редагувати. Хоча трапляються і винятки. Наприклад, цього року комітет порадив вилучити зі списку головних електрика та сантехніка Апеляційного суду, адже їх вклад не був "достатньо значним".

Натомість цього року до списку нагороджених потрапив голова Апеляційного суду Києва Антон Чернушенко. За словами розробників проекту, його "творчий внесок" полягав у пропозиції збудувати в суді тренажерний зал та сауну. Окрім того, суддя чи його заступник проводили робочі наради. Хоча такі дії і є виключно адміністративними, премію він все ж отримав. Микола Дьомін вважає, що такі випадки є одиничними. Якщо ж колись чиновник і отримував премію, то вона діставалась йому заслуженою працею.

Насправді посадовці чи власники будівель вже неодноразово потрапляли до списку видатних архітекторів.

Наприклад, у 1992 році нагорода дісталась колишньому голові колгоспу та теперішньому губернатору Івано-Франківської області Михайлу Вишиванюку "за архітектуру громадсько-торгівельного центру села Турка Коломийського району Івано-Франківської області". Більше того, він вдруге отримав архітектурну премію в 2001 році як голова Івано-Франківської ОДА "за відбудову, реставрацію та комплексний благоустрій міста Коломиї".

У 2002 році премію "за архітектуру комплексу навчально-спортивної бази футбольного клубу "Динамо-Київ" на Столичному шосе, 45 в місті Києві" отримав перший віце-президент "Динамо" Ігор Суркіс.

У 2003 році за реконструкцію станції "Київ-Пасажирський" були нагороджені одразу двоє посадовців - міністр транспорту Георгій Кирпа та президент "Київміськбуду" Володимир Поляченко.

У 2004 році до числа видатних зодчих потрапив сумський губернатор Володимир Щербань за стадіон "Ювілейний" в Сумах.

Не обійшла архітектурна нагорода і представників церкви. У 2005 році її отримав єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Василь Семенюк за духовний центр в селі Зарваниця.

У тому ж 2005 році премію за будівництво клініки відновного лікування у Львові "сімейним підрядом" отримали генеральний директор клініки Володимир Козявкін та його дочки-заступники - Наталія та Ольга.

Окрім того, в цей же час за академію банківської справи в Сумах нагородили голову Нацбанку Володимира Стельмаха. Лишається загадкою, як члени комітету не помітили цих "дрібних деталей", але при цьому виключили зі списків електриків та сантехніків.

Світові премії: постмодернізм та мінімалізм

На відміну від вітчизняної премії, у світі часто відзначають не конкретну споруду, а загалом творчість певного архітектора чи конструкторської компанії.

Однією з найвідоміших світових нагород є Прітцкеровська премія, яку вважають "нобелівським" аналогом у світі архітектури. Її лауреатами стали такі видатні архітектори, як Норман Фостер, Роберт Вентурі, Френк Гері та Жан Нувель. Цьогоріч премія дісталась японським архітекторам Кадзуо Седзима і Рюе Нісідзава. На думку журі, їх роботи вдало поєднують легкість та матеріальність.

 Школа менеджменту та дизайну Цольферайн, Ессен, Нимеччина

Окрім того, в багатьох країнах присуджуються національні архітектурні премії. У такому випадку до журі найчастіше потрапляють члени спілки архітекторів цієї країни.

Наприклад, у США існує Architecture Firm Award, яку Американський інститут архітекторів присуджує найкращій архітектурній компанії. У 2009 році цю нагороду отримали Olson Kundig Architects.

 Резиденція в Монтесіто

У Великій Британії існує премія Стирлінга (Stirling Prize). У 2009 році її отримала компанія Rogers Stirk Harbour + Partners за будівлю ракового центру.

 

Російська архітектурна премія має назву "Кришталевий Дедал". У 2009 році її отримала архітектурна майстерня "АРСТ" за проект московської школи № 1414.

 

Фото з сайтів bustler.net, archdaily.com, svao.mos.ru, elektor.com.ua powered by lun.ua