Нелегальним мобільним перекриють кисень

"Сутність позиції НКРЗ полягає в тому, що "сірі" мобільні телефони не будуть відключатися до введення в експлуатацію необхідного обладнання в усіх операторів мобільного зв'язку", - уточнили свою позицію у Нацкомісії.

Що стосується порядку обліку кодів ІМЕІ мобільних телефонів, то його Національна комісія з питань регулювання зв'язку України не відміняла і відміняти не збирається.

"Процес побудови наміченої системи регулювання використання лише легальних мобільних телефонів наближається до логічного завершення", - заявили у прес-службі НКРЗ.

Адже чотири із п'яти операторів мобільного зв'язку вже технічно готові. "Керівництво оператора "МТС Україна" запевнило НКРЗ про реалізацію проекту встановлення необхідного обладнання в грудні 2010 року. Тобто відключення "нелегальних" мобільних телефонів можуть розпочатися в грудні", - розповів заступник начальника Українського державного центру радіочастот Володимир Кіріченко.

Відтак, готовність до розсилки СМС-повідомлень про те, що код ІМЕІ телефону потрапив до "сірого" списку, а також до відключень "чорних" мобільних підтвердили компанії: "Астеліт" (life:)), "Київстар", "Українські радіосистеми" (ТМ Beeline), Utel.

Законні відключення?

Однак технічна готовність є не єдиною обов'язковою умовою для запуску процесу. Оператори наголошують, що до початку відключень потрібно врегулювати правовий аспект.

"Ми не маємо права відмовляти абоненту в наданні послуг зв'язку та відключати його, окрім як за рішенням суду. Це закріплено в законах "Про захист прав споживачів" та "Про телекомунікації". Тобто держава повинна врегулювати це питання до початку відключень", - підкреслила начальник відділу зв'язків з громадськістю "МТС-Україна" Вікторія Рубан.

Такої ж думки і провідний спеціаліст зв'язків зі ЗМІ "Київстар" Сергій Товстенко-Забелін: "Наразі виходить, що по кожному "сірому" телефону має провадитися окремий судовий процес. Тому застосування автоматичного відключення лише за IMEI кодом можливе лише у випадку внесення відповідних змін у законодавство".

У Нацкомісії з питань регулювання зв'язку ж не переживають про можливі судові позови власників "нелегалок".

Голова НКРЗ Володимир Олійник пояснив, що відключення мобільних на підставі рішення суду передбачене (згідно статті 38 Закону України "Про телекомунікації"), тільки якщо абонент використовує його для вчинення протиправних дій або дій, що загрожують інтересам державної безпеки.

"Незаконно ж ввезені та викрадені мобільні телефони, згідно чинного законодавства, оператор має право відключати", - переконують в НКРЗ і посилаються на ліцензійні умови надання послуг мобільного зв'язку.

Остаточно на рівні закону врегулювати всі питання, що стосуються відключення операторами мобільного зв'язку викрадених та незаконно ввезених мобільних телефонів повинен проект змін до закону "Про телекомунікації" (щодо запобігання протиправному користуванню кінцевим обладнанням телекомунікацій та підстав припинення обслуговування кінцевого обладнання користувача операторами мобільного зв'язку).

"Чорна мітка" - СМС

Отже, якщо придбаний телефон не зареєстрований в узагальненій базі кодів ІМЕІ, що веде УДЦР, то після першого включення він поповнює ряди "сірих" мобільників. Через три місяці термінал може приєднатись до своїх побратимів у "чорному" списку, якщо не підтвердити легальність його походження.

"При першій реєстрації в мережі "сірого" телефону оператор на цей телефон направляє СМС повідомлення про його відключення через 3 місяці. Тим самим оператор запропонував абоненту свої умови договору на надання телекомунікаційних послуг. Абонент має право відмовитися від таких умов договору і вимкнути свій "сірий" телефон", - пояснюють в НКРЗ.

"Якщо ж абонент продовжує користуватися телефоном - значить він погодився з умовами договору, а тому припинення надання послуг не взагалі, а саме з використанням цього "сірого" телефону відповідає умовам договору", - додають в Нацкомісії.

[VR] Білий список - розділ узагальненої бази даних кодів ІМЕІ, що містить коди ІМЕІ терміналів, які можуть без обмежень обслуговуватися операторами стільникового зв'язку та продаватися в торгівельній мережі.

Чорний список - розділ узагальненої бази даних кодів ІМЕІ, що містить коди ІМЕІ терміналів не дозволених до застосування та обслуговування операторами стільникового зв'язку України.

Сірий список - розділ узагальненої бази даних кодів ІМЕІ, що містить коди ІМЕІ терміналів, які при першій реєстрації в мережі стільникового зв'язку відсутні в білому або в чорному списках.

Технологічне визначення УДЦР[/VR]

Загалом робоча група НКРЗ вирішила, що повідомлення-нагадування надсилатимуться абоненту двічі: протягом 24 годин після першого включення телефону та ще протягом місяця - нагадування, коли телефон потрапив у "сірий" список.

Щоб не отримати таке СМС, потрібно реєструвати код ІМЕІ телефону, придбаного за кордоном в узагальненій базі УДЦР. Також не варто нехтувати можливістю перевірити, чи облюбований телефон, який зібрались придбати в спеціалізованому магазині, зареєстрований в списку легально ввезених, переконують в УДЦР.

Перевірити "колір" списку, в якому числиться телефон, можна на сайті УДЦР або надіславши СМС з кодом ІМЕІ на короткий номер 307. Щоб дізнатись код ІМЕІ телефону, потрібно набрати на клавіатурі *#06# чи глянути на фірмову етикетку, що розміщена на корпусі мобільного телефону під акумулятором.

"Якщо виявиться, що код ІМЕІ відсутній в базі даних, ні в якому разі не купуйте його, навіть незважаючи на будь-які аргументи або обіцянки продавця", - рекомендує прес-секретар УДЦР.

"До нас надходить значна кількість запитів від громадян, які придбали в магазині телефон, а його код ІМЕІ відсутній у "білому" списку. Коли людина намагалась повернути, то в магазині казали, що наявність коду в базі даних є необов'язковою - потім якось все врегулюється й ніхто нікого відключати не буде. На такі запити ми повідомляємо про те, що це є обов'язковою нормою", - наголошує Володимир Кіріченко.

"Надкушене яблук" - найапетитніше

Найчастіше з-за кордону для власних потреб в Україну завозять телефони марки iPhone - близько 20-25%. Решта припадає на іншу сотню марок.

Однак на сьогодні "яблучний" телефон не сертифікований в Україні. "Телефони iPhone були сертифіковані в Україні, проте термін дії сертифікатів закінчився в минулому році, а тому офіційно партії цих телефонів не можуть потрапити в Україну", - розповів Володимир Кіріченко.

В Україні ж законодавство не дозволяє продавати несертифіковані мобільні. "Якщо такий телефон продається, то він на 100 % ввезений незаконно, а його код ІМЕІ відсутній в базі даних або документи, які подавалися для внесення коду ІМЕІ до бази даних, були сфальсифіковані. Тому подальша доля такого телефону є сумнівною", - пояснив прес-секретар УДЦР Олександр Бондаренко.

Обманути пробують чимало заявників, відзначають в УДЦР. У семи випадках з десяти "підприємці" намагаються подати "липові" документи.

Тим часом в подальшому розвитку подій щодо нелегальних "мобілок" не сумніваються продавці. "Якщо почнуть відключати телефони, то прийдете і я вам сам поверну гроші", - так переконує продавець столичного радіоринку в тому, що команди починати відключення нелегально ввезених на територію України телефонів так і не пролунає.

"Всі телефони на ринку "білі", тому що "просто не можуть бути ні "сірими", ні "зеленими". Уявіть собі, що я виговорюю майже 10 гривень щодня, а за місяць... Скільки таких як я? Невже ви думаєте, що хтось буде робити собі збитки?", - упевнений його колега із сусідньої ятки, який пропонує придбати китайський iPhone за 1700 гривень. Тут можна замовити і "потриманий" оригінал, в середньому вартість якого буде 5000 гривень.

В українських інтернет-магазинах пропонують придбати новий iPhone 4 в середньому за 1500 доларів - 32Gb та 1300 - 16 GB. Такими є ціни на телефони, що не були залочені під певного оператора (neverlock), тому "бачитимуть" карточку будь-якого оператора.

"Залочені мобільники", після копіткої роботи умільців, продають на 200-400 доларів дешевше. Щодо гарантії, то спокійно користуватися можна близько року. "Прозріти" придбаний заблокований телефон зможе за 200-250 гривень, залежно від версії прошивки.

Легально заволодіти телефоном без українського сертифікату все-таки можна. Наприклад, придбати під час особистого перебування за кордоном або ж через міжнародне поштове чи експрес-відправлення.

Проте доведеться обмежитись двома телефонами за один такий захід. Який, тим не менше, можна повторювати, скільки заманеться.

"У форумі є багато обговорень. Один пише: "Та я взагалі не бачу проблем. Я живу в Керчі. Беру квиток в Росію і назад. Їду і роблю відмітку в паспорті. Приїхав у Керч. Беру сторінки з паспорта, плачу чотири гривні за рекомендований лист і відсилаю в УДЦР - і мені реєструють". Тобто є така процедура, але в нас немає побоювань, що це може вплинути на ринок", - розповідає бувальщину Володимир Кіріченко.

Цього року в УДЦР зареєстровано понад 16 тисяч кодів ІМЕІ придбаних таким чином телефонів. При тому, що ввезено близько 7 мільйонів.

"Відбілювання" мобільного

В інтернеті є чимало бажаючих "відбілити" придбаний телефон. Дещо менше пропозицій провести таку процедуру.

Без жодних документів із "сірого" списку потрапити в "білий" можна за 200 гривень. Якщо пожертвувати копією паспорту невідомій людині, то "відбілювання" коштуватиме 100-150 гривень. Пропонують і з "чорного" списку перебратись у "білий" за 300-500 гривень, залежно від наявності документів.

В УДЦР придбаний особисто за кордоном чи отриманий міжнародним поштовим відправленням мобільний зареєструють безкоштовно. Однак необхідно підтвердити легальність походження терміналу.

Для цього потрібно до заяви (зразок заяви розміщено на сайті) додати митну декларацію, в якій зазначається марка та кількість телефонів, або копію сторінки з фото та сторінки з відмітками про перетин кордону із закордонного паспорта.

Митну декларацію заповнюють в місці перетинання кордону.

Якщо ж телефон отримали у міжнародному поштовому відправленні, тоді до заяви потрібно додати митну декларацію міжнародного зразка - форма СN23 чи ярлик СN22.

Необхідний також трек-номер поштового відправлення.

Привезений із країн СНД телефон потрапить до "білого" списку, якщо до заяви додати окрім копії 1, 2 сторінок паспорта та сторінки із пропискою, митну декларацію.

На сьогодні в "білому" списку вже зареєстровано 88,9 мільйонів кодів ІМЕІ мобільних телефонів.

Скільки ж буде "постраждалих" мобільних в УДЦР ще не знають. Адже "База даних "чорного" списку знаходиться у стадії формування й остаточно буде сформована під час запуску системи в автоматичному режимі взаємодії з мережами операторів", - пояснює прес-секретар УДЦР Олександр Бондаренко. Він відзначає, що в "чорному" списку значиться кількасот тисяч терміналів.

Відмінність між "сірими" та "чорними" апаратами на сьогодні полягає у терміні використання незареєстрованого телефону.

"Поповнення чорного списку за рахунок вкрадених та загублених мобільних телефонів на сьогодні не відбувається, оскільки МВС України не надає до УДЦР кодів ІМЕІ цих терміналів для внесення останніх до чорного списку", - розповів Олександр Бондаренко.

У Департаменті карного розшуку МВС України посилаються на недоопрацювання законодавства: "В даний час розглядається проект змін до закону "Про телекомунікації". Якщо Верховна Рада прийме його, ми готові подавати список загублених та викрадених телефонів. Технічно ми можемо це робити. Все залежить від того, чи прийме Верховна Рада наші пропозиції".

Втім слід нагадати, що ще в 2009 році тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко наполягав на скорішому запровадженні системи IMEI кодів, пояснюючи це саме необхідністю боротьби з крадіжками мобільних телефонів.

Реклама:

Головне сьогодні