Астрономи відкрили систему зірок, що нагадує більярдну гру

10
10 листопада 2010

NN Serpentis, розташована на відстані 1670 світлових років від Землі, складається з двох зірок, червоного карлика та білого карлика, що обертаються одна навколо одної по надзвичайно малій орбіті.

Земля знаходиться в тій самій площині, що й бінарна зіркова система, тож астрономи мають змогу спостерігати затемнення білого карлика червоним кожні три години та сім хвилин, пише The Telegraph.

Неймовірна частота затемнень допомогла дослідникам вловити невеличкі, але значущі відхилення в орбітах зірок, що можуть пояснюватися присутністю та гравітаційним впливом двох гігантських газових планет.

В повному обсязі результати спостереження науковців описує журнал Astronomy and Astrophysics.

"Двоє газових гігантів мають різні маси, проте насправді вони можуть бути приблизно однаковими за розміром, і фактично також бути такого самого розміру, що й червоний карлик, навколо якого вони обертаються", - пояснює представник фізичного факультету Університету Уорвіка професор Том Марш.

Якщо провести паралель зі схемою, яку ми бачимо в нашій власній зірковій системі, де газові гіганти мають переважно жовтий або блакитний колір, то важко уникнути порівняння вигляду цієї системи з гігантським фреймом снукеру - із червоною кулею, двома кольоровими та білим карликом в якості битка.

"Якщо ці планети народилися разом із їхніми батьківськими зірками, вони мали б пережити драматичну подію мільйон років тому: коли первинна зірка збільшилася до червоного гіганта, змусивши вторинну зірку спуститися до нинішньої малої орбіти", - каже представник Університету Шеффілда професор Вік Діллон.

"Орбіти планет мали б зазнати величезних порушень", - зазначає він.

Імовірно, планети сформувалися відносно нещодавно. Проте в будь-якому випадку, передрікає астроном, на орбіти зірок та планет цієї системи невдовзі чекає величезний "струс". Причиною цієї події стане білий карлик - "битка", що перебуває в серці системи.