Вчені навчили риб рахувати

— 13 січня 2011, 10:07

Глава дослідження Крістіан Агрілло і його колеги з університету Падуї дослідили гамбузій. Ці рибки соціально активні і вважають за краще проводити час у компанії якомога більшої кількості родичів.

Цим скористалися біологи: вони навчили гамбузій визначати, за якою з двох однакових дверцят ховається більша кількість родичів, пише Membrana з посиланням на статтю у PLoS ONE.

У перших подібних експериментах виходи з контейнера вчені позначали невеликою кількістю фігур (від 1 до 10). Цього разу в хід пішли сотні.

Після кількох тренувань з невеликими числами гамбузіям запропонували вибирати дверцят з різними геометричними фігурами в кількості від 100 до 200 штук. Спочатку риби виглядали збентеженими, але з часом дали зрозуміти, що можуть більш-менш точно визначати на око, де фігур більше.

Подальші досліди показали, що гамбузії, звичайно ж, не перераховують всі фігури. Щойно співвідношення малюнків зменшувалося, рибки починали помилятися частіше. Наприклад, якщо мова йшла про співвідношення 1 до 2 (на одних дверцятах 100 фігур, на інших - 200) або 2 до 3 (60 і 90 відповідно) все йшло нормально. Але при співвідношенні фігур 3 до 4 (90 проти 120) гамбузії не помічали різниці.

Щоб порівняти здібності тварин і людей, італійці повторили експеримент на 25 студентах: їх попросили вибрати табличку з великою кількістю фігур. На кожне рішення відводилося дві секунди.

Люди виявилися більш точними у своїх відповідях, однак у них закономірно виявилася та ж риса: у міру зменшення різниці між кількістю фігур (від співвідношення 2:3 до 3:4) добровольці починали помилятися частіше.

З цього Агрілло з товаришами роблять далекоглядний висновок, що, мовляв, такі здібності до примітивної формі рахування об'єктів дісталися нам і, можливо, всім хребетним від якогось загального предка.

До слова, раніше Агрілло ставив схожі досліди з курчатами.

Реклама:

Головне сьогодні