Українським підліткам важче знаходити спільну мову один з одним – психолог

47
29 березня 2011

Таку думку висловив виданню "Дзеркало тижня" шкільний психолог Володимир Лисюк, який проводив опитування в одній з київських шкіл серед учнів 15-17 років на тему взаємин між однокласниками і однокласницями.

На думку шкільного психолога, "зараз хлопчаки стали жорстокішими. У них з'явилося більше хамства, вони можуть грубо відповісти, "послати". Причому багато хто з них вважає, що це нормально".

А дівчатка ж, за словами Лисюка, вже звикли до такого поводження, тому, відповідаючи на запитання, як вони реагують, коли однокласники завдають їм душевного болю, багато хто писав "я промовчу і забуду" або "просто включу ігнор".

"Що стосується самих хлопчаків, вони грубіянять і лаються матом теж не просто так. Це відбувається через те, що у хлопця або маленький словниковий запас, який не дозволяє йому проявити і виразити себе повною мірою, або занижена самооцінка. Окрім того, якщо вдома хтось панує над ним, у школі він буде намагатися панувати над іншими. А от для дівчаток жорстокість і мат - це практично завжди захисна реакція. "З вовками жити - по-вовчому вити". Цей принцип спрацьовує тоді, коли дівчатам дуже допечуть або в тому випадку, коли хлопчаки, на їхню думку, не розуміють по-іншому", - вважає Володимир Лисюк.

У той же час, згідно з даними опитування, більшість хлопців виступають проти введення в школах роздільного навчання для хлопчиків і дівчаток. Так, опитані хлопці кажуть, що "без дівчат не було б стимулу вчитися. До школи не хотілося б іти. Клас був би з поганою дисципліною".

При цьому більшість опитаних дівчаток (15 із 27) незадоволена стосунками з однокласниками. Дівчата говорили, що хлопчикам з їхнього класу не вистачає вихованості, пристойних манер, серйозності, культури поведінки, поступливості, вміння підтримати, сміливості брати на себе відповідальність, словникового запасу, вміння слухати, чесності, врівноваженості, мужності.

Хлопці ж писали, що їхнім однокласницям не вистачає ентузіазму, сміливості, вміння за себе постояти, дисципліни, відкритості, відвертості, товариськості, розуму, поваги до однокласників.

Втім, навіть навпроти цього питання деякі хлопці ставили прочерк, а також писали "всього вистачає" або "не знаю, тому що ми не спілкуємося".

І якщо 15 дівчат із 27 сказали, що їм не подобається формат спілкування, який існує між однокласниками і ними, то з 22 хлопців "незадоволених" однокласницями виявилося лише п'ятеро.