Африка наповзає на Європу – геофізики

— 14 квітня 2011, 16:28

Ці два континенти зближуються, і протягом багатьох мільйонів років північний край Африканської тектонічної плити заходив під європейську.

Однак цей процес зрештою припинився, і, як було оголошено на конференції Європейського союзу геологічних наук, вчені підозрюють, що зараз спостерігається початок зворотного процесу, передає ВВС.

Якщо експерти мають рацію, це буде означати виникнення нової зони сабдукціі або розлому, що є надзвичайно рідкісним і дуже цікавим явищем.

Під поверхнею Середземного моря холодні щільні породи північного краю Африки практично повністю занурилися під край Євразійської плити, на якій лежить Європа.

Геологічна структура та історія Середземноморського басейну дуже складні. Вчені з Утрехтського університету вважають, що ті частини африканської плити, які занурилися під євразійську плиту, відломилися і занурюються зараз в мантію Землі.

ВІДЕО ДНЯ

Фрагменти євразійської плити, заповнюючи розрив, рухаються на південь через Середземне море. Комп'ютерні моделі підказують, що кінцевим результатом цього процесу може стати нова сабдукція чи рух по лінії розлому в протилежному, ніж раніше, напрямку.

Це, зокрема, підтверджується сейсмологічними спостереженнями недавніх землетрусів.

Як говорить професор Рінус Вортел з Утрехтського університету, "ми дивимося на те, як рухаються гірські породи під час землетрусів, і бачимо, що площини розломів йдуть у південному напрямку".

Приклад могутньої сили такого тектонічного процесу дав катастрофічний землетрус у Японії і породжене ним цунамі. Проте геологія Середземноморського басейну абсолютно інша.

Тим не менше, серед європейських геофізиків висловлюються побоювання, що європейські країни не приділяють належної уваги створенню континентальної системи попередження про цунамі.

На конференції професор Стефано Тінто з Університету Болоньї заявив, що країни ЄС вклали в дослідження цунамі всього 8 мільйонів євро за останні п'ять років.

За той же період тільки Німеччина витратила 55 мільйонів євро на створення такої системи раннього попередження для Індонезії.

Хоча в цілому в Середземноморському басейні не трапляється настільки катастрофічних тектонічних подій, як в Тихоокеанському районі, тим не менш, тут відбувалися землетруси силою понад 8 балів, як наприклад, на Криті в 1303 році, коли цунамі зруйнували міста Олександрію та Геракліон.

Підтвердження того, що європейська тектонічна плита занурюється під африканську, допоможе вченим краще моделювати тектонічні процеси в регіоні і точніше оцінювати ризик землетрусів і цунамі.

Реклама:

Головне сьогодні