20 мільйонів тонн японського сміття наближаються до узбережжя США. Фото

— 25 жовтня 2011, 14:46

За прогнозами, вже через два роки сміття досягне Гаваїв, а через три - західного узбережжя США, пише ТСН.

Дослідження провели вчені з Міжнародного центру тихоокеанських досліджень в Гавайському університеті. За оцінками, цунамі змило сотні мільйонів тонн брухту. З них на плаву зараз перебувають близько 20 мільйонів тонн.

Протягом півроку дослідники Микола Максименко і Ян Хефнер використовували комп'ютерну модель океанічних часток для того, щоб спрогнозувати подальшу траєкторію руху сміття.

"Не хотілося б сіяти паніку. Але люди повинні знати, з чим їм доведеться зіткнутися", - наголосив Ян Хефнер.

І уламки знайшлися саме в тому районі, в якому вони передбачали. Наприкінці вересня російський корабель "Паллада", повертаючись в порт Владивостока, виявив слід від цього сміття. "22 вересня, ми виявили японське рибальське судно. Рівень радіації був у нормі. Потім ми також побачили телевізор, холодильник та інші предмети домашнього побуту", - розповідали моряки.

ВІДЕО ДНЯ

Одразу після землетрусу деякі океанографи лякали, що до Гавайських островів принесе "тисячі ніг мертвих японців". Мовляв, самі трупи навряд чи допливуть, вони швидше потонуть. А ось відірвані ноги, взуті в черевики, можуть довго триматися на воді.

З "Паллади" бачили лише взуття, без ніг. Втім, сміття по дорозі змінюється. Перший час в океані, крім уламків, плавали цілі будинки - деякі з 200 тисяч змитих. Траплялися й автомобілі - трейлери і навіть легкові. Тепер великих предметів майже не стало, за винятком корпусів суден, але дрібні почали рухатися швидше.

Екіпаж "Паллади" передав координати виявленого сміття в Гавайський університет. З їхньою допомогою вчені зараз коригують комп'ютерну модель. Але вже ясно, що вона працює.

На щастя американців, які живуть на західному узбережжі, не все сміття залишиться у них. Частина піде до Аляски. Частина поверне назад в океан, завдяки існуючому тут гігантському виру. І в підсумку, багато чого з того, що було змито з Японії, поповнить величезний сміттєвий "континент", який вже розташовано в Тихому Океані. Його називають "great pacific garbage patch" - Велика тихоокеанська сміттєва пляма.

За одними оцінками, розміри плями можуть досягати площі кількох штатів, за іншими - перевищувати США. Плаває там в основному пластик і дерево прошарком приблизно в 10 метрів. Утримують все це кільцеві течії.

Фото U.S. Department of Defense

Реклама:

Головне сьогодні