Шовк допоможе зберегти вакцини й антибіотики без охолодження

— 13 липня 2012, 14:03

Американські дослідники розробили новий спосіб стабілізації лікарських засобів — за допомогою білка, що виділяється із шовку тутового шовкопряда.

Технологія дозволяє зберігати вакцини та антибіотики в активному стані при температурах аж до 60 градусів за Цельсієм упродовж тривалого часу, пишуть Вести.ру.

Дослідники зі школи інжинірингу університету Тафта розробили метод, що дозволяє створювати навколо біологічно активних компонентів вакцин і антибіотиків захисну матрицю із шовкової плівки. Такий "кокон" захищає й стабілізує "живі молекули", а при введенні в організм розсмоктується, звільняючи вміст.

Фото Вести.руТакий незвичайний захист значно продовжує строк придатності препаратів. Шовк є поліпептидом, який має унікальні хімічні властивості й структуру, а також здатний створювати захист від вологи й високих температур.

Крім того, він біологічно сумісний з компонентами медичних препаратів.

Для перевірки своїх шовкових стабілізаторів, учені зберігали оброблені вакцини проти кору, краснухи й паратиту упродовж шести місяців при рекомендованої виробниками температурі у 4 °C, а також при 25, 37 і 45 °C.

Результати показали, що зберігання в шовкових капсулах не шкодить властивостям вакцин. Навіть при дуже високих температурах втрата якості мінімальна. А антибіотики зберігають свої властивості навіть тоді, коли температура навколишнього середовища доходить до 60 градусів Цельсія.

Керівник дослідження Девід Каплан і його колеги встановили, що шовкове покриття також захищає антибіотики (той же тетрациклін) від руйнівного впливу світла.

До речі, раніше та ж група фахівців розробила мікрошприц, оснащений шовковими мікроголками, які можуть доставляти ліки безпосередні в клітини шкіри, після чого вони просто розсмоктуються.

Така комбінація методів дозволить здійснювати стабілізацію, поширення і введення лікарських препаратів в одній "упаковці".

Всім відомо, що вакцини й антибіотики в основному треба зберігати в холодильнику, щоб запобігти зміні їх хімічної структури, однак мало хто знає, що тримання ліків у холодному стані з моменту виробництва до моменту їх використання – дуже дорогий процес, який часом становить майже 80% від загальної вартості препарату.

Щорічно мільярди доларів затрачаються на "холодну" доставку медикаментів у країни третього світу. Половина з них стають непридатним через неможливість у повній мірі дотриматися умов транспортування.

Особливо гостро стоїть проблема в місцях, де немає електрики або доступ до неї обмежений.

Розроблювачі вважаються, що подібна універсальна система захисту і введення ліків за допомогою "шовку" в недалекому майбутньому допоможе відмовитися від дорогих схем холодних перевезень. А це, у свою чергу, дає надію на те, що набагато більша кількість людей (насамперед, дітей) у країнах третього світу отримає шанс пережити важкі хвороби.

Реклама:

Головне сьогодні