Вчені знайшли гени, які відповідають за риси обличчя

— 15 вересня 2012, 12:25

Робота опублікована в журналі PLoS Genetics, її короткий зміст наводить ScienceNow.

В експерименті взяло участь близько 10 тисяч добровольців європейського походження. Кожен з них проходив МРТ-сканування і надавав зразки своєї ДНК, пише Лента.ру.

На основі отриманих томографічних зображень вчені визначали просторові співвідношення між "якірними" точками на обличчі. Всього аналізували дев'ять таких параметрів. Серед них були відстань між зіницями, довжина носа і, наприклад, відстань між крилами носа.

Спадковість добровольців досліджували за допомогою ДНК-мікрочіпів. Вони визначають не повну послідовність геному, а тільки деякі відомі варіанти (поліморфізми, SNP), які відрізняються в послідовності ДНК у різних індивідів. Дані по спадковості вчені зіставляли з параметрами рис обличчя і шукали між ними кореляції.

Таким чином вдалося знайти п'ять генів, що впливають на зовнішній вигляд людини - PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50, і COL17A1. Для одного з них, PAX3, вже раніше доводили вплив на форму обличчя у дітей. Два інші раніше визначалися як гени, мутації в яких пов'язані з аномаліями розвитку, наприклад, заячою губою.

Іншим, можливо навіть більш важливим результатом роботи, є загальний погляд на взаємовідношення між ДНК людини і її зовнішнім виглядом. Автори статистично підтвердили думку про те, що зовнішність визначається спільною дією сотень, якщо не тисяч окремих генів. Вплив кожного з них хоч і статистично значимий, але малий.

Поки вирішити зворотну задачу - відтворити обличчя по послідовності ДНК на основі виявлених п'яти генів неможливо.

Тим не менше, підкреслюють дослідники, в майбутньому це стане досить просто. Таке завдання часто стоїть перед криміналістами. Вже існують всі необхідні для її вирішення технології - від виділення мікроскопічних кількостей ДНК (наприклад, просто з повітря приміщення, де був чоловік) до комп'ютерного моделювання особи.

Все, що потрібно для рішення зворотної задачі - розширення масштабу досліджень, подібних тим, що провели автори.

Реклама:

Головне сьогодні