Людина може бути винною у виникненні землетрусів

— 24 жовтня 2012, 11:14

До такого висновку нещодавно дійшли канадські вчені. Науковець Пабло Гонзалес, разом зі своїми колегами з Університету Західного Онтаріо, досліджував причини землетрусу поблизу іспанського містечка Лорка, внаслідок якого торік загинули дев'ять осіб і сотні зазнали поранень, повідомляє Deutsche Welle.

У своїй статті, що вийшла в британському науковому журналі "Nature Geoscience", дослідники стверджують, що однією з причин землетрусу стало масове відкачування ґрунтових вод.

Свого часу вчені були спантеличені. Адже для землетрусу потужністю лише 5,1 бала за шкалою Ріхтера не характерні такі великі руйнування. Тепер вони встановили важливі передумови катастрофи.

Як виявилося, землетрус стався на невеликій глибині - лише три кілометри під поверхнею землі - на місці сейсмічного розлому, який уже існував раніше.

Поблизу розлому проходили водоносні пласти. Впродовж десятиліть мешканці великими обсягами викачували звідти ґрунтову воду. Як наслідок, осушення підземних пластів спровокувало появу тріщин у земній корі, що призвело до ще більшої напруги вздовж розлому. Зміни тиску стали причиною виникнення землетрусу.

ВІДЕО ДНЯ

Завдяки знімкам, зробленим із супутників, вчені також виявили, що рівень ґрунтових вод у регіоні за останні півстоліття знивився на 250 метрів. "Наші результати показують, що людська діяльність може впливати на місце й час виникнення землетрусу", - зазначається в праці.

Геолог Жан-Філіп Авуак з Інституту Технологій Каліфорнії уточнив, що відкачування води, вірогідно, лише пришвидшило природні процеси, а не спричинило землетрус.

Результати дослідження канадських учених тепер можуть вплинути на перебіг іншої дискусії: чи безпечно закачувати під землю великі обсяги вуглекислого газу, борючись з глобальним потеплінням?

Реклама:

Головне сьогодні