В Україні стало трохи більше школярів, що навчаються українською мовою

— 7 листопада 2013, 15:12

Про це під час прес-конференції повідомив експерт проекту "Становище української мови" Тарас Шамайда, якого цитує УНІАН.

Шамайда вважає, що "після минулорічного зниження на 0,3% навіть таке невелике зростання, особливо в умовах політики заохочення русифікації, можна вважати успіхом".

Крім цього, експерт зауважив, що "найбільше - на 1,5% - зросло число школярів, що навчаються українською на Донеччині. Водночас у Луганській, Одеській областях та Криму цей показник, навпаки, знизився на 0,4-0,5%, а частка учнів, що навчаються російською навпаки, зросла. Причому в Криму українською навчаються лише 7,4% школярів, а влада перешкоджає відкриттю нових українських шкіл чи класів навіть попри письмові заяви батьків", - стверджує експерт.

Автори дослідження повідомили, що для складання тестів незалежного оцінювання в 2013 році українську мову обрали 82,7% від загального числа випускників, що на 1,7% більше, ніж минулого року.

"Наприклад, тест з математики вирішили складати українською 80,2% випускників. У Києві цей показник сягнув 98%, в Дніпропетровській області 83%, в Донецькій 34%, в Криму - лише 7%", - навів дані Шамада.

Крім того, у кінопрокаті зросла сумарна кількість фільмів, дубльованих або озвучених українською мовою. Цього року це 71,3% фільмів, тоді як минулого року - лише 64,8%.

Решта 28,7% фільмів (переважно російського виробництва і озвучені російською мовою) мають українські субтитри. Частка газет, що видаються українською мовою, знизилася в 2013 році з 35% до 30,2%, а журналів, навпаки, зросла з 12% до 18,5%.

Лише 50% книг надруковано українською мовою, причому - більшість з них - навчальна література, а масований імпорт книг з Росії в рази перевищує випуск книг в Україні.

У прайм-тайм 8 найрейтинговіших телеканалів у жовтні 2013 року частка російської мови в ефірі перевищила 50%, а української - 31,8%. Моніторинг 6 найрейтинговіших радіостанцій засвідчив, що частка пісень українською мовою в їхньому ефірі продовжує падати і в 2013 році становить 2,2%.

За підсумками моніторингу кафе і ресторанів у 29 містах України лише 46% закладів харчування мають українську вивіску, лише в 49% надруковано меню українською мовою і тільки 36% закладів персонал обслуговує україномовних клієнтів українською мовою.

Такими є підсумки аналітичного огляду "Становище української мови в Україні в 2013 році". Дослідження грунтується на даних державної статистики, соціології, а також власних моніторингових заходів, здійснених волонтерами в усіх регіонах України.

Реклама:

Головне сьогодні