Тест

Учені з’ясували, які казки виховують у дітях чесність

На малюків не справляють враження історії, в яких героїв карають за погані вчинки.

Про це пише The Telegraph.

"Ми не повинні розраховувати на те, що класичні повчальні казки автоматично сприятимуть моральній поведінці", - запевнила дослідниця доктор Кенг Лі з Університету Торонто.

"Як батькам маленьких дітей, нам хочеться знати, наскільки ефективно казки насправді пропагують чесність. Вони влітають в одне вухо та вилітають у інше, або ж діти слухають та сприймають їх серйозно?", - зазначила співавторка дослідження Вікторія Талвар.

Учені залучили до експерименту з перевірки на чесність 269 діток від трьох до семи років. Науковець виходив із кімнати, наказавши маляті в жодному разі не чіпати іграшку, яку лишав на столі. Для більшості дітлахів спокуса виявлялася надто сильною.

Коли експериментатор повертався, він читав маленькому учасникові казку. То була "Черепаха та Заєць", "Хлопчик, який кричав "Вовки!", "Піноккіо" або ж оповідання "Джордж Вашингтон та вишневе дерево". Потім дитину просили чесно сказати, чи брала вона заборонену іграшку.

Усупереч очікуванням науковців, історія про Піноккіо чи та, де хлопчика-брехуна з’їли вовки, жодним чином не переконувала малюка чесно в усьому зізнатися. Ефект від кожної з них був таким самим, як від "Черепахи та Зайця", яка чесності не навчає.

Дієвим виявилося лише оповідання, в основі якого навряд чи лежить реальна подія – про маленького Джорджа Вашингтона. Приклад хлопчика, котрий зламав вишневе деревце і не побоявся зізнатися татові, а той його похвалив, надихнув учасників експерименту.

Цікаво, що в тих випадках, коли експериментатор спеціально змінював кінець історії та казав дитині, що тато насварив Джорджа, малюк не виказував бажання зізнаватися в своєму непослухові.

Як пояснює Талвар, позитивні наслідки чесності вчать дітей тому, що це – бажана поведінка.

"Наше дослідження доводити, що в пропаганді моральної поведінки, такої як чесність, ключем є підкреслення позитивних результатів чесності замість негативних наслідків нещирості", - підсумувала дослідниця.

На думку Талвар, справді повчальними для дітей є такі казки як "Попелюшка" та "Гаррі Поттер", де за їхні чесноти героїв чекає винагорода.