Квіт про деталі боротьби з плагіаторами. Дисертації будуть вивішуватись онлайн за 10 днів до дня захисту

— 11 серпня 2015, 19:24

Така вимога міститься у наказу від 14 липня "Про оприлюднення дисертацій та відгуків офіційних опонентів", який був підписаний міністром освіти Сергієм Квітом і набуде чинності після його опублікування, нагадує прес-служба Міносвіти.

Автореферати дисертації мають бути опубліковані не пізніше ніж за 30 днів до дати захисту.

Матеріали на сайті мають зберігатись протягом 3-ох місяців з дати видачі диплома (термін апеляції по роботі).

Сергій Квіт наголосив, що дисертації у відкритому доступі зберігатимуться в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації (далі УкрІНТЕІ).

Це дасть можливість ВНЗ, використовуючи відповідне програмне забезпечення, перевіряти дисертаційні роботи на плагіат.

ВІДЕО ДНЯ

Слід зазначити, що на сьогодні база даних УкрІНТЕІ вже налічує 130 тисяч текстів дисертацій.

В УкрІНТЕІ зберігаються роботи з 1991 року у паперовому вигляді, а з 1998 року - в електронному.

За словами міністра, ця система також надасть можливість використання у ВНЗ програмного забезпечення для перевірки на плагіат не тільки дисертаційних робіт аспірантів та докторантів, а також дипломних, курсових й інших кваліфікаційних робіт.

Для цього навчальним закладам необхідно створювати відповідні бази даних і використовувати відповідне технічне забезпечення.

Важливим кроком, на думку міністра, є розробка програмного забезпечення саме для виявлення плагіату.

"У нас є кілька програм, які можна використовувати задля виявлення плагіату. Але головне - це не просто застосування антиплагіатної програми, а головне – це виявлення плагіату в текстах наукових робіт, - заявив Сергій Квіт на брифінгу у вівторок. - Міністерство ще збирає пропозиції стосовно кращого програмного забезпечення з виявлення плагіату".

За словами Міністра освіти і науки Сергія Квіта, МОН планується при розробці нового Положення про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів ВНЗ (діючий наказ МОН № 245 від 15.07.96) прописати норму щодо можливості відрахування студентів, у кваліфікаційних роботах яких був виявлений плагіат.

Те саме стосуватиметься і викладачів.

Відповідні норми щодо боротьби з плагіатом можуть бути відображені у Положеннях про організацію освітнього процесу, які затверджуються вченими радами ВНЗ.

"Плагіаторів треба або звільняти з роботи або виганяти з університету, для того щоб в подальшому такі люди мали проблеми при прийомі на іншу роботу", - цитує міністра освіти і науки прес-служба відомства.

Як повідомив Сергій Квіт, Атестаційна колегія МОН за останній рік, у зв’язку з виявленням у дисертаціях текстових запозичень, позбавила наукових ступенів 3 особи, скасувала рішення спеціалізованих вчених рад (далі СВР) щодо 6 осіб і направила на розгляд до СВР 11 робіт.

Але залишається проблема надання послуг з написання дисертацій та наукових робіт через спеціалізовані сайти.

"Минулого року ми надсилали до правоохоронних органів списки сайтів, контактів, які надавали послуги з написання дисертацій та наукових робіт, але там ніхто не захотів цим питанням займатись", - наголосив заступник Міністра освіти і науки Андрій Гевко.

На думку Сергія Квіта, контролювати виявлення плагіату повинна науково-викладацька спільнота ВНЗ.

"Академічна громада університету повинна сама виявити бажання боротися з плагіатом, прийняти відповідне положення чи відповідний кодекс і розглянути на вченій раді питання. Вона повинна проконтролювати виставлення програмного забезпечення на веб-сайт свого вишу",- підсумував міністр.

Реклама:

Головне сьогодні