Український інженер вигадав систему порятунку пасажирів з падаючого літака. Відео

— 6 листопада 2015, 15:39

Система порятунку пасажирів, яка фігурує в цьому відео, розроблена київським авіаційним інженером Володимиром Татаренко. Вона здатна забезпечити практично гарантоване спасіння всіх пасажирів та екіпажу при авіакатастрофі в повітрі, на злеті і при приземленні.

Авіабудівник розповів AIN.UA, як працює ця система, скільки грошей потрібно на її виробництво і як вона може вплинути на пасажирські перевезення в усьому світі.

Виявилося, що працюючи на Київському авіаційному заводі, інженер виїжджав у складі комісії на аварії антоновських літаків.

"Постійно бачачи ці жахи, знаючи статистику по катастроф, я прийшов до деяких висновків. У людей неправильні враження про аварії, адже причина 80% аварій - це людський фактор (екіпажу і тих, хто готує політ)", - розповідає винахідник.

Але при цьому конструктори літаків в усьому світі намагаються покращувати надійність самих літаків, так що людський фактор нікуди не дівається. Інженер вирішив знайти таке рішення, яке справлялося б з цією проблемою.

За даними Міжнародної організації цивільної авіації, близько 70% аварій відбувається на сталому горизонтальному польоті. Рішенням стала капсула, яка відстрілюється та кріпиться до фюзеляжу і може при потребі відокремитися від літака за лічені секунди.

Найближче до цієї ідеї підійшов "російський суперник" Татаренко - Гамід Халідом, який пропонував розробити парашутирні капсули для кожного пасажира. Але при роботі такої системи знадобиться досить багато часу, щоб евакуювати всіх пасажирів.

Концепт капсули з кріслами для пасажирів і екіпажу, який придумав Татаренко, може вискакувати з фюзеляжу літака через задній люк за 2-3 секунди. Спочатку з літака виштовхується маленький парашут, він витягує великий парашут, який вже витягує саму капсулу. Правда, вона може бути встановлена тільки на моделі літака, у яких в хвостовій частині є місце для люка, через який проходить капсула, тобто для Boeing або Airbus вона поки що не підходить.

Капсула кріпиться до фюзеляжу зйомними кріпленнями, всі з'єднання літака з капсулою (електричні, трубопровідні і т.д.) також можуть розмикатися. Капсула спускається на системі парашутів, може приводнювалися на надувний пліт або ж приземлятися на амортизуючу платформу - це добре видно на відео.

Капсула летить зі швидкістю 8-9 м/с, в конструкції передбачений датчик, який визначає відстань до поверхні. Коли відстань скорочується, включаються порохові двигуни, вони гальмують контейнер - в результаті він приземляється з нульовою швидкістю, розповідає винахідник.

Така капсула, яка може встановлюватися в серійні моделі літаків - це перший етап винаходу. Другий - створення нових моделей літаків, оснащених такими капсулами. І якщо в першому випадку, коли капсула встановлюється в існуючу модель літака, він стає важче, то в другому його маса не змінюється.

Винахідник каже, що ідея такої рятувальної капсули напрошувалася давно, але тільки відносно недавно з'явилися надлегкі і міцні матеріали, з яких її можна виробляти - углеволокно.

У Володимира Татаренко - діючі патенти на цей винахід. Загальний час, необхідний для реалізації першого етапу такого проекту - близько чотирьох років. Два роки на розробку і випробування, ще півтора-два роки на отримання сертифікатів льотної придатності ІКАО.

Але поки мало шансів, що винахід побачить світ. Татаренко звертався в Мінтранс, але там відповіли, що на цей проект немає грошей. Орієнтовна вартість першого етапу - капсули, яка може вбудовуватися у вже існуючі моделі літаків, - близько 1 млн. доларів.

"Я говорив з начальниками відділів ОКБ ім. Антонова, у них руки сверблять це зробити, вони кажуть: "так ми б за два роки це розробили, Україна не просто здивувала, а вразила б весь світ". У них є кваліфікація, технічна готовність, досвід. Але потрібні гроші, яких у ОКБ немає", - розповідає винахідник.

Татаренко спілкувався і з компаніями-перевізниками, але їм невигідна така система, адже через капсули в літаку крісел стає на один ряд менше, тобто на рейс можна продати менше квитків. Літак стає важче, а значить, більше витрачає палива.

Реклама:

Головне сьогодні