У Чехії школярів вчать розпізнавати пропаганду на прикладі російських ЗМІ

— 17 листопада 2015, 17:05

Протягом останнього року особливо зросла кількість російських інформаційних джерел в інтернеті, які чеською мовою поширюють російську інформаційну пропаганду.

Це спонукало співробітників організації "Людина у скруті" розробити програму, яка б давала розуміння того, як "медіа" маніпулюють увагою читачів і глядачів, повідомляє Радіо Свобода.

Йдеться про 14 різноманітних освітніх програм, якими буде охоплено 600 чеських шкіл.

На лекціях, які підготували чеські фахівці із засобів масової інформації, учнів учитимуть зіставляти правду з перекрученою чи недоговореною до кінця інформацією, планується також проведення зустрічей та бесід із журналістами – свідками подій.

Такі курси виникли внаслідок активізації російської пропаганди у чеських ЗМІ. Як пояснює аналітик Ондржей Кундра, який займається пошуком і вивченням першоджерел – інтернет-порталів, зокрема, російських, –у 10-мільйонній Чехії діють десятки проросійських ЗМІ.

"Серед них я б назвав сервер Parlamentní listy як одне з найбільш впливових джерел, де працюють дуже обдумано. Обдумано тому, що в них частина новин є правдивою і серйозною, але між ними виринає і російська пропаганда.

Це становить ризик, тому що сервер Parlamentní listy має велику кількість читачів, а відтак ця інформація дістається до великої кількості людей і на них впливає. Саме в цьому бачу проблемний фактор", – зазначив Ондржей Кундра.

Чеський споживач інформації, який за роки демократії звик до відповідальної журналістики, виявися не готовим до того, щоб йому під виглядом інформації подавали відверту брехню, каже чеський політолог, оглядач ділової газети "Господаржске новіни" Ондржей Соукуп.

Як проходитиме навчання?

Наприклад, цикл освітніх програм "Один світ у школах" включає демонстрацію російського пропагандистського фільму про окупацію Криму "Крим. Повернення на батьківщину".

Після показу стрічки відбувається розмова про побачене, порівнюється реальний факт – захоплення Криму агресором із запереченням факту агресії Росією.

Ще один крок, реалізований чеськими журналістами.

Вони створюють портали, які збирають, аналізують та інформують чехів про російську інформаційну пропаганду в країні.

Наприклад, вебсайт Hlídacíр Pes – дослівно "Сторожовий пес" подає інформацію про російський вплив у різних сферах життя Чехії: від економіки до культури.

Велика частина цього впливу є закулісною, тому найбільш дієвим шляхом його викриття є просто говорити правду наголосила в розмові з Радіо Свобода чеська дисидентка Петра Шустрова.

"Єдине, що можемо робити з пропагандою, – будемо говорити правду про те, що діється, якою є реальна ситуація", – наголошує Шустрова.

Реклама:

Головне сьогодні