Українські підлітки щасливі, обізнані щодо ВІЛ і мають зайву вагу – дослідження

— 17 серпня 2016, 14:40

HBSCце спільне дослідження українських соціологічних та медичних організацій, ВООЗ і Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Воно спрямоване на збір даних про здоров’я і благополуччя, соціальні умови та поведінку 11-ти, 13-ти та 15-річних хлопців і дівчат раз на чотири роки.

Мета дослідження HBSC – отримати повне уявлення про стан здоров’я і благополуччя молодого покоління, краще зрозуміти соціальні показники здоров’я та покращувати життя підлітків.

Під час підготовки соціологічного проекту в Україні було проведено 4 хвилі опитування (2002 року опитано 5267 осіб, 2006-го – 6535 підлітків, у 2010 – 10 343 учні, а 2014 року – 11 390 осіб).

41% опитаних учнів відчували себе дуже щасливими. Найщасливішими визначили себе дівчата віком 11 років (59%), а найнижчий цей показник – серед 17-річних (23%).

[L]Соціологи доводять, що у процесі дорослішання збільшується кількість тих, котрі почувають себе не дуже щасливими: від 5% серед дітей віком 10-11 років до майже 12% серед 17 –річних підлітків.

Разом із тим 44% 17-річних дівчат розповіли, що за останній навчальний рік у них було таке відчуття смутку, що вони переставали займатися деякими звичними речами – спілкуватися з друзями, з батьками, відвідувати гуртки чи секції.

Більша частина учнів оцінила своє життя як найкраще можливе, а середню оцінку поставили 23%. Як найгірший із можливих варіантів своє життя оцінили від 1% до 4% опитаних.

75,5% учнівської молоді проживає у повних сім’ях. Приблизно такий самий відсоток батьків знає, чим дитина займається після навчання . Із дорослішанням рівень поінформованості зменшується – з 73% до 56%.

Найпоширенішим спільним родинним заняттям є хатня робота. Спільне обговорення проблем та новин – на другому місці (83,4%). Разом на прогулянки ходять майже 30%.

Трохи більше (37,5%) сімей разом займаються спортом, майже 40% грають удома, решта – відвідують місця розваг.

Окрім родинних стосунків соціологи досліджували взаємини підлітків із друзями. Виявилося, що 76,5% можуть ділитися із своїми друзями радощами та прикрощами, а 72% – розраховують на друзів у разі виникнення неприємностей.

Віртуальне спілкування так і лишається значною частиною життя сучасної молоді: майже половина опитаних щодня спілкується у соцмережах. Комунікація в інтернеті більше поширена поміж дівчат, ніж серед хлопців.

Майже 12% респондентів розповіли, що більшість друзів у їхній компанії часто курить цигарки. 30% опитаних самі пробували коли-небудь палити. Серед 15-річних дівчат – 5% курять, а серед 17-річних – кожна десята.

41% опитаних учнів відчували себе дуже щасливими. viki2win/Depositphotos

Майже половина учнів принаймні один раз у житті вживали алкогольні напої. До 10% учнів повідомили, що вперше вживали алкоголь у віці 11 років або молодше.

Більше половини опитаних задоволені своїми взаєминами у школі. 71,2% вважають, що вчителі сприймають їх такими, як вони є, і понад половина опитаних (53,9%) вважають, що педагоги ставляться до них як до особистості.

У той же час, більше 20% визнавали власне здоров’я посереднім або поганим, причому найчастіше так оцінювали стан свого здоров’я підлітки з сімей з достатком нижче середнього та низьким.

Третина учнів скаржилася, що їм раз на тиждень дошкуляє головний біль, біль у спині – 22,9%, у животі – 22,6%. Дівчата, незалежно від віку, місця проживання і навчання, мали більше скарг на здоров’я, ніж хлопці.

Дослідники також вказують на поширення недостатньої та надмірної ваги тіла, переважно у школярів молодшого віку. Про ожиріння також зізнавалися учні молодших класів.

Більше половини опитаних дівчат старше 14 років вважає власну вагу надмірною та кожна четверта з них намагається обмежувати себе в харчуванні.

Тенденція переоцінки дівчатками власної ваги зберігається, внаслідок чого вони намагаються дотримуватись непотрібних дієт, збільшуючи ризик харчових розладів.

Віртуальне спілкування так і лишається значною частиною життя сучасної молоді: майже половина опитаних щодня спілкується у соцмережах. Фото oneinchpunch/Depositphotos

Також 93-97% підлітків (залежно від віку) займаються різними фізичними вправами у вільний час. Найбільше залучених до фізкультури підлітків віком 13-14 років, дещо менше – дітей молодшого (10-11 років) та старшого віку (16-17) років.

Це не заважає їм багато часу проводити перед телевізором. До 81,3% опитаних дивляться телепередачі до трьох годин у будній день. У вихідні цей показник становить до 73%.

На комп’ютер 72,6% підлітків витрачають до трьох годин свого вільного часу.

Крім того, 24,3% опитаних повідомили про досвід сексуальних стосунків. До 17 років реальний досвід статевого життя мали більш ніж кожен другий хлопець (54,9%) та кожна третя дівчина (33,9%).

Майже дві третини тих, хто мав досвід статевих стосунків, вказали, що їхній сексуальний дебют відбувся у 15–16 років та старше.

Основним джерелом інформації щодо шляхів поширення ВІЛ виявилися вчителі: це відзначили 64,1%. Важливими є також ЗМІ, у першу чергу – телебачення (62,2%) та інтернет (61,6%).

Проблема ВІЛ/СНІДу часто обговорюється з батьками (45,7%) та медичними працівниками (59,5%). Більше 60% опитаних знають, куди можна звернутися в разі виникнення бажання пройти тестування на ВІЛ.

Реклама:

Головне сьогодні