Критичний вибір. Як старшокласників вчать думати і все аналізувати

У четвер, 6 жовтня, в Києві автори навчального курсу "Основи критичного мислення" презентують свій посібник батькам старшокласників – тобто реальним замовникам освіти, тим, хто за неї сплачує.

І батьки матимуть можливсіть обрати цей курс для своїх дітей – якщо їм сподобається презентація.

Вже перші спроби обережної лібералізації системи середньої освіти в Україні розділили суспільство на два табори.

Але це не табори вчителів та батьків, як намагаються стверджувати деякі.

Скоріше, це табір людей, які розуміють необхідность зміни засадничих принципів та форм навчання – і табір тих, хто вважає, що наявна система й досі відповідає сучасним вимогам. Люди з першого і з другого табору є як серед вчителів, так і серед батьків.

І не дивно, що ті, хто прагне змін, об'єднуються – щоб робити це разом.

Олена Пометун – член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професорка. Наукова керівниця, консультантка і тренерка українських і міжнародних освітніх проектів. Авторка посібників, програм, підручників, наукових статей, експертка з освітніх інновацій.

Ігор Сущенко – виконавчий директор організації "Вчителі за демократію та партнерство", координатор міжнародних і всеукраїнських освітніх проектів, автор та укладач навчальних посібників. Тренер з розвитку критичного мислення, дебатів, бізнес-тренер.

Ірина Баранова – координаторка освітніх проектів неурядової організації "Вчителі за демократію та партнерство". Фахівчиня у галузі освітніх інновацій, психолог, розробниця і авторка посібників з критичного мислення. Тренерка освітніх програм, дебатів.

1. Для кого й для чого цей курс?

Навчання критичного мислення – це відповідь на запитання, кого ми хочемо виховати. Свідому людину, яка вміє самостійно думати і діяти – чи покірного виконавця, який вірить всьому, що сказано, і робить те, що сказано.

Під критичним мисленням ми розуміємо опанування дітьми навичок мислення, які дозволять їм бути ефективними в житті та навчанні. Серед таких навичок:
– уміння працювати з інформацією, встановлюючи її достовірність,
– захист від маніпуляцій,
– вміння ставити запитання,
– формулювати та відстоювати власну думку, аргументуючи її,
– впевнено і самостійно ухвалювати рішення
– та інші.

Програма курсу рекомендована для використання у старших класах школи як факультативний курс, що може викладатися у 10-му або 11 класі (передвипускних). Курс розрахований на учнів 15-17 років.

Залежно від можливостей школи і вчителя, програма може бути реалізована в обсязі 35 годин (одна година на тиждень протягом навчального року), або 51 година (1,5 години на тиждень).

Також курс може викладатися 70 годин (2 години на тиждень протягом року) або двох років (35+35 годин). Тоді вчитель за потребою може відвести більше часу на найбільш складні чи цікаві для учнів теми.

Зміст пропонованої програми складається з п'яти основних розділів:

1. Вчимося думати й читати критично
2. Майстерність ставити питання
3. Працюємо з різними джерелами інформації
4. Розуміння і конструювання учнями аргументованих висловлювань
5. Опанування навичок дискусії та дебатів

Детальніше переглянути зміст посібника та почитати уривок можна за цим посиланням.

2. Чим цей курс може бути корисним старшокласникам?

Якщо дитина навчається у хорошій школі, то "Основи критичного мислення" додадуть їй ефективності у навчанні.

Якщо школа не дуже вдала (назвемо це так), то навички, отримані під час такого навчання, можуть додати старшокласнику чи старшокласниці "проблем" – але в подальшому ці діти дійсно зможуть бути успішними в житті.

"Ці навички є важливими для будь-якого шкільного предмету, бо під час вивчення всіх дисциплін потрібно думати. Отримані навички роботи з текстами учні застосовують і на інших уроках". Фото Rawpixel/Depositphotos

Те, що навички критичного мислення допомагають у житті, ми не один раз чули від своїх випускників.

"До речі, вимоги до твору на ЗНО цілком збігаються із завданням створення переконливої промови, якій ми вчилися на уроках "Основи критичного мислення", – підмітила Дар'я Ємець, випускниця 2016 року Харківського колегіуму.

3. Як навички, отримані на цьому курсі, корелюють з іншими шкільними дисциплінами?

Ці навички є важливими для будь-якого шкільного предмету, бо під час вивчення всіх дисциплін потрібно думати. Отримані навички роботи з текстами учні застосовують і на інших уроках.

Командою створено навіть окремий посібник для учителів усіх навчальних дисциплін "Навчаємо мислити критично".

"І на хімії можна розвивати критичне мислення?" – дивувалась одна викладачка, розглядаючи цей посібник. Так, і на математиці, і на історії, і на фізиці, на уроках з будь-якого предмету!

Використання методів розвитку критичного мислення робить урок цікавим за формою і ефективним за результатами.

4. Чи може бути цей курс корисним при навчанні у ВНЗ?

Так, бо він розвиває навички ефективного навчання.

[L]Знову ж таки, з відгуків наших випускників шкіл: Марина Бикова, зараз уже випускниця Харківського національного університету імені Каразіна, говорить, що серед найкращого, що їй дала школа, вона завжди називає "Основи критичного мислення":

"Поки мої однокурсники пишуть лекції, я швиденько складаю детальний кластер – і весь складний матеріал систематизовано. Легко і запам'ятовувати, і повторювати".

5. Коли курс було впроваджено, чи є за цей час якісь відгуки, результати?

Курс почав викладатись в українських школах у 2011 році. За нашими даними, зараз він викладається приблизно у 500 школах різних регіонів України.

З відгуків учителів, що викладають "Основи критичного мислення":

Олена Зарічна, Тернопіль, заступниця директора, вчителька хімії, викладачка курсу "Основи критичного мислення" ЗОШ І– ІІІ ступенів № 24:

"Курс у школі викладається третій рік. Чому учні приходять на уроки з критичного мислення, знаючи, що вони факультативні, не оцінюються й стоять сьомими уроками в розкладі? Та тому, що їм подобається інтерактив, вільне спілкування, обговорення, можливість висловити власну позицію, не боячись негативної оцінки.

У Тернополі курс "Основи критичного мислення" викладається тільки у нашій школі. Уявіть собі, що мої учні приводять своїх знайомих з інших навчальних закладів на уроки до мене, щоб показати, які бувають заняття і чому їх вчать".

Людмила Пилипчатіна, Харків, заступниця директора, вчителька суспільствознавчих дисциплін, викладачка курсу "Основи критичного мислення" у ХПСШ "Харківський колегіум":

"Курс у школі викладається з 2008 року. Дивними згадуються побоювання батьків тих учнів, що брали участь в апробації курсу: з якого-такого переляку дітей приватної школи будуть вчити все критикувати? Мовляв, так і до батьківських методів виховання доберуться.

Одного тренінгу з батьками було достатньо, щоб вони не тільки заспокоїлись, а й почали просити посібник на вихідні, щоб і самим повчитись".

"Курс почав викладатись в українських школах у 2011 році. За нашими даними, зараз він викладається приблизно у 500 школах різних регіонів України". Фото zsirosistvan/Depositphotos

Рита Руда, Дніпро, директорка, викладачка курсу "Основи критичного мислення", КЗО НВК № 12:

"Ми почали у 2009 році. Сім років роботи над розвитком критичного мислення, відстеження результатів, анкетування учнів, батьків – підтверджують важливість, навіть необхідність найширшого розповсюдження курсу.

З нашого досвіду, уже на другому році навчання наші учні можуть більш ефективно сприймати інформацію, відповідально ставитися до власної освіти. Учителі відзначають розвиток у дітей здібностей формулювати судження, генерувати ідеї, аргументовано відстоювати власні погляди".

6. Як можна запровадити курс критичного мислення у школах?

Курс схвалено науково-методичною радою МОН України як курс за вибором. І кожна школа, яка обирає його, може запровадити цей предмет відповідно до кількості годин варіативної частини навчального плану закладу.

Нагадуємо: у навчальному плані кожної школи передбачена варіативна складова, і тільки від адміністрації школи залежіть, які саме курси будуть для неї обрані.

7. Як батьки можуть вплинути на впровадження курсу?

Батьки можуть ініціювати впровадження такого курсу в школі, сформулювати і оголосити потребу в ньому шкільній адміністрації. Якщо виникнуть проблеми з виділенням годин, варто розібратися з причинами – і звернутися до управління освіти.

Ще раз наголошуємо: години на поглиблене вивчення предметів, курси за вибором та факультативи в навчальних планах є, і їхнє викладаня, як і основних предметів, фінансується державою.

8. Де знайти вчителів, що можуть викладати цей курс?

Викладати цей курс може будь-який творчий учитель, який оволодіє методикою. Для цього ми проводимо багато тренінгів, навчальних семінарів і майстер-класів. Навчання потрібне, бо методика значно відрізняється від звичної. Спеціально для учителів підготовлений методичний посібник з описом всіх уроків курсу.

Учитель, який хоче викладати цей курс, повинен бути готовим до трохи іншого навчання учнів і створення певних умов навчання.

Важливо заохочувати максимально активну участь учнів у навчальному процесі, зокрема й здійснення ними вибору способів роботи, завдань, які виконуються, джерел інформації.

А також виявляти упевненість в здатності кожного учня мислити критично і приймати правильне рішення.

9. А що робити батькам з інших міст, які також хочуть побачити презентацію?

На запрошення батьківських громад ми охоче приїдемо та проведемо схожий захід.

"Батьки можуть ініціювати впровадження такого курсу в школі, сформулювати і оголосити потребу в ньому шкільній адміністрації. Якщо виникнуть проблеми з виділенням годин, варто розібратися з причинами – і звернутися до управління освіти". Фото alexraths/Depositphotos

Крім того, у декількох містах в нас є наші тренери, які теж можуть провести презентацію курсу. Головне – зацікавленість у цьому батьків.

Також ми плануємо зробити відеозапис нашої київської зустрічі.

10. Чи плануються подальші презентації, де можна про це дізнатися?

Для вчителів ми постійно проводимо презентації та навчальні заходи – і не тільки у Києві, а й у всіх областях України.

Якщо буде запит від батьків, ми готові до зустрічей, тренінгів і для них.

За анонсами найближчих подій можна слідкувати на нашій сторінці у фейсбуці "Вчителі за демократію", а також на освітній платформі "Критичне мислення".

Зоя Звиняцьківська, ГО "Батьківський контроль", спеціально для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні