Як "Празький Майдан" три роки допомагає Україні у війні з Росією

"Russia – hands off Ukraine" ("Росія – руки геть від України", – ред.), саме з таким написом щонеділі, три роки поспіль, стоїть намет на Староміській площі, яка є центром Праги.

Щоденно це місце переповнене тисячами туристів. Небайдужі чехи та українці збирають тут кошти для дітей загиблих українських захисників, військових, поранених та ветеранів АТО з осені 2014 року.

У 2016 році на кошти організації "Празький Майдан" був куплений сучасний операційний стіл для Волинського обласного госпіталю ветеранів війни.

В 2017 році організація планує відновити систему опалення у харківському центрі соціально-психологічної реабілітації воїнів АТО, членів їх родин, родин загиблих безвісті та волонтерів.

ЧЕХИ ТА УКРАЇНСЬКІ ПРАЖАНИ ЗРОБИЛИ МАЙДАН

"Празький Майдан" – некомерційна організація, яка зареєстрована в січні 2015 року в Чехії.

До її складу входять 20 осіб, більшість з яких українці. Проте, ініціаторами підтримки України на початку були саме чехи, це – Міхал Мазнер і Соня Поспешилова.

Восени 2014 року вони вперше зібрались на Староміській площі. Тоді ж вирішили зробити акцію постійною, аби привертати увагу до трагедії в країні.

Восени 2014 року "Празький Майдан" вперше зібрався на Староміській площі

Спочатку це були акції, які носили суто просвітницький характер – збір підписів, петицій тощо. З часом виникла ідея збирати кошти, щоб допомога була більш конструктивною. Для цього зареєстрували ГО.

Катерина Скрипник – тепер кермач проекту, долучилася до акції в процесі.

оли це все сталося (війна на сході України, – ред.), особисто для мене було два варіанти: я перестаю читати новини; думаю про те, як забрати свою родину з Луганська і, закриваю цю тему для себе.

Або я починаю щось робити… Зрозуміла, що не зможу лишитися осторонь. Перекреслити, забути і відхреститися – це був точно не мій варіант. Шукала, як я можу допомогти Україні", – зізнається вона.

"Празький Майдан" має, зокрема, просвітницький характер, збір підписів та петицій

ОПЕРАЦІЙНИЙ СТІЛ ЗА 83 ТИСЯЧ КРОН

З перших днів кривавих подій на сході України "Празький Майдан" розпочав активно допомагати українським військовим.

Активісти зв’язалися з луцькими волонтерами, адже саме Волинь втратила в АТО найбільше своїх людей в перший рік війни. З цього регіону на війну пішло 10 000 осіб, з них понад 2000 поранені, 410 лишились інвалідами, понад 200 було взято в полон, 15 людей і досі є втраченими без вісті.

Зв’язною у цьому процесі стала лучанка Наталя Попова.

"Нас познайомили спільні друзі з Ізраїлю, які переїхали жити в Прагу, – пригадує жінка.

Вони дуже багато зробили для Ковельського центру допомоги. Ми працювали з ними по забезпеченню хлопців формою, бушлатами, потім дуже потребували наші поранені ліків.

З Ізраїлю через Прагу йшли препарати ящиками по 500 євро. А також, у зимовий період передавали чай, каву, снікерси.

Коли потреба вже згасла з основними речами, ми вирішили зробити проект з операційним столом для шпиталю ветеранів війни, адже такі хлопці не можуть обслуговуватися у звичайних шпиталях. А саме в цьому закладі більш за все потрібний був операційний стіл".

Мустафа Джемілєв – є символом свободи для чехів, людиною, яка виступала проти окупації
Чехословаччини, за що його дуже тут поважають

На цей проект "Празький Майдан" назбирав близько 83 тисяч крон. Стіл купили в Україні, щоб не витрачати гроші на розмитнення і транспортні витрати.

Як розказують Катерина та Наталя, для такої благої справи український виробник зробив шалену знижку, а люди, які його монтували взагалі не взяли гроші за свою роботу.

Новопридбаний операційний стіл, який може трансформуватися, суттєво полегшив роботу хірургам шпиталю. За рік роботи на новому столі хірурги Олександр Кругляк та Олег Герасимчук зробили біля 300 операцій.

ЗІГРІТИ ХАРКІВСЬКИЙ ЦЕНТР РЕАБІЛІТАЦІЇ

На цьому робота "Празького Майдану" не зупинилася. На гроші, які вдається зібрати на акціях та в соцмережах, активісти два рази на рік відправляють групи українських дітей, батьки яких загинули в АТО в Прагу на канікули.

Ця допомога є ініціативою українки – Галини Андрейцевої, яка теж живе і працює в Празі.

Наступним проектом допомоги України для "Празького Майдану" став Харківський центр соціально-психологічної реабілітації воїнів АТО, членів їх родин, родин загиблих безвісті та волонтерів.

Наразі "Празький Майдан" збирає кошти для Харківського центру соціально-психологічної реабілітації
воїнів АТО, членів їх родин, родин загиблих безвісті та волонтерів

Катерина Скрипник побувала в ньому влітку 2017 року і дізналася про потребу провести там опалення, адже в приміщенні колишнього літнього дитячого табору система обігріву не працює.

Активісти Праги провели логістику та зрозуміли, що на цей проект необхідно близько 400 тисяч гривень. Поки вдалося зібрати близько 140 тисяч гривень.

Щоб вже розпочати роботу, волонтери планують перерахувати ці гроші траншами.

За перший – монтуватимуть батареї всередині будівлі.

[L]Наступний буде тоді, коли назбирають достатню суму. Для цього процесу залучають організації не тільки в Чехії, а й в Україні.

"За день вдається зібрати від 300 – 500 до 4000 крон. Іноді буває так, що хто-небудь кине 100 євро, і скаже: "Спасибі!" і піде далі", – розповідає Катерина Скрипник.

Намет з гаслом "Russia – hands off Ukraine" викликає різні емоції у туристів.

"Найнеадекватніша реакція, природно, від росіян. Але не всі. Багато російських туристів абсолютно спокійно реагують на намет, вільно підписують наші петиції.

Українці іноді навіть зі сльозами реагують, дякують, не очікують такого", – пригадує волонтерка.

Наталя Мізюкіна, журналіст, спеціально для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні