Мінсоц пояснив, хто відповідатиме за усиновлення з січня 2021 року

Софія Кочмар-Тимошенко  — 6 жовтня 2020, 16:52

З нового року в Україні може статися колапс системи усиновлення.

Реформа децентралізації передбачає ліквідацію та реорганізацію райадміністрацій, які нині займаються цим питанням, а нові ОТГ не матимуть на це права за законом.

"Дитячими питаннями" на місцях мають займатися Служби у справах дітей. Нині їх утворено лише 292 з 982, тобто лише 30% від потреби.

Утім, ці служби займатимуться організацією довкілля дітей, але не усиновлення.

Урядом передбачено створення Національної соціальної служби, яка надаватиме різні соцпослуги, але усиновлення за нею також наразі не закріплено.

ВІДЕО ДНЯ
В Україні може статися колапс системи усиновлення. Фото anyaberkut/Depositphotos

Це ставить під ризик, що 17 тисяч дітей, які перебувають в банку даних дітей-сиріт не матимуть шансу на усиновлення, а понад тисяча сімей, які бажають усиновити (удочерити) дитину також втрачають цю можливість.

"Українська правда. Життя" писала про те, що спеціалісти, які займаються питанням усиновлення, а також дитячий омбудсмен Микола Кулеба, висловлюють занепокоєння цим питанням і направили запит до Міністерства соціальної політики щодо регулювання проблеми усиновлення.

У відповідь на запит нам повідомили наступне:

Національна соціальна служба, яка має займатися питанням усиновлення, лише почала процес формування.

Зокрема, вона матиме три рівні:

  • центральний апарат,
  • територіальний органи на регіональному рівні,
  • територіальні органи на субрегіональному рівні.

До кінця 2020 року тільки завершиться формування центрального апарату Нацсоцслужби, за ним з січня 2021 року почнуть утворюватися структури на місцевому рівні.

До кінця грудня 2021 року планується остаточне врегулювання законодавчої бази про повноваження цієїслужби, а також мають бути "визначені єдині повноваження для сільських, селищних та міських рад у сфері охорони дитинства".

На першому етапі лише 30% теперішніх спеціалістів зі служб райадміністрацій перейдуть на роботу в нову Нацсоцслужбу, решта будуть продовжувати роботу в Службах у справах дітей.

Повністю Нацсоцслужба має бути укомплектована 2530 працівниками до кінця грудня 2022 року.

[BANNER2]

У Мінсоцполітики також повідомили, що райслужби у справах захисту дітей не будуть до кінця реорганізовані до утворення на їх місце територіальних відділень Нацсоцслужби.

"Тому до внесення змін у чинне законодавство питанням усиновлення будуть займатися спеціалісти служб у справах дітей райдержадміністрацій укрупнених районів і виконавчих органів місцевих і районних рад", – повідомили у Мінсоці у відповідь на запит УП.Життя.

Така поетапність необхідна для того, щоби остаточно врегулювати законодавчу базу і визначення територіальних органів Нацсоцслужби як суб'єктів реалізації повноважень у сферах охорони дитинства та соціального захисту населення.

"Наразі законодавство не дозволяє Нацсоцслужбі і її територіальним органам займатися опікою дітей, тому значна частина обов'язків захисту дітей буде покладена на місцеві органи, але не функція усиновлення", – уточнили у міністерстві.

При цьому у відомстві зазначили, що у майбутньому "ведення обліку дітей, які підлягають усиновленню, а також облік сімей, які хочуть прийняти до себе дитину буде покладено виключно на центральний орган влади (Нацсоцслужбу – ред.) та його територіальні органи".

Вас також може зацікавити:

Не звинувачую маму – у неї не було іншого виходу. Історія випускниці інтернату

"Чистка карми" брудними ганчірками, або Чого не варто везти в інтернати

Коли мами немає. Якою може бути альтернатива інтернату

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні