Як розвивати у дитини дрібну моторику
Ви не повірите, але навчитися трясти брязкальце – важка робота.
Але ви можете допомогти дитині – навчити опанувати дрібну моторику.
За словами фахівців в галузі раннього розвитку, спритність рук безпосередньо пов'язана з когнітивним розвитком.
"Через руки ваша дитина демонструє зв'язок між думками і діями", – каже педіатр з міста Сент-Пол, США, Рода Ерхардт.
Тому так важливо слідкувати за розвитком рук вашої дитини і заохочувати дрібну моторику.
Видання для батьків Parents зібрало усе, що можна очікувати від дитини за перших 12 місяців. Подаємо коротко разом з тактиками розвитку дрібної моторики відповідно до віку.
Від 0 до 3 місяців
Перші три місяці життя ваша дитина керує руками мимовільно.
Щоби переконатися у цьому, покладіть палець в долоньку новонародженого і побачите, як його пальці щільно зімкнуться навколо нього.
Це називається долонний рефлекс, автоматична реакція. Дитина може так міцно скручувати пальці в кулачок або розкривати їх, коли плаче або чимось здивована.
В найближчі місяці ці рефлекси перетворяться в довільний рух руками.
Як розвивати дрібну моторику в найперші місяці життя
🤱 Поплескайте брязкальцем по кисті рук. Коли дитина розкриє пальці, акуратно покладіть брязкальце в долоню. Спочатку маля не зможе тримати його дуже довго, але досвід тримання і кидання тренуватиме його для подальшої гри.
🤱 Переконайтеся, що ваша дитина вміє бавитися на животику. Це має вирішальне значення для зміцнення м'язів спини, плечей, рук і кистей.
🤱 Дуже корисним в такому віці буде дитячий коврик з дугою, на якій висять іграшки. Покладіть дитину під арку і заохочуйте її дістати іграшки. Це сприятиме координації рук і очей.
Фото: Depositphotos Capable97 |
Від 4 до 6 місяців
Це вирішальний період в розвитку дрібної моторики вашої дитини. Протягом цього часу вона вчиться координувати думки з рухом рук.
Їй вже не цікаво просто тримати в руках іграшку, яку ви їй дали. Вона тягнеться, хапається і свариться через свої улюблені іграшки.
В цьому віці вони також починають хапатися за свої руки і ноги та передавати предмети з руки в руку, що навчає причинно-наслідкового зв'язку.
Ігри і примовляння, які допомагають розвивати моторику рук:
⚽️ Пограйте з дитиною у "тосі-тосі": коли дорослий тримає ручки дитини і вчить її плескати в долоні, примовляючи при цьому:
"Тосі-тосі,
свині в горосі,
поросята в гречці,
бути суперечці.
Тосі-тосі,
свині в горосі,
та й не всі, та й не всі,
бо частина у вівсі,
а ще трошки в просі".
Ця, а також традиційна гра "сорока-ворона" допомагають розвивати координацію.
⚽️ Тренуйте дитину тримати іграшки. Для цього затискайте м'яку подушку чи м'ячик між руками дитини.
⚽️ Часто змінюйте позу дитини. Коли немовля вчиться грати в новій для себе позі, його рухливі навички отримують новий виклик і краще розвиваються.
З 7 до 9 місяців
До цього моменту ваша дитина уже майстер у поведінці зі своїми іграшками. Вона вміє стукати, трясти, випускати з рук і навіть спеціально кидати їх. Для неї це звичайна гра.
Але найбільшим викликом в ці місяці стане звичайна ложка, якою треба навчитися годувати себе. Вірогідно, дитина може затиснути їжу в кулак, але запхати її в рот – це вже зовсім інша історія.
До кінця цього періоду дитина отримає навики хапати їжу руками, як клешнями, що дозволить їй самостійно їсти і затискати іграшки великим та вказівним пальцем.
Фото: OnlyZoia depositphotos |
Ігри на розвиток дрібної моторики для дитини після 6 місяців
🍓 Дозвольте їй влаштувати бардак. Це чудове тренування для мізинців.
🍓 Дозвольте вашій дитині робити усе самостійно. Це дозволить їй тренувати навички і сприяє незалежності.
З 10 до 12 місяців
На цьому етапі ваша дитина викарбовує свої знання і переходить до більш складних завдань, таких як керування пальцями незалежно один від одного.
На практиці це означає, що внутрішні частини її носа та вушок, так само як і ваших, раптово перетворюються на тунелі для дослідження.
Дитина починає вказувати і використовувати сигнали рукою, щоби дати зрозуміти, що вона хоче, коли просить підняти її чи потримати.
В цьому віці діти починають плескати в долоні під музику і тягнуться до вас за рукою.
Фото: Depositphotos annanahabed |
Варіанти ігор з дитиною від 10 до 12 місяців для розвитку дрібної моторики:
🔸 Прив'яжіть короткі кусочки кольорової нитки до кожного з пальчиків, щоби рухи кожного з них дитина могла бачити і відчувати окремо. Переконайтеся, що нитка міцно тримається, але при цьому не занадто туго прив'язана.
🔸 Корисною в такому віці буде гра з глиною. Це трохи стресово для батьків, які надто піклуються про порядок в домі, але у цю гру можна бавитися у ванній чи розстелити на підлозі скатертину. Створіть такі умови, щоби дитина не була обмежена правилами у цій грі.
🔸 Немовлята в цьому віці розуміють кілька десятків слів, тому придумайте дитині завдання для тренування її моторики і розуміння причин та наслідків. Таким, наприклад, може бути завдання стиснути скриплячу іграшку.
Вас також може зацікавити:
Принципи щасливого материнства. Особистий досвід
7 міфів про материнство, в які ви вірили
Бути мамою – це… 5 коміксів про материнство
Вся суть материнства – в одному змінку. Жінка-фотограф підкорила інтернет
З дитиною вхід заборонено! Про дискримінацію за ознакою… материнства
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.