Українська правда

Ген демократії: Наступне покоління зуміє більше за нас і ось чому

- 16 вересня, 11:37

Щоденно зустрічаючи підлітків та молодих людей на проєктах Klitschko Foundation, ми у фонді все частіше помічаємо величезну відмінність цієї генерації від попередньої.

Сучасна українська молодь осягнула навичку, яку опанували далеко не всі дорослі – витривалість. Гірко, що їм це далось такою трагічною ціною. Однак і наші спостереження, й останні соціологічні дослідження свідчать про те, що наше майбутнє – в надійних руках.

З нагоди Дня демократії, який відзначався 15 вересня, хочу поділитись, чому нам треба ще більше опікуватись молоддю, в чому вони витриваліші за нас та яким буде майбутнє, що вони його будуватимуть.

Молодь стала іншою, і це добре

Для української молоді демократія стала частиною світогляду, життєвою необхідністю та інструментом боротьби за майбутнє. Вони не чекають змін — вони створюють їх самі.

За дослідженнями, проведеними UNDP та Національним інститутом демократії в 2023 році, 95% молодих українців твердо вірять у те, що демократичний шлях — це майбутнє України. Для них демократія — це не просто форма правління, а можливість будувати суспільство рівності, свободи та справедливості.

Незважаючи на постійну загрозу війни, 63% молоді зберігають віру в краще майбутнє. Вони не лише мріють про відновлення країни, але й активно включаються у суспільні процеси. Опитування Міжнародного республіканського інституту свідчить, що більше 40% підлітків вже залучені до громадських ініціатив та/або волонтерської діяльності, що свідчить про їхню готовність бути не просто спостерігачами, а ініціаторами змін.

Це покоління виходить за межі політичних ідеалів, перетворюючи свободу слова і рівність на конкретні дії, намагаючись змінити світ навколо себе.

Саме тому так важливо дати їм в руки інструменти, які би підкріплювали і їхню витривалість, і жагу до змін. Тим більше, що боротись нашим дітям є за що, адже досі Україна посідає аж 91 місце з 167 країні в Індексі демократії (​​за даними Economist Intelligence Unit за 2023 рік).

Але не все так просто

Так, наша молодь однозначно стала менш інертною, більш залученою та життєстійкою. Однак залишаються виклики, які подолати самостійно їм не під силу.

Безумовно, в першу чергу мова про безпекову ситуацію та наслідки війни, як-от знищену інфраструктуру, відключення енергії. Це змушує молодих людей дивитись на Захід – 36% молодих людей віком 16-35 років планують переїхати протягом наступних п’яти років, з них 25% розглядають можливість виїзду за кордон, але переважна більшість з них хочуть повернутися до України після перемоги. Про це говорить свіже "Національне опитування молоді".

На жаль, Klitschko Foundation та інші благодійні фонди, що опікуються дітьми та підлітками не можуть впливати напряму на зменшення цієї статистики. Однак наразі наша місія – направити та навчити конкретним навичкам.

Досвід нашого фонду показав, що одним із успішних та популярних проєктів серед молоді є Debate Camp — місце, де молодь отримує знання та практичні навички у сфері самопрезентації, дебатування та комунікації. Підлітки вчаться не тільки аргументувати свою думку, але й критично аналізувати інформацію, що є важливим інструментом в умовах дезінформації. Адже сьогоднішня інформаційна війна має не менше значення, ніж військові дії.

Примітно, що в умовах повномасштабного вторгнення на територію нашої країни молодь стає суспільно активнішою. Серед випускників наших програм кількість власних проєктів зросла приблизно на 40%. Підлітки придумують власні методи боротьби з фейками (від чат-ботів до цілих платформ), створюють інноваційні ідеї в IT, розробляють молодіжні програми для місцевої влади в своїх громадах.

Хоча в чомусь з ними стало і важче комунікувати. Часто доводиться боротись з проявами кліпової свідомості, яку стійко формують соцмережі та нескінченний скролінг. Тому ми з радістю приймаємо в проєктні команди Klitschko Foundation молодь – й для того, щоб давати можливість здобувати перший кар’єрний досвід, і для того, щоб за їхньої допомоги краще розуміти сучасну молодь.

Певно, це я і підкреслю, як один з важливих висновків – ми маємо говорити мовою молоді, а не вимагати їх розуміти нас. Зрештою, це теж один з проявів демократії.

Підтримка молоді — інвестиція у майбутнє

Покоління, яке сьогодні є підлітками, фактично не пам’ятає мирної України. Вони виросли в умовах війни, що накладає свій відбиток на їхнє сприйняття реальності. Водночас, вони змушені шукати відповіді на питання про демократію в інших країнах, намагаючись перенести ці моделі на нашу українську реальність.

У наших проєктах ми стикаємось з тим, що підлітки часто захоплюються західними моделями демократії, адже це те, що вони бачать через медіа або соціальні мережі. Але важливо, щоб вони розуміли: українська демократія — це про те, як ми будуємо свою державу і суспільство, враховуючи наші виклики та історію.

Тому для нас важливо залучати під проєкти до роботи з молоддю експертів, які мають український контекст, але водночас й міжнародний досвід – наприклад, як втілено це в проєкті Democracy Hub.

Це дозволяє підліткам побачити, як працюють демократичні моделі в різних країнах, і розібратись, як ці моделі можуть бути адаптовані до української реальності. Важливо, щоб молодь розуміла: демократія не є статичною. Вона розвивається, реагуючи на виклики часу, і кожна країна знаходить свій шлях до її вдосконалення.

Ми розуміємо, що підлітки — це не просто "молодші версії дорослих", це окрема аудиторія, зі своїм баченням і підходом. Тому наші проєкти не лише формують у них відчуття відповідальності, але й роблять демократію привабливою і зрозумілою.

І все частіше у відгуках наших учасників після програм типу Democracy Hub, Debate Camp чи Aspen Teens ми чуємо: "Тепер я знаю, як впливати на зміни в своїй школі/інституті/громаді", "Я починаю власний проєкт, він допоможе всім українцям", "Я хочу бути частиною відбудови нашої країни". І це не просто мотивує – це змушує пишатись цим молодим поколінням. Особисто я серед свого покоління такого високого рівня активності та самосвідомості не пам’ятаю.

Тому я закликаю всіх, хто має можливість, підтримувати проєкти для молоді, інвестувати у їхній розвиток і допомагати їм ставати справжніми лідерами. Все це як ніколи на часі.