Українська правда

Жарт про "голодних українок" і обурення в медіа: професор Василенко з КНУ знову втрапив у скандал

- 23 грудня, 16:00

Професор Навчально-наукового Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка Микита Василенко втрапив у скандал через висловлювання про "іноземних миротворців", які нібито допоможуть покращити демографічну ситуацію в Україні.

Про це він заявив в етері на, ймовірно, проросійському YouTube-каналі Олександра Шелеста, ексведучого забороненого каналу Newsone.

"Ви уявляєте, як це вирішить демографічну проблему. Щонайменше сорок тисяч мужиків, з грошима, голодних до жінок, які не пройшли випробування фронтом, а вихованих на хороших європейських харчах. І сотні тисяч голодних українок, які не встигли виїхати з тих чи інших причин, чоловіки яких або на війні уже вбиті, або покалічені", – сказав Василенко.

Також професор порівняв "іноземних миротворців" із німецькими військовими, від яких "народжувалися діти" після Другої світової війни, але пізніше висловився проти введення "тисяч миротворців" в Україну.

Російські пропагандисти розібрали цей коментар на цитати: уривок із коментарем професора, зокрема, опублікували екснардеп і колаборант Олег Царьов, якого заочно засудили за держзраду, та канал "ПолитНавигатор", заблокований в Україні.

Українські медійники, серед яких і колишні випускники Інституту журналістики, обурились та закликали звільнити Василенка з Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

"Російська пропаганда знову розтягує цитати Микити Василенка, який є професором в Інституті журналістики. Тепер в нещодавньому інтервʼю він каже, що введення іноземних військ "покращить для країни ситуацію з народжуваністю". Після цього Василенко продовжив говорити вже "совершенно серйозно" про тему іноземних військ в Україні.

Послухавши це, ви стали "красивее" чи "умнее"? Бо я лише переконався, що зробив правильний вибір, не пішовши далі вчитись в ІЖ. Бо щось не хочеться гризти граніт науки там, де є людина, "абсолютно толерантна до жінок", яка не вважає підсанкційні канали ZIK, NewsOne, "112" проросійськими",написав журналіст "Громадського" Денис Булавін.

"Свого часу в рідному Інституті журналістики я не дотиснула в справі усунення Василенка від виконання своїх обовʼязків. Ще й здавала абсолютно абсурдні роботи цьому викладачу, типу, вигадані "розслідування", "містичні історії". Дуже соромно, каюсь. Але тоді мені важливіша була робота, а навчання було "аби скласти". Звільніть нарешті цього недопрофесора",висловилася випускниця інституту Маргарита Варадовська.

Хто такий Микита Василенко

Микита Василенко – доктор філології, кандидат філософських наук, професор Навчального-наукового Інституту журналістики, де викладає журналістське розслідування, і батько головної редакторки "Лівого берега" Соні Кошкіної.

Також Василенко був членом політради політичної партії "Союз Лівих Сил", яку у 2022 році заборонили як проросійську.

До повномасштабної війни він був частим гостем і запрошеним "експертом" проросійських каналів Віктора Медведчука і Євгена Мураєва (ZIK, Newsone і "НАШ"), а після їхньої заборони почав виступати на YouTube-каналах, створених тими ж медійниками.

Наприклад, на YouTube-каналі "Александр Шелест", над блокуванням якого працює Центр протидії дезінформації.

На цьому каналі можна знайти багато відео за участі Василенка з гучними заголовками на кшталт "Президента в Україні більше не буде", "Київ іде на тяжкі поступки", "Буде море крові: фронт вигорає, чоловіки закінчуються, за Зе взявся особисто Маск", "Похід на Білорусь добʼє Київ" тощо.

На етерах Василенка запитують, зокрема, про те, чи вдарить Росія по Україні "Орєшніком", чи буде укладено мирний договір між Україною та РФ, чи будуть вибори і як закінчиться війна.

Що каже Микита Василенко про звинувачення у сексизмі та проросійськості

"Українська правда. Життя" звернулася до Микити Василенка з проханням прокоментувати його участь в етерах на каналах пропагандистів.

Василенко заявив, що "будь-яка платформа підходить для вираження своїх прагнень, своїх відчуттів, емоційного стану та інформації".

"Як я можу бути проросійським? Я редактор газети, яка працює проти росіян, і мене опікують силовики (...) У мене єдина в Україні військова газета, і тому така цікавинка до моїх виступів в Росії", – прокоментував викладач звинувачення у проросійських поглядах.

Також Микита Василенко надав "УП. Життя" свій письмовий коментар щодо висловлювання про "іноземних миротворців". Нижче публікуємо його без змін.

"Нині в Україні на одну середньостатистичну жінку приходиться 0.8 умовних дитини, при загальносвітовій нормі – 2.2 середньостатистичних дитинки. За даними міжнародних експертів, найвища у світі смертність, найменша тривалість життя. У чоловіків – до 63 років.

"Ми вимремо через три покоління, 75 років" – цитуємо економіста О. Плюща. "Нація може зникнути трохи більше, ніж за півтораста років", – перефразована фраза всесвітньо відомої вченої О. Богомолець. Будь-який воїнський контингент, розміщеній в будь-якій країні світу, в будь-які часи означав контакти із місцевими жителями. Іордан в "Історії готів" пише про антських наречених кіннотників короля Германаріха; шведські історики – про тісні стосунки ратників юного короля Карла із полтавчанками.

В новітній історії Ф. Бегбедер в бестселері "Уна і Селінджер" розповідає про короткі і драматичні зв’язки американців із француженками під час висадки в Нормандії. Вітторіо де Сіка присвятив цій темі фільм із Софі Лорен "Чісора". Як політичний експерт, видавець військових видань, науковець, можу припустити, що коли в Україну зайдуть тисячі, десятки тисяч миротворців із Європи, це призведе до масштабних особистих історій кохання. Народження дітей – закономірний успішний фінал. Просто процес цей слід врегулювати вмілим адмініструванням. Аби дітки були записані українками і українцями. Інакше матимемо масштабну міграцію повій з усього світу, наркотики і алкоголь (почитайте Бегбедера). Пропозиція суто прагматична, побудована на науковому аналізі. Спільні європейські сім’ї – традиція українства…

Інші трактування виступу професора на ЮТУБ-каналі – побудовані здебільшого на емоціях, злих почуттях, масовій свідомості. Значно більше схвальних відгуків надійшло на адресу "Студентська газета". Мені приємно, що писали здебільшого випускники Інституту журналістики.

Щодо виступу на каналі пана О. Шелеста. Вперше від журналістки "УП" почув, що канал може бути занесений до списку проросійських. Розберуся як редактор військового видання", – написав Василенко.

Чому студенти вже вимагали звільнення професора

У лютому 2024 року студентка Інституту журналістики та військовослужбовиця Оксана Паращак звернулася до Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця через сексистські висловлювання з боку Василенка.

Паращак розповідала, що ще влітку 2023 року студенти звернулися до тогочасного директора інституту Володимира Різуна з листом, у якому заявляли про "відверту проросійську та сексистську позицію" Василенка.

За словами студентів, Василенко казав, що "жінки можуть чогось досягнути у чотири способи: чоловік, коханець, батько, брат", а також пропонував студентці стати "його музою", інакше у неї "не буде карʼєри".

Деякі студенти також скаржилися, що до повномасштабного вторгнення Василенко агітував їх вступати до проросійської партії ОПЗЖ, яку заборонили восени 2022 року через загрозу національній безпеці.

У відповідь на скаргу студентів Володимир Різун заявив, що не дивився відео і не слухав аудіо, які надали студенти, і що він "не має повноваження кваліфікувати докази як порушення". Після цього в січні 2024 року студенти звернулися до Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця.

Омбудсмен розповів, що комісія Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка з питань етики створила робочу групу, яка мала визначити, чи є висловлювання Василенка дискримінаційними й, чи порушував він педагогічну етику.

Зрештою, ця комісія визнала, що порушення етики у поведінці Василенка були, а формальний підхід керівництва, Вченої ради та студентського парламенту до зазначених порушень "призвели до репутаційних втрат інституту та університету загалом".

Після цього Василенку оголосили догану, але він продовжив працювати в інституті. Професор підтвердив, що досі викладає у ННІЖ.

"Українська правда. Життя" звернулася до чинного директора Навчально-наукового Інституту журналістики Юрія Бондаря по коментар щодо інциденту та очікує на відповідь.