Українська правда

Майже 2000 дітей щодня помирають через вплив забрудненого повітря – вчені

- 19 червня, 15:45

Щодня майже 2000 дітей віком до п'яти років помирають через забруднення повітря. Це стало однією з основних причин смертей серед немовлят, згідно з дослідженням Інституту впливу на здоров'я, пише The Guardian.

У 2021 році забруднене повітря на вулиці та в приміщеннях стало причиною понад 8 мільйонів смертей дітей та дорослих.

На сьогодні забруднення повітря – друга за масштабом впливу причина смертей у світі, яка поступається лише високому артеріальному тиску і випереджає навіть тютюнопаління. Особливо страждають діти в бідних країнах, де рівень смертності через забруднення повітря у 100 разів вищий, ніж у розвинених.

За словами автора дослідження Паллаві Панта, діти, літні люди та люди в країнах з низьким та середнім рівнем доходів страждають найбільше. Основною причиною смертей є дрібні частки в атмосфері, відомі як PM2.5. Ці частинки потрапляють у кров та впливають на внутрішні органи, можуть спричиняти захворювання легенів, серцеві хвороби, інсульти, діабет, деменцію та викидні, кажуть вчені.

"Бездіяльність має серйозні наслідки для майбутніх поколінь. Важливо, щоб уряди і бізнес взяли до уваги ці дані та вжили заходів для зменшення забруднення повітря", – говорить представниця ЮНІСЕФ Кітті ван дер Хейден.

Кліматичні зміни також погіршують якість повітря. Посухи, лісові пожежі та пилові бурі вивільняють у повітря шкідливі частки, які довго залишаються в атмосфері. Спекотна погода влітку посилює вплив забруднювачів, як-от оксидів азоту, які перетворюються на озон при високих температурах. У 2021 році довготривалий вплив озону спричинив майже 500 тисяч смертей.

Пів мільйона дитячих смертей у 2021 році були пов'язані із забрудненням повітря в приміщеннях через використання брудного палива: вугілля, нафти, газу, деревини – для приготування їжі. Перехід на чистіше паливо, як-от сонячні плити, може значно зменшити викиди шкідливих частинок та вуглекислого газу.

Близько 2,3 мільярда людей у всьому світі не мають доступу до чистого палива для приготування їжі. Міжнародне енергетичне агентство оцінює, що для вирішення цієї проблеми лише в Субсахарській Африці до 2030 року потрібно 4 мільярди доларів щороку.

Виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль підкреслює, що цю проблему потрібно розглядати як глобальний пріоритет для урядів з огляду на вплив на здоров'я, клімат та економіку, а також на гендерну рівність.

Раніше ми розповідали, що океанські хвилі, розбиваючись об берег, викидають у повітря більше PFAS, так званих "вічних хімікатів", ніж промислові забруднювачі.