Невідомий ритуал? Археологи виявили поховання 77 обезголовлених людей і тепер шукають пояснення
Вчені з'ясували, що неолітичні останки 77 обезголовлених людей, виявлені у Словаччині, найімовірніше є частиною раніше не відомого ритуалу, а не результатом різанини чи епідемії.
Масове поховання, якому приблизно 7 тисяч років, археологи знайшли у 2022 році. Висновки свого дослідження вони опублікували у журналі Proceedings of the Prehistoric Society, пише Popular Science.
На території словацького містечка Врабле протягом 5250 – 4950 років до нашої ери було велике поселення культури лінійно-стрічкової кераміки. Вона існувала приблизно протягом 5500 – 4500 років до нашої ери і є однією з найдавніших землеробських культур Європи.
Врабле – важливий археологічний об'єкт Центральної Європи, тому науковці проводять тут розкопки з 2012 року.
З того часу вони виявили контури близько 300 будинків, один з яких був оточений ровом. Археологи знаходили у Врабле й поодинокі людські рештки. Проте у 2022 році біля входу до поселення вони виявили 77 обезголовлених останків людей і один скелет дитини зі збереженою головою.
З того часу науковці намагаються зрозуміти: це поховання було результатом різанини, епідемії чи ритуалу.
"Ці знахідки чітко показують навмисну маніпуляцію тілами. Перші аналізи перш за все свідчать, що тут не проводили насильницького обезголовлення, а радше вміле видалення черепів", – заявила доктор Катаріна Фукс, співавторка дослідження, біологічна антропологиня Кільського університету.
Вчені вважають, що це могла бути складова невідомого ритуалу. Проте якого саме – поки предмет дискусії. В інших культурах голови зберігали окремо від тіл. Проте у Врабле не було такої поховальної практики.
Зараз вчені сортують знайдені кістки, намагаються визначити вік і стать померлих, досліджують сліди від порізів, проводять ізотопні і ДНК-аналізи, які допоможуть визначити раціон, походження, родинні зв'язки мешканців неолітичного Врабле.
Вчені проводять судово-медичні дослідження процесів розкладання та вивчають можливі насильницькі дії щодо захоронених.
Нагадаємо, що у Європі в епоху неоліту проводили ритуальні жертвоприношення жінок: їх зв'язували так, що вони самі себе душили.