Українська правда

У Туреччині археологи знайшли табличку з текстом про вторгнення в міста: їй 3300 років

- 13 березня, 09:00

У Туреччині археологи відкопали глиняну табличку віком близько 3300 років, на якій написано про вторгнення в чотири міста.

Знахідку виявили на території Бюклюкале – поселенні, яке існувало за часів Хетської імперії у 1800-1180 роках до нашої ери, пише Arkeonews.

Табличку розміром з долоню дорослої людини у травні 2023 року знайшов археолог з Японського інституту анатолійської археології Кімійоші Мацумура.

На ній виявили 70 рядків, написаних клинописом лого-силабічним письмом, яке використовували для запису в стародавньому регіоні в Азії Межиріччі, що також відоме як Месопотамія.

Бюклюкале складається з двох археологічних зон – "Нижнє місто" та "Верхнє місто"

Відповідно до перекладу доцента факультету давніх близькосхідних мов Університетського коледжу Лондона Марка Відена, перші шість рядків клинопису написані хетською мовою.

"Чотири міста, зокрема столиця Хаттуса, перебувають у катастрофі", – йдеться в перших абзацах тексту.

Решті 64 рядки містять молитву хурритською мовою з проханням про перемогу.

"У молитві прославляється бог і його божественні предки, а також неодноразово згадуються проблеми комунікації між богами та людьми.

Далі перераховуються кілька осіб, які, схоже, були ворожими царями. Молитва завершується проханням про божественну пораду", – розповів Мацумура.

У посланні йдеться про вторгнення під час громадянської війни в Хетському царстві, й автор тексту висловлює свою підтримку одному з ворожих угруповань, кажуть дослідники.

Водночас вторгнення, про яке написано на глиняній теці, не має нічого спільного з кінцем Хеттської імперії.

За словами Мацумури, табличка датується часом правління хеттського царя Тудхалії II (приблизно між 1380 і 1370 роками до н.е.) – приблизно за 200 років до занепаду пізньої бронзової доби.

"Вона походить із періоду громадянської війни, про яку ми знаємо з інших хетських текстів. У цей час хетські землі були захоплені відразу з багатьох різних напрямків й багато міст були тимчасово зруйновані", – пояснює японський археолог.

Кімійоші Мацумура також припустив, що якщо хети, які на той час жили в Бюклюкалі, використовували хурритську мову для релігійних церемоній, табличка може бути записом священного ритуалу.

"Якщо це так, то, відповідно, релігійний ритуал у Бюклюкале був здійснений хетським царем. Це вказує на те, що, як мінімум, хетський цар прибув до Бюклюкале й здійснив ритуал", – повідомив Мацумура в коментарі Live Science.

Відомо, що хурритське письмо – це молитва, звернена до бога бурі Тешшоба, який був головою хетського та хурритського пантеонів.

Хурритською розмовляли під час існування Хетської імперії – 1400-1190 роки до нашої ери.

На занепад Хеттської імперії вплинуло одразу кілька чинників, зокрема громадянська війна, зміна клімату й напади народів моря, касків, фрігійців та мікенських греків, додали науковці.

Зазначається, що раніше під час розкопок у Бюклюкале знаходили лише розбиті глиняні таблички. Стан же цієї таблички майже ідеальний.

Територія Бюклюкали розташована за 100 км від теперішньої столиці Туреччини Анкари. Вважається, що Бюклюкале було першим поселенням кімерійців в Анатолії – це історична назва внутрішніх районів Малої Азії, які нині є частинами Туреччини.

Раніше ми повідомляли, що в Італії археологи розкопали залишки римського міста.