Рада попередньо підтримала запровадження грантів на здобуття вищої освіти

Ірина Батюк — 20 березня, 14:57
Рада попередньо підтримала запровадження грантів на здобуття вищої освіти
facebook.com/verkhovna.rada.ukraine

Верховна Рада у першому читанні підтримала ініціативу Уряду про реформування системи фінансування вищої освіти. Вона передбачає запровадження грантів на навчання.

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, свої голоси за цей законопроєкт віддали 234 народних депутати.

"Для будь-якої країни ефективна система освіти передбачає динамічний розвиток, сильних фахівців та економічний добробут. Ми не можемо відкладати зміни, адже це затримуватиме розвиток країни.

Війна – це не привід зупинятися, а навпаки – поштовх пришвидшити зміни, щоб розвинути людський капітал. Запропоновані зміни дозволять використовувати обмежені бюджетні кошти ефективніше і справедливіше", – так пояснювало необхідність запровадження грантової системи оплати навчання у вишах Міністерство освіти і науки України.

Відповідно до законопроекту, щодо тих спеціальностей, потребу в яких держава спроможна прогнозувати, далі діятиме система державного замовлення. Тобто держава оплачуватиме 100% витрат на підготовку і забезпечуватиме перше робоче місце.

ВІДЕО ДНЯ

Натомість до навчання на тих спеціальностях, потребу в яких держава не може прогнозувати, студенти зможуть отримати гранти, які повністю та частково покриватимуть навчання. Розмір гранту визначатимуть результати ЗНО/НМТ.

"Державний грант може покривати навчання частково, а решту сплачуватимуть батьки чи, якщо студент обере індивідуальну траєкторію, можливо, він буде працювати і вчитися одночасно.

Передбачено, що гранти будуть різними, суми можуть змінюватися з року в рік: державний грант зможе покривати 80, 70 або лише 30% залежно від успішності студента", пояснював заступник міністра з питань вищої освіти Михайло Винницький.

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Передбачається, що обсяг державного замовлення щороку встановлюватиме Міністерство економіки України відповідно до потреб держави. Після того, як новий механізм фінансування повноцінно запрацює, обсяг держзамовлення можна буде прогнозувати завчасно.

У МОН очікують, що система співфінансування почне працювати вже з вересня 2024 року, однак швидкість її впровадження залежатиме, зокрема, і від підтримки Верховної Ради.

Зміни стосуватимуться лише нових вступників і не поширюватимуться на студентів, які вступили раніше.

Реклама:

Головне сьогодні