Українська правда

Вплив війни на поведінку собак і котів: як розпізнати і що робити? Поради вет-сервісу 9100

5 вересня, 13:00

Під час обстрілів, вибухів та постійних повітряних тривог більшість тварин знаходиться в стані сильного стресу. Результатом є поведінкові проблеми котів і собак.

Аби своєчасно допомогти своєму улюбленцю подолати стрес, відповідальний петперент має знати на що звернути особливу увагу та де отримати допомогу в разі потреби.

Симптоми поведінкових розладів котів та собак

Не обов’язково постійно чути звуки вибухів, щоб тварина отримала різні поведінкові розлади. Для цього собакам та кішкам іноді достатньо почути гучні звуки один-два рази, а постійні сирени додають напруги.

Війна та її наслідки провокують розлади поведінки, які в кожної тварини проявляються по-різному: хтось стає надто агресивним, хтось відмовляється від їжі, комусь спокійніше цілий день проводити на дивані.

В деяких випадках тварини емоційно реагують навіть на раптові вимкнення та увімкнення світла, що притаманно під час  стабілізаційних відключень. 

”У мене є собака - дівчина такса. Кожен раз, коли вмикають світло, у квартирі спрацьовує гучний звук "клац" на стабілізаторі напруги для газового котла. І собака, яка спала, відразу прокидається, гавкає і думає, що щось трапилось. Ми з дружиною її обіймаємо і їй стає спокійніше”, - зазначає лікар ветеринарної медицини Микола Чуприна. 

Бренд Optimeal спільно з ветеринаром підготували перелік основних симптомів стресу у тварин, що спричинені війною:

  • Розлади харчової поведінки. Це може бути відмова від їжі чи навпаки - постійне заїдання стресу.
  • Страх залишитися самому вдома, який раніше не спостерігався.
  • Надмірна чутливість до фізичних контактів або звуків. Наприклад, собака чи кіт раптово лякаються, якщо їх торкнутися або коли почують будь-який несподіваний звук.
  • Незвична "туалетна" поведінка. Частіше коти, але й собаки також, можуть почати справляти важливі фізіологічні потреби в незвичних місцях, наприклад, на ліжку, дивані, або просто на килимі.
  • Постійне вилизування хутра, вигризання або чухання. 
  • Тремтіння тіла, нетипові мімічні прояви, наприклад, тремтіння щелепи.
  • Розлади кишківника.
  • У деяких випадках трапляються навіть  напади агресії.

Можливі й інші прояви – будь-яка нетипова поведінка може стати сигналом того, що тварина відчуває стрес.

Як допомогти тварині під час ракетних обстрілів та стресових ситуацій? Поради від ветеринара

Важливо розуміти, що будь-який з перелічених вище симптомів може бути ознакою не тільки стресу, а й фізичного захворювання. Навіть досвідчений петперент не завжди здатний зрозуміти, що саме спровокувало зміни в поведінці тварин.

Наприклад, проблеми з туалетом у котів можуть бути доказами  як стресу, так і розповсюдженої сечокам'яної хвороби. Ветеринар Микола Чуприна зазначає: "Проблема з сечовипусканням у котів дуже розповсюджена, і людині майже неможливо зрозуміти, що саме сталося з твариною.

Поспостерігайте – якщо кіт став ходити на горщик частіше, процес став більш тривалий,  під час сечовипускання тварина сильно вигинається, наче напружується, а колір сечі змінився – скоріш за все, тварина захворіла. У цьому випадку краще звернутися до клініки для проведення необхідних додаткових досліджень".

Якщо ж у власника немає такої можливості, консультативну допомогу в режимі онлайн надає сервіс вет-турботи Optimeal Expert 9100. 

Дуже часто власники собак помічають, що тварина постійно "смокче" лапу, вигризаючи хутро, або ж розчісує вуха чи боки. Симптом хоч і типовий, проте неоднозначний.

"Проблеми з надмірним чуханням можуть свідчити як про тривожний стан собаки, так і про шкірні інфекції або наявність паразитів. Ретельно огляньте свого улюбленця, пригадайте, коли востаннє обробляли його від паразитів. Якщо самостійно подолати ситуацію не вдається – краще звернутися до лікаря", - зазначає Микола Чуприна.

Існують і загальні рекомендації, як допомогти тварині під час ракетних обстрілів. 

  • За можливості уникайте прогулянок під час сигналів повітряної тривоги. Якщо ж раптово з'являється сирена або чутно вибухи, розмовляйте з собакою спокійним голосом, впевнено гладьте її по спині, обійміть - та швидко, але спокійно, направтеся до укриття або дому. 
  • Ветеринари радять поступово привчати тварин до звуків сирен або вибухів. Для цього підійдуть аудіо записи, які на початку включають з мінімальною гучністю, поступово збільшуючи її. Одночасно необхідно відволікати тварину іграми та розвагами, а потім пригощати.
  • Важливо більше часу приділяти улюбленцю – гратися, забезпечувати комфорт та відчуття безпеки навіть в укритті – мати з собою улюблену іграшку та теплу ковдру з запахом тварини.

"Якщо стрес був настільки сильний, що тварина відмовляється від їжі, не намагайтеся нагодувати її силоміць. Це може спричини зворотний ефект", – радить Микола Чуприна, – "краще дочекатися, коли тварина трохи заспокоїться та сама проявить зацікавленість до їжі”.

Ветеринар також рекомендує мати про запас смачну їжу – вологий корм або паштети. 

Якщо стрес прогнозований (ви їдете в мандрівку чи тимчасово повертаєтесь в місце з інтенсивними обстрілами) – можете в цей період давати заспокійливі препарати на основі трав. ”Препарати з рослинними екстрактами не є токсичними та у тварин переважно не виникають побічні реакції на них”, - додає Микола Чуприна. Проте Optimeal Expert 9100 разом з ветеринарами рекомендують перед їх використанням проконсультуватися з лікарем, аби уникнути небажаних ускладнень. 

Тепер також існують спеціальні корми для тварин, що допомагають зменшити емоційне збудження, які можна використовувати як постійний раціон. Ніколи не варто займатися самолікуванням тварини - завжди звертайтеся до фахівця.

Корм для тварин з заспокійливими властивостями – не лікувальний раціон, а додатковий спосіб зменшити прояви стресу та поведінкових проблем у пухнастих улюбленців завдяки використання корму як постійного раціону. 

Здоров'я – основа щасливого життя домашніх улюбленців

"І в спокійний час, а під час війни – особливо, власники домашніх тварин мають піклуватися про фізичний стан і здоров'я своїх улюбленців. Відповідальний та турботливий петперент напевно помітить зміни в поведінці улюбленця та своєчасно має на них зреагувати", – зазначає ветеринарний лікар Микола Чуприна, - “якщо ж власного досвіду замало і самостійно впоратися з проблемою не виходить – звертайтеся до сервісу вет-турботи Optimeal Expert за номером 9100 або у чат-боти Telegram або Viber з усіх куточків України 24/7.