Гордість за військових і тривога через обстріли: які настрої панують серед українців у соцмережах

Віра Шурмакевич — 14 січня, 14:07
Гордість за військових і тривога через обстріли: які настрої панують серед українців у соцмережах
Які настрої панували у соцмережах на початку січня 2025 року
Mehaniq/Depositphotos

Минулого тижня у майже чверті дописів в українських соціальних мережах панували гнівні настрої.

Серед причин – удар росіян по Запоріжжю та інших містах, а також негативна динаміка змін на фронті.

Про це йдеться у дослідженні громадської організації CAT-UA. Її фахівці з’ясовували, які настрої переважали в українському інформаційному просторі з 4 по 10 січня 2025 року.

Тривога

Аналіз дописів показав, що впродовж минулого тижня серед українських інтернет-користувачів переважали песимістичні настрої. Фахівці кажуть: їх зумовили обстріли та очікування на них, втрата українських територій і просування окупантів. Ці події викликали "мікс тривоги та гніву".

Тож тривожні настрої загалом присутні у 26% дописів на тему війни.

РЕКЛАМА:
Гнів

Гнівні настрої спостерігали у 24% дописів. Їх спровокували зокрема риторика самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та білоруські угрупування на кордоні з Україною.

Окрім того, гнів спровокували висловлювання політиків Словаччини та Угорщини щодо зупинки транзиту російського газу, а також обстріли українських міст.

Радість

Більш піднесені настрої переважали у 21% дописів. Зокрема, це стосувалося наступу на російські території, атаки на ворожі об’єкти в Чорному морі, Ленінградській і Саратовській областях, а також вибухів у Смоленську та пожежі в Енгельсі.

Також приводами для радості були підтримка світу, знищення ворога та масштаби втрат РФ на фронті, зокрема серед офіцерів.

Які настрої переважали серед українців на початку січня 2025 року

Емоції українських громадян

CAT-UA
Сум

Дослідники зазначають, минулого тижня було чимало дописів із сумними настроями – ця частка становить 12%. Серед них переважали некрологи.

Гордість

Найчастіше українці висловлювали гордість за українських військових, які демонстрували унікальні досягнення. Передусім йдеться про пілота, який вперше в історії під час одного бойового вильоту винищувача F-16 знищив одразу шість крилатих ракет противника, дві з них – авіаційною гарматою.

Надія

Проаналізувавши публікації в соцмережах, дослідники зробили висновки, що найчастіше українці висловлюють сподівання на активну підтримку західних партнерів, зокрема надання ППО. Таких дописів було 5%.

Також дослідники виокремили дописи, у яких переважають вдячність (2%), сміх (1%) та втома (1%).

Як проводили дослідження

Згідно з методологією дослідження, CAT-UA щодня впродовж 4-10 січня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажувала повний масив згадувань воєнних термінів – загалом понад 300 тисяч дописів – за 50 ключовими пошуковими словами у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, TikTok, VKontakte та Odnoklassniki (дві останні – заборонені в Україні).

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів – це приблизно 0,25% від їхньої загальної кількості. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією – у середньому 85% від загальної кількості – і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування.

Реклама:

Головне сьогодні