Кохання справді зцілює біль - вчені

— 16 жовтня 2010, 10:21

Американські науковці перевірили свою здогадку на 15 студентах, що якраз перебували на ранній стадії закоханості, повідомляє The Telegraph.

Піддослідним демонстрували фото їхніх коханих, тоді як керований комп'ютером прилад, розміщений на долоні, викликав у них легкі больові відчуття. Протягом усього експерименту мозок добровольців сканувався за допомогою МРТ.

Результати підтвердили - почуття кохання, стимульоване переглядом фотографії, подіяло на піддослідних, як потужне знеболювальне. Ефект кохання можна порівняти із дією морфіну або кокаїну, стверджують дослідники.

[L]

"Коли люди перебувають у цій пристрасній, всепоглинаючій фазі кохання, в їхньому настрої відбуваються істотні зміни, які впливають на відчуття болю", - зазначає керівник дослідження, голова Відділу керування болем Стенфордського Університету Шон Макей.

"Це дуже глибокі, старі системи в мозку, що мають відношення до дофаміну - основного нейромедіатора, який впливає на настрій, заохочення та мотивацію", - пояснює він.

Науковці спеціально не залучали до тестів піддослідних, які перебували на більш пізній стадії любовних стосунків. Обрані добровольці обов'язково мали відчувати ейфорію та "одержимо думати про своїх коханих, жадаючи їхньої присутності".

Коли у таких словах змальовується пристрасне кохання, це може нагадати наркозалежність, зауважує вчений. Дослідники припустили, що любов справді може відноситись до систем мозку, подібних до залежностей та тісно пов'язаних із дофаміном.

Дофамін належить до хімічних речовин, які передають сигнали між нейронами. Саме він лежить в основі системи "задоволення" та змушує нас почуватися добре, коли ми переживаємо приємний досвід.

Шляхи дофаміну в мозку тісно пов'язані зі звиканням та полегшенням болю на глибокому рівні, яке забезпечує морфін та інші опіоїди.

"Викликана коханням аналгезія є значно більш сполучена з центрами задоволення. Схоже, вона залучає більш первісні аспекти мозку, активуючи глибокі структури, здатні блокувати біль на спинномозковому рівні - подібно до того, як діють опіоїдні анальгетики", - зазначає дослідник Джарред Янгер.

Цікаво, що протягом експерименту науковці виявили, що полегшувати біль також здатні різноманітні завдання на слова - асоціації.

Реклама:

Головне сьогодні