Натхнення водою. Як пити, щоб успішно пробігти марафон

9 жовтня у столиці України відбудеться сьомий за ліком Міжнародний Київський марафон Wizz Air Kyiv City Marathon.До цієї події BonAqua започаткувала проект "Натхнення водою", присвячений природній воді і тому фізіологічному й емоційному впливу, на кожного з нас. А особливо - на спортсменів, яким без неї не обійтись, щоб успішно подолати дистанцію майбутнього забігу. На маршруті вона необхідна, як повітря, і має завжди бути поруч. І байдуже, хто буде бігти вулицями Києва – керівник дипломатичного представництва чи успішний банкір, професійний спортсмен чи початківець – 42 195 м однакові для всіх.

Любителі бігу знають: що краще хочеться виступити на змаганнях, то більше потрібно бігати на тренуваннях. І що довша змагальна дистанція, то й триваліша до неї підготовка. Фахівці кажуть, що повноцінна підготовка до королівської дистанції – марафону – має тривати не менше двох місяців. За цей час організатори Wizz Air Kyiv City Marathon, як і перед минулорічними стартами, провели для майбутніх учасників забігів серію з десятка відкритих безкоштовних тренувань Open Run Day, інтенсивну програму підготовки I Will Run ("Я біжу 42.195/20.0975"). Вперше в Україні була введена поширена у світі практика лонг-трейнів – масових тренувальних забігів на час на різні дистанції. Під час цих "генеральних репетицій" за допомогою професійних тренерів кожен мав змогу підібрати для себе правильний підготовчий ритм, адаптуватися до навантажень. Отож, уже подолано десятки, а то й сотні кілометрів, а скільки стерто кросівок, пролито поту та випито води – лише самі учасники можуть розповісти. Залишився тільки один, але найбільш важливий старт, на який була спрямована уся ця підготовка – 9 жовтня зі столичного Майдану Незалежності.

Траси Київського марафону та напівмарафону пройшли сертифікацію Асоціації міжнародних марафонів та пробігів (AIMS) і Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій (IAAF). Відтак результати спортсменів на цих дистанціях будуть офіційно враховуватися міжнародною спільнотою. Гарний час, продемонстрований у Києві, може стати перепусткою на престижні марафони, які вимагають від спортсменів кваліфікаційних результатів. А переможці київських забігів зможуть претендувати на встановлення загальновизнаних європейських та світових рекордів. Хоча це буде ой як нелегко зробити - траса Київського марафону досить складна! І як би її не прокладали – горбистий рельєф міста із значними перепадами висот дається взнаки. Сертифікація за міжнародними стандартами передбачає з поміж іншого також чітке дотримання правил безпеки на дистанції, зокрема - щодо забезпечення необхідного доступу учасників змагань до питної води.

НАТИСНІТЬ на малюнок, щоб переглянути мапу у повному розмірі

Максимально зручно для марафонців будуть облаштовані пункти гідратації, де кожен бігун може втамувати спрагу та освіжитися стаканчиком ВоnAqua – офіційної води марафону. До 27-го км дистанції такі точки будуть розташовані через кожні 5 км, а потім до самого фінішу - через кожні 2,5 км. Загалом на марафонській дистанції знаходитимуться 12 таких пунктів. Цей же принцип покладено в основу гідратації спортсменів і на інших дистанціях. На "половинці" їх буде 4, на десятикілометрівці - 2, і по одному, фінішному пункту, на найкоротших дистанціях 5 та 2 км.

Правильна гідратація - запорука успішного подолання марафонської або напівмарафонської дистанції, переконаний Дмитро Черніцький, засновник Wizz Air Kyiv City Marathon. Адже під час бігу, особливо тривалого, людина може втратити до 2 л води. Якщо цю втрату не компенсувати, людині буде дуже складно фінішувати в принципі, не кажучи вже про бажаний результат.

Деякі бігуни вважають, що необхідно пити воду тільки під час спеки, або хоча б за теплих погодних умов. Однак це потрібно робити завжди, навіть коли біжиш під дощем при +5°С. І перевіряти себе, чи можеш пробігти всю дистанцію без води, просто не варто. Кілька витрачених секунд на таку необхідну для організму вологу обернуться виграними на фініші хвилинами. Про найпоширеніші помилки щодо вживання води на дистанції говорить Олександр Даманчук, один з професійних тренерів, що займались підготовкою учасників Київського марафону: "Дехто думає, що відмовляючись тамувати спрагу, він стає витривалим. Це помилка, яка може призвести до зневоднення організму. Якщо ви пробігли 2 км і відразу вип’єте багато води - це теж неправильно". Майстер спорту з легкої атлетики, колишній неодноразовий чемпіон України серед молоді вважає, що тут потрібно шукати золоту середину. А от кількість води, яку потрібно пити на дистанції, залежить від індивідуальних особливостей організму. Та доречно все ж взяти до уваги загальні рекомендації щодо гідратації на довгій дистанції забігу від тренерів Wizz Air Kyiv City Marathon:

- бажано випити 1-2 склянки води за пару годин до забігу, а потім, за 15 хвилин до старту – ще одну;

- на дистанції воду слід починати пити з першого ж пункту і не пропускати їх, навіть якщо здається, що немає відчуття спраги;

- уповільнитися до та під час пиття води, або трохи відбігши, зупинитися, якщо так пити зручніше, неподалік пункту гідратації (щоб не створювати зайве скупчення людей на самому пункті);

- сполоснути ротову порожнину, зробити кілька маленьких ковтків прохолодної води і продовжити біг;

- під кінець дистанції на пунктах гідратації можна випити трохи більше, ніж звичайно;

- одразу після фінішу пити багато непотрібно – варто обмежитися 2 склянками води (це необхідно зробити, навіть якщо пити не хочеться);

- перепочивши, пити потроху, поступово відновлюючи втрачений під час бігу водний баланс організму

Напередодні Wizz Air Kyiv City Marathon 2016 залишається побажати успіхів усім, хто вийде на старт (а таких, за попередніми даними, близько 8 тисяч). З якою б метою вони це не робили – перемогти час чи суперників, перевірити власні можливості чи допомогти іншим. І нехай вода під час забігу додасть таких необхідних сил, натхнення та позитивних емоцій!

Реклама:

Головне сьогодні