Українська правда
Життя

Українська мова втрачає позиції в освіті та книговиданні, але тримається в кінопрокаті

Версія для друку Коментарі 9
09.11.2012
Фото із сайту msnu.org

У 2012 році в Україні вперше за роки незалежності зменшилася частка школярів, що вчаться українською мовою, а книг українською надруковано менше половини від загального тиражу.

Такі дані аналітичного огляду "Становище української мови в Україні в 2012 році", оприлюдненого 9 листопада з нагоди Дня української мови рухом "Простір свободи" за сприяння Інтернет-видання Texty.org.ua.

Документ базується на даних статистики, соціології та власних моніторингових досліджень, здійснених волонтерами по всій країні.

Українську мову називають рідною 2/3 громадян України, а 53% спілкуються переважно українською. Однак в незалежній Україні діють потужні чинники русифікації та формування у носіїв української мови комплексу меншовартості, відзначають автори дослідження.

"Найпотужнішими з цих чинників є телебачення та радіо, а значною мірою також сфера послуг і друковані видання", - вважають автори огляду.

В прайм-тайм 8 найрейтинговіших телеканалів у жовтні 2012 року лише 28% ефірного часу займають програми українською мовою, 44% - російськомовні і 28% - двомовні програми.

  Лише 28% ефірного часу займають програми українською мовою

"Ці показники трохи кращі, ніж торік, коли україномовні програми становили лише 22% ефіру, але про панування української мови в національному телепросторі говорити не доводиться", - зазначено в аналітичному огляді.

На 6 нейрейтинговіших радіостанціях пісні українською мовою становлять лише 3,4% від загальної кількості пісень у прайм-тайм (минулого року – 4,6%). Водночас пісень російською мовою -  60% від їх загальної кількості

Російською мовою в Україні видається понад 60% сумарного тиражу газет, 83% – журналів, продається близько 87% книг (переважна частина яких – імпорт з Росії).

Уперше за багато років сумарний тираж книг, що друкуються українською мовою в Україні, становить менше половини від усіх книг, надрукованих в Україні. 

 

Моніторинг мовної ситуації в 29 найбільших містах України (включаючи всі обласні центри), засвідчив, що у сфері торгівлі та послуг переважає російська мова, на транспорті – українська, причому ситуація дуже різниться залежно від регіону.

В цілому з 290 закладів харчування 29 міст лише в 50% вивіска виконана українською мовою, у 46% є меню українською, і лише в 36% працівники відповідають українською мовою україномовним клієнтам (ще в 11% працівники перейшли на українську мову в процесі розмови).

Get Adobe Flash player
Для перегляду даних завантажте Flash Player

У візуальній та звуковій інформації на автобусних та залізничних вокзалах в цілому по Україні домінує українська мова. Загалом на всіх видах транспорту за останній рік використання української у звуковій та візуальній інформації помітно збільшилося. Однак працівники довідкових бюро відповідають україномовним пасажирам українською лише на 66% автовокзалів, 55% залізничних вокзалів і лише у 3 із 8 найбільших аеропортів. Утім, ці показники також кращі, ніж торік.

68% фільмів у легальному кінопрокаті дубльовані або озвучені українською, решта 32% мають українські субтитри. Серед субтитрованих фільмів більшість становлять картини російського виробництва, озвучені, відповідно, російською мовою.

Українською мовою в 2011/12 році навчалися 81,9% школярів, що на 0,3% менше, ніж роком раніше. Факт зменшення частки учнів, що навчаються українською, зафіксовано вперше за роки незалежності України.

Здебільшого українською мовою поки що навчаються школярі у 23 з 27 регіонів України 

Є підстави вважати, що після опрацювання статистичних даних за 2012/13 навчальний рік буде зафіксовано ще більше зниження числа учнів, що навчаються українською. При цьому найбільше русифікація спрямована на першокласників, що в майбутньому спричинить значно масштабніші зсуви в мові освіти на користь російської.

Здебільшого українською мовою поки що навчаються школярі у 23 з 27 регіонів України. Винятками залишаються Донбас і Крим, причому в Криму навчаються українською менше 8% дітей.

Українську мову для складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання в 2011 році обрали майже 80% випускників шкіл. Ця частка дуже залежить від регіону і становить майже 100% на Львівщині, 97% у Києві, 80% на Дніпропетровщині, але лише 32% на Донеччині і 8% у Криму.

Автори огляду звертають увагу на те, що правове становище української мови в 2012 році катастрофічно погіршилося завдяки скандальному прийняттю Закону "Про засади державної мовної політики".

"Якщо цей закон не буде скасовано в законодавчому чи судовому порядку, хвиля русифікації і регіональної фрагментації України ставатиме з часом все потужнішою, і загрожуватиме не лише українській мові, але й незалежності та цілісності країни", - вважають автори огляду.

Як відомо, 3 липня Верховна рада ухвалила у другому читанні "мовний" законопроект.

8 серпня президент Віктор Янукович підписав його.

Після цього статус регіональної  російській мові надали в багатьох областях. Зокрема у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській,Одеській, Херсонській, Миколаївській та Харківській облястях.

Крім того, російську мову підтримали в 9 містах: Ізмаїлі, Одесі,Севастополі, Харкові, Миколаєві, Херсоні, Ялті, Луганську, Запоріжжіта Красному Лучі.

Також угорську мову зробили регіональною у Берегівському районі Закарпатської області.

Фото з (operkor.wordpress.com, afternoonsnoozebutton.com, volynnews.com)

Volinyanka _ 01.12.2012 01:44
Джи:
... Що стосується наведених у публікації даних, то хотілося б мати і "зеркальні". Наприклад, як часто працівники закладів харчування в західних областях відповідають російською, якщо до них нею звертаються.
А якого .... питається мають відповідати в Україні російською, якщо до них так звертаються!? Ми ж китайцям не відповідаєм китайською і не повинні. Так чиму ми повинні москалям чтокать і какать? Га?
Джи _ 13.11.2012 12:38
... Що стосується наведених у публікації даних, то хотілося б мати і "зеркальні". Наприклад, як часто працівники закладів харчування в західних областях відповідають російською, якщо до них нею звертаються.
Джи _ 13.11.2012 12:38
"Ми хочемо розмовляти українською"

Насправді це досить інфантильне гасло. Усі мають рівне право на вибір мови, якою вони хочуть розмовляти. Але автори гасла вважають, що до них треба прислухатись "поза чергою".

Звичайно, українська мова має розвиватися. Але намагання зробити її абсолютно домінуючою, так притаманне багатьом, хто "хоче розмовляти українською", є неприйнятним. Примусити російськомовних перейти на українську можна лише шляхом, який можна назвати насильницькою реукраїнізацією по аналогії з насильницькою русифікацією радянських часів. На жаль, русифікація мала місце. Але це не значить, що такими самими методами треба проводити зворотній процес. У наш час це неприйнятно і нереально.

Загалом є 2 варіанти співжиття мовних спільнот: бельгійський і швейцарський. Здається мені, що ми йдемо бельгійським шляхом.
Adam Viter _ 10.11.2012 01:41
Янукович: "Українська мова є потужним державотворчим чинником"
9 листопада 2012, 09:58 Лівий Берег LB
Президент Янукович привітав українців з Днем Української писемності та мови в інтернет газеті Лівий Берег LB де в цей час відмінили україномовну версію газети.
Потік новин українською мовою зупинився у: Четвер, 1 Листопада, а 6 Листопада зникло вікно "Украинская версия"
До дня Української писемності і мови інтернет газета .Лівий Берег LB заблокувала україномовну версію газети.
06.листопада в інтернет газеті Лівий Берег LB зникло вікно "Украинская версия"

Історична мить стрічка новин у інтернет газеті LB українською мовою зупинилась на
Четвер, 1 Листопада:
• Путін відмовився від традиційної прямої лінії з народом 02:09
• Янукович розпустив комісію з питань попередження катувань 01:51

Жертвою політики нововведень, до Дня Української писемності та мови,
стала україномовна версія інтернет газети Лівий Берег LB
Тарас Пушкар _ 10.11.2012 00:01
Повний текст огляду "Становище української мови", візуалізація та короткий виклад даних - тут dobrovol.org/article/271/ Ласкаво просимо знайомитися й поширювати
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте