Вбити Львів?

а щастя, з цією ділянкою не пов'язано такого великого завдання, як, наприклад, перед відбудовою Михайлівського золотоверхого собору в Києві. Тут у нас менше завдання, тут не стоять святині, не стоять наші національні здобутки". Юрій Криворучко, головний архітектор Львова, газета "Ратуша", 7 травня 2009 року.

Руй-нація?

Будівля "Укрсоцбанку" - ганьба для Львова. Потворна безлика химера, розташована позаду пам'ятника Міцкевичу на місці старого будинку, що згорів ще в кінці 80-х, була першим новобудним цвяхом епохи української незалежності в тіло древнього міста.

ЄВРО-2012 зараз - новий, після банківської лихоманки, привід для знищення старого Львова. Засліплені передчуттям ефемерної наживи від футбольного чемпіонату, ділки готові знищити середньовічне архітектурне середовище.

Мова йде про будівництво в самісінькому ренесансовому центрі Львова, за 100 метрів від площі Ринок. Новий готель "а ля бункер" на розі вулиць Вірменської і Краківської, що нависатиме над Вірменською церквою, чи скляна коробка готелю на вулиці Федорова, 28, що конкуруватиме з Ратушею і катедрою за домінування над центром міста, назавжди знищать його древній профіль.

ВІДЕО ДНЯ

Cтарий Львів сильно не поруйнувала ні друга світова, ні радянська доба. Та чи приїдуть до Львова іноземці і українці дивитися на "бункери" і "спіралі", в тіні яких тихо викришуватимуться древні собори і палаци?

Події розвиваються дуже швидко - автори авантюри поспішають здати об'єкт до ЄВРО-2012. "Бункер" уже взято за основу для подальшого проектування - рішення про це у травні прийняв міськвиконком. Ще місяць-два - і будівники почнуть заливати бетон. Що легше зупинити - документ в міськраді чи бульдозер?

Учасники

Міські депутати, коли їх запитати про "бункер", демонструють щось середнє між зневірою, байдужістю і корисливістю. З мого приватного спілкування з кількома з них склалося враження, що вони не вірять в успіх протесту, і, відтак, не готові його підтримувати - хоча всі розуміють те, що проект-виродок зруйнує старий Львів. Одна з найголовніших причин - ніхто не хоче псувати собі стосунки з міською владою.

Проти новобудів в історичному центрі публічно виступає тільки декілька депутатів з УНП - ні від "Нашої України", ні від ультрапатріотичної "Свободи", ні від ліберальної "Пори", ні тим більше від БЮТ, у фракції якого і перебувають забудовники, не чути ані слова. Парадоксальним чином, найбільш "національно-демократична" міськрада міста-флагмана національного відродження України може його найбільше зруйнувати. І злочинна недбалість йдуть тут рука в руку з злочинним умислом.

Андрій Садовий, мер Львова, буцімто стоїть осторонь, насправді контролюючи всі процеси у Львові. Дозвільний ресурс дає йому змогу призупиняти або, навпаки, проштовхувати різні проекти. Можна ствердити - ніщо в місті не відбувається без його відома. Тому він - перший в числі відповідальних за "бункер", і ганьба цього проекту - це першочергово його ганьба.

Проект готелю, який забудовник пропонує інвесторам на своєму сайті
Забудовник, керівник фірми "Будінвест" Михайло Мужилівський, зайняв позицію "я - не я і хата не моя".

"За яким мені проектом скажуть будувати, за тим ми і будуватимемо. Я готовий до слухань, готовий будувати з товстими, тонкими стінами, відновлювати історичну забудову. Вони вже пів-Європи на вуха підняли - всі щось малюють. Якби був проект, то я би вже давно звів готель", сказав забудовник в інтерв'ю ZAXID.NET 11 червня 2009 року. Сам проект на сайті уже пропонується інвесторам.

Головний архітектор міста Юрій Криворучко є основним лобістом даного проекту. Його бажання пропхати "бункер" проривається крізь його коментарі типу цього - "Архітектуру роблять генії або принаймні таланти, а не громадська думка, яка каже, що там мають бути карнизи, а там - те і те. Звичайно, є такий вид архітектури без архітекторів, який у нас називається архітектура самобуду".

Очевидно, для нього львівські архітектори Балаж, Рибенчук, Волощак, Петрик, Присяжний, Швець, Гнесь, а особливо завідуючий кафедрою реставрації "Львівської політехніки", доктор архітектури Микола Бевз - спеціалісти з "архітектури самобуду", а їхні критичні зауваження - профанні балачки.

Західні архітектори "бункера", фірма Германн і Валентині, мають представництва в Люксембурзі і у Відні, і цей проект вказаний у них на сайті як такий, що перебуває в розробці (Competition "Hotel in Lemberg", Ukraine -2009), проте "бункерного" зображення на їх сайті немає.

Партнер по будівництву - компанія ZT-GESHB - пошуковиком Google взагалі не індексується: вона присутня лише в згадках українських медіа про скандальну забудову. Деякі львівські архітектори в розмовах "офф-рекордс" стверджують, що західною фірмою за певну плату просто прикрили уже розроблений в Україні проект - для того, щоб його додатково легітимізувати в очах місцевих "тубільців".

Така парадоксальна короткозорість міських керівників - знищувати древнє місто, котре, навпаки, мало б слугувати джерелом прибутку, запорукою добробуту, підставою для ідейного впливу в Україні на століття вперед - дивує і лякає.

Протест як позитив

Люди, що виступають проти забудови, зібрали серйозний масив інформації щодо "бункерних" порушень, від - їх можна прочитати за цим лінком. Тут - "повний фарш": порушення пам'яткоохоронного законодавства, невиконання вимог ЮНЕСКО, нецільове використання орендованої ділянки, відсутність погодження з Державною службою охорони національної спадщини, брак археологічних досліджень, недотримання вимог Державних будівельних норм, вихід проекту готелю за межі орендованої ділянки, профанація громадських слухань, хиби в організації конкурсу.

[L]Існує об'єктивна потреба єдиного громадського спротиву такому поводженню зі Львовом - інакше його з'їдять люди, засліплені блиском швидких грошей.

Протидія системі, котра починається з грошей, продовжується документами міськради і архітектурними планами і закінчується бульдозерами і кранами - справа дуже складна і невдячна, котру тяжко буде потягнути виключно ентузіастам. Такому спротиву потрібна, перш за все, юридична підтримка, в другу чергу - активна увага преси, котра має витягнути на світло "бункери" і "спіралі".

Спільнота, що листівками, наклейками чи графіті донесе людям інформацію про те, що хочуть збудувати в їхньому місті, а також пропікетувати міську раду, має внести проблему в громадський і державний порядок денний.

Міська рада повинна чітко і однозначно зафіксувати: збереження історичного середовища Львова повинне стати пріоритетом при забудові його центральної частини, щоб жодні "бункери" не будувалися під древніми соборами.

Всі проекти ПОВИННІ бути офіційно оприлюднені на сайті міської ради, а обговорення щодо них повинне відбуватися не кулуарно в тісненьких приміщеннях. Недбале ставлення до історичної частини Львова, сприяння його руйнуванню, на моє переконання, можуть стати достатньою причиною до розпуску Львівської міської ради і оголошення перевиборів очільників Львова.

Всі спільноти, що проти руйнування Львова, повинні об'єднатися і дати відсіч такій архітектурній вакханалії. Люди, не даймо знищити Львів!

Автор - Остап Кривдик, політолог, активіст, для УП

Реклама:

Головне сьогодні