Книжка за 24 години

13
12 вересня 2011

Лише 2 тижні тому я написала, що фірмовою ознакою сучасної української літератури є здатність до самоорганізації. І ось мені випала нагода в цьому переконатися на власні очі.

10-11 вересня протягом 24 годин разом творили 24 письменники та 24 ілюстратори. Вони створювали спільну електронну книжку. І сміливо пожертвували для цього вихідними днями. Звучить фантастично. Я би не повірила, якби сама не доклала рук до цієї справи.

Почалося все так: на початку вересня одна організація попросила мене про допомогу. У людей було бажання створити першу в Україні електронну книжку за 24 години. Ну а в мене була змога зібрати митців для участі в такій грі.

Чому я говорю про гру? Тому що створення електронної книжки за 24 години виявилося надзвичайно веселою справою.

Охочих погратися зібралось аж 24: Сергій Батурин, Катерина Бабкіна, Лесь Белей, Оксамитка Блажевська, Лариса Денисенко, Анатолій Дністровий, Артем Захарченко, Олена Захарченко, Міла Іванцова, Ірена Карпа, Алевтина Кахідзе, Максим Кідрук, Андрій Кокотюха, Оксана Колтун, Олег Коцарев, Тарас Лютий, Анна Малігон, Тарас Малкович, Ірина Маркова, Антон Санченко, Марина Соколян, Галина Ткачук, Каріна Тумаєва, Ірина Шувалова.

Ніхто з них і уявити не міг, про що писатиме. За правилами, на початку роботи необхідно голосуванням обрати тему.

Спершу письменники запропонували свої ідеї: секс-алкоголь-рок-н-ролл, інтернет-знайомства, мандри, історії з життя помідорів, історії з життя затинак, сонце, прикольний дід із двору по сусідству тощо.

Далі проголосували. В двох читаннях J Бракувало хіба що правої руки Чечетова.

Автор фото Юліана Сайковскі
До речі, вплив шкільної програми - очевидний. Тема-переможець має ніби дуже безневинне формулювання "Як я провів літо". До речі, цю тему запропонував Антон Санченко. Єдина тема, що за кількістю голосів бодай наздогнала "Літо" - це "Секс-алкоголь-рок-н-ролл". Її запропонував Андрій Кокотюха.

До речі, це поєднання тем сексу та літа було помітне чи не в усіх написаних текстах. Без еротичних чи бодай платонічних любовних сцен не обійшовся майже ніхто.

Автори "експрес-книжки" Олег Коцарев 
Після обрання теми письменники сіли писати, а ілюстратори - ілюструвати. Першим закінчив свій текст Андрій Кокотюха - інші ще довго говорили про його виробничі потужності.

Години до 11 вечора більшість письменників уже закінчили писати. Ілюстратори, коректори та верстальники працювали до ранку. Остання ілюстрація надійшла на пошту за декілька хвилин до оприлюднення книжки. Ось такий екстрим.

Готова книжка "Як вони провели літо" доступна винятково легально та умовно безкоштовно. До неї допасований електронний гаманець для добровільних пожертв вдячних читачів. Долю зібраних грошей визначать автори книжки.

Лариса Денисенко 
І письменники, й ілюстратори, й організатори типу мене - всі працювали винятково на волонтерських засадах. Жодних грошей - лише задоволення та новий досвід.

Я сподіваюся, проект "Електронна книжка за 24 години" приверне увагу читачів, письменників і видавців до електронної книги. А ще готова книжка - це рідкісний шанс почути чималий діапазон голосів.

Зверніть увагу - серед учасників є і давні "зірки", і молоді автори, і геть несподівані учасники. Наприклад, художниця Алевтина Кахідзе, котру атмосфера роботи надихнула на власний художній текст.

Анатолій Дністровий. Загалом книжку писали 24 автори
Звісно, в цьому проекті можна знайти чимало недоліків. Їх можна називати, але не буду. Це ще вчора зробили уважні читачі та коментатори статей на Facebook, у ЖЖ та інших засобах донесення інформації. Тут лишається хіба що проводити "роботу над помилками".

Скажу інше. 10-11 вересня створено лише "Том перший". Буде і другий, і третій, я сподіваюся. Моя мрія - регулярний випуск отаких альманахів, які збирали б щоразу новий колектив митців. Це буде хороша ініціатива, що дозволить показати різні обличчя сучасної української літератури.