Шахер-махер в МОЗ-і

59
19 вересня 2013

"Дєвушка, давайте виходити звідси, бо буде нєкрасіво", – радив мені нещодавно охоронець Міністерства охорони здоров’я, намагаючись виштовхати за двері кабінету. У тому кабінеті засідала перша комісія тендерного процесу МОЗ, яка вирішує долю майже тисячі хворих на гепатит українців.

Погрожуючи відеокамерами та журналістськими розслідуваннями, я змогла таки втриматися у залі і лишитися послухати, що ж навирішують чиновники МОЗ-у та знані лікарі для пацієнтів, які протягом трьох років відчайдушно боролися за затвердження Державної програми протидії вірусним гепатитам.

Боролися за власне життя. А отримати можуть велику й некрасиву дулю. Саме від тих людей (головних інфекціоністів, заступників міністрів та простих клерків), які жодним пальцем не поворухнули, аби ця програма в країні існувала. Але як тільки запахло великими грошима – усі "профільні діячі", як мухи на мед злетілися. На мед, яким наче помазані 33,2 мільйони гривень, що виділив уряд для закупівлі ліків хворим.

Реклама:

Сьогодні в світі вірусний гепатит С лікується найефективніше лише пегельованими інтерферонами, які поділяються на два типи – альфа 2-а та альфа 2-в. Кожен з препаратів довів свою ефективність, і лікарі нечасто віддають перевагу якомусь із них.

На кожен препарат обидва виробники мають багаторічний патент, а, отже, і тримають вбивчу для багатьох хворих монополію. Разом з тим, пегельований інтерферон – препарат біологічний, тобто виробляється з біологічних продуктів людського організму, таких наприклад, як кров. А це означає – його генерики (точних хімічних копій) виробити неможливо.

Ті компанії, які намагаються виготовити біоподібні до пегельованих інтерферонів препарати, не дуже часто можуть довести їхню ефективність і отримати ознаку якості, визнану в усьому світі – GMP. Саме тому знизити ціну на цей препарат, як це відбувалося, наприклад, зі СНІД-ом, за рахунок конкуренції брендів - генериків, вкрай складно.

Єдиним виходом залишається підтримка конкуренції між двома виробниками пегельованих інтерферонів – з огляду на їхню взаємозамінність. Мотивація боротьби між ними шляхом зниження ціни за гуртові закупівлі, якими стануть закупівлі МОЗ-у, є точкою відліку для цих процесів.

Та не цим шляхом вирішила піти пані міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова цього року, домовившись попередньо з одним із виробників та маючи листа про зниження ціни на цей препарат, який було зареєстровано в МОЗ-і, як не дивно, тим же числом, що й почала засідати комісія. Заховавшись за цим документом, помічники заступника міністра пана Богачева, який є головою Тендерного комітету МОЗ, розпочали неприкриту атаку на лікарів та фахівців.

На початку засідання всі як один лікарі казали, що без конкуренції державний тендер провести неможливо, і з ними погоджувалися ми, представники пацієнтів. Проте, зачинивши майже всі двері для громадськості, під тиском пана Багачева майже всі учасниками номенклатурної комісії зараз готові підписати протокол, який ставить під загрозу всю першу в історії України закупівлю пегельованих інтерферонів.

Реклама:

Адже вся тендерна документація буде прописана лише під одного виробника пегельованого інтерферону альфа 2-в, унеможливлюючи участь представників другого виробника. І це в той час, коли за день до цього обидва виробники відкрито заявили про свою готовність знижувати ціну щонайменше вдвоє та виходити на тендер!

Замість того, щоб змусити виробників зменшувати й надалі цінники задля перемоги в тендері, а відповідно й закупити більше препаратів за меншу кількість грошей, МОЗ робить по-іншому. Він прописує відповідні документи таким чином, що лише один виробник, а саме власник патенту на альфа 2-в, зможе подаватися на тендер.

Що далі?

Існує декілька варіантів розвитку подій.

"Псевдоконкуренція"

Перший полягає в тому, що декілька підставних фірм-дистриб’юторів зайдуть на тендер, завідомо вже під них прописаний. Там вони представлять один і той самий препарат з різницею в ціні, наприклад в копійку – як це полюбляють розігрувати тендерні махінатори МОЗ-у. Тож, і декілька учасників тендеру буде, і начебто все виглядатиме чесно. От лише конкуренція-то несправжня!

Адже це будуть представники одного і того ж бренду, а ціни вже зазвичай з ним погоджені. Усі у виграші, окрім пацієнтів, які могли б отримати більше лікування, змусивши виробників поконкурувати ціною, знизивши її до найнижчої.

Окрім того, на наступний рік вже набагато легше буде протягнути ту саму схему, скопіювавши тендерну документацію минулого року та пожиттєво закуповуючи ліки в одного і того ж виробника.

Пацієнти втрачають ще й у тому, що якби офіційно виробники знизили ціни для тендеру, вони були б змушені знизити ціни на ці ж препарати і в роздрібній торгівлі. Відповідно обидві групи препаратів значно подешевшали б в аптеках, і люди змогли б лікуватися за менші гроші. Натомість зараз при ціні в 100 тисяч гривень за річний курс лікування це майже неможливо для пересічного українця. Але хіба ж цим переймаються "охоронці здоров’я"!? Ні, тут саме час статки заробляти.

"Шахер-махер", або як повернути "вибиті" гроші назад до Кабміну

Якщо на тендер зайде лише один дистриб’ютор, який наразі заявив про свою участь у тендері – тендер не відбудеться. Він підпаде під антимонопольне законодавство та буде скасований. Адже українським законодавством заборонено проводити тендери, в яких є лише один учасник, окрім винятків, передбачених законодавством.

Тому тендер буде знову переоголошений, а там вже й Новий рік та подарунок в 33,2 млн "невикористаного" залишку коштів, які повертаються під урядову ялинку. І ці 33 нещасних мільйони, які покривають лише 10% потреби в лікуванні, нахабно й цинічно будуть повернуті назад до Кабміну. Який, потираючи руки, радісно й професійно закатає гроші, призначені для хворих, в чергову трасу "Київ - Конча-Заспа".

За оцінками експертів, сьогодні в Україні гепатитом С інфіковано близько 3,5 мільйонів українців. 22 тисячі, згідно з офіційними даними МОЗ, терміново потребують лікування. Інакше – помруть. Щодня телефон нашої організації розривається від телефонних дзвінків та запитань: "Як ми отримаємо лікування від гепатиту від Держави?".

"А ніяк!", - напевно тепер будуть відповідати наші співробітники. Оскільки пані Богатирьова не зацікавлена в покращенні здоров’я хворих українців. Ось такій шах і мат підготувало хворим Міністерство охорони здоров’я України...Реклама: