Велике весняне пробудження
Восени на Великій Житомирській з’явилось графіті колективу Інтересні казки. Сокіл, який перемагає двоголову Гідру - зовнішнього і внутрішнього ворога.
Синхронно ноосфера явила роботу Андрія Єрмоленка (автора шеврона Укроп) - орел-тризуб, який шматує двоголову змію.
А художниця Влада Ралко зобразила російського двоголового орла у вигляді нафаршированої (вибухівкою?) курки.
Графіті "Інтересних казок" |
Робота Андрія Єрмоленка |
Картина Влади Ралко |
Ці геральдичні перипетії нагадують багато історій та легенд. Соколів давньоруських князів, від яких наче пішла форма тризуба.
Герби кількох десятків минулих і дійсних держав (від аквіли, головного штандарту римських легіонів, втратити який не можна було ні за яких обставин - легіон, який втрачав штандарт, розформовувався).
А ще вони нагадують історію Дикого поля, яке колись було рідним домом для степових орлів, Aquila nipalensis. Цей своєрідний підвид має довгі лапи і багато ходить по землі, на ній же, посеред степу, в’є гнізда (тому ці хижі птахи й покинули розорані українські степи на початку ХХ століття). Степовий орел може годинами сидіти біля нори, підстерігаючи здобич. А може літати і вистежувати зверху, каменем шугаючи вниз.
Сокіл, Орел (не двоголова геральдична бестія, а справжній) - це символи далекоглядності і прозорливості, а відтак витривалості і сили волі. Зверху краще видно. Степовий орел, який живе на землі, має ще й досвід зміни фокусу, знається на мікро і макро рівнях, якщо перекласти на людську мову. Може побачити цілісну багаторівневу картинку.
До чого я це все веду? Добре, що художникам світ нашептав саме такий національний символ. Але основне населення степу - не орли.
Україна нагадує безкраї поля, засіяні пшеницею. Збіжжя влітку як-не-як дозріло, і ховрахи, миші та інші гризуни встигли натягати його в нірки... Однак здалеку наступає грізний Бабай-Бабах. Його залізні ящури знищують усе на своєму шляху - спалюють збіжжя, отруюють повітря, але, що найважливіше - і найменш помітно - перемелюють землю на півметра в глибину.
Люди-землероби це добре розуміють, формують Воїнство та вступають у Битву. Орли це бачать, яструби бачать, помічають синиці і ластівки. Бачать вовки і олені, лисиці і куниці, і навіть зайці. Птахи роблять розвідку, вовки влаштовують засідки, зайці передають інформацію.
Тільки гризуни копають нірки поглибше, тянуть туди зерна побільше, і закупорюють входи такими щільними "нічого то не дасть", "та що в цій країні тобі дадуть зробити", "та вони всі такі", "а шо за цей рік хтось щось зробив", "ага, доженуть і ще раз дадуть". Перечікують. Висовуються з нірок лише щоб підгодувати корупційних змій. Ну треба ж водійське посвідчення, екзамен здати, зробити закордонний паспорт. Ще зерна підтягнути, під шумок.
Можна наче і зрозуміти - їх справа запасати зерно, вити кубла, розпушувати і удобрювати грунт. А не орати, сіяти, доглядати, воювати, вчити і вчитися. Тільки в часи змін і переломів рішення кожної мишки стає доленосним.
Залізні ящури усе ближче. Чутливіші відчувають, що починає двигтіти сама земля, кидають нори і тікають подалі. Інші ціпеніють під своїми затишними "а шо вони шось зробили", "ці не кращі", "ото накерували, диви які ціни", "я за них не буду..." ковдрочками. Реальність уже не витримує, і починає в науку гноїти запаси зерна в комірках. А ті й далі чекають, поки ящури перемелють їх разом із грунтом.
На поверхні об'єднане Воїнство вже давно воює. Достойно, хай і з перемінним успіхом, перемагає. Запорошені орли сідають на плечі людям і радісно клекочуть. Павучихи плетуть маскувальні сітки. Кроти риють окопи. Волонтерський десант міцно закріпився в тилах ворога і руйнує усі ці роками напрацьовані схеми, знайомства та кумівство.
Ящури Бабая, блискучі, грюкітливі і страшні, мають багато слабких місць. Однак Воїнству бракує критичної маси - підтримки найчисельніших мешканців степу. Полчищ ховрахів, бабаків, тхорів і барсуків. Бойових загонів миш-полівок. Диверсійних щурячих груп. Адже найслабше місце залізних ящурів - це їх черево. Одна маленька зернинка, закинута між коліщатками, ламає величезну тварюку.
Розвідка визначила розташування сил ворога. Стратеги-реформатори сформували переможний план. Бойові загони розчистили шлях. Медіа-авіація прикриває наступ. Справа лише за цими, маленькими, яких мільйони. Як у Володарі Перснів - від хобіта, непоказної істоти, її сили волі, її перемоги у битві з собою залежить доля Всесвіту.
Залишається лише сподіватись, що скоро закінчиться зимова сплячка, і з нірок покажуться маленькі носики. Поведуть вусиками. Хитрі очиці оцінять ситуацію і зрозуміють: весна. Вирощеного кимось корму нема. А щоб люди змогли знову засіяти поля, треба включитись і робити посильне.
Це ж наша спільна земля.