Війни в Києві не буде

216
5 листопада 2015

Коли люди зібралися на першу зустріч стосовно меморіалу Небесній Сотні, думала, що буде бійка. На Майдані стріляти давно перестали, а от у Будинку Архітектора – трохи не почали. Від напруження.

Втім, виявилося, якщо всіх посадити за один стіл і просто змусити говорити по черзі – всі здатні до діалогу.

Ми півроку вибудовували стосунки, щоб зрозуміти, що нам всім потрібно. Коли через обговорення та дискусії пройшло півтори тисячі людей, процес почав жити своїм життям.

Реклама:

З’явилася група експертів, готових витратити три місяці особистого часу для написання конкурсного завдання, 200 сторінкового дослідження та осмислення Майдану — території що була за барикадами, і самого його феномену взагалі.

Організація величезної машини публічного міжнародного архітектурного конкурсу коштує у світі близько 300 000 євро. Сто волонтерів зробили це ідеально. Просто тому, що їм це було потрібно.

Зараз в нас є переможець меморіалу Небесної Сотні. Потужний і водночас інтимний італійський проект делікатно вписаний в київське середовище. Проект меморіалу повільно, але рухається. А завдання конкурсу Міністерство освіти вирішило передати розробникам шкільного підручника з Новітньої історії України.

Та починали ми з війни. Люди, які прийшли до нас з  ідеєю Меморіалу, просто не могли повірити, що ми їх здатні зрозуміти. І що ми хочемо щось робити разом, а не воювати. Чиновник, думали вони, та про що з ним взагалі можна говорити?!

Багато хто думає, що посада головного архітектора міста — це велике і зручне крісло. Ні, це — гаряча пательня.

До головного архітектора ходить в гості все місто. Приблизно вісім тисяч листів і 800 відвідувачів на місяць. У кожного своє питання, життя і світогляд. Всі вони різні. Всі вони кияни. Всі вони ми.

Реклама:

Та головний виклик для нас сьогоднішніх – це тотальна недовіра одне до одного. Це – цивілізаційна катастрофа для країни. І цивілізаційний виклик як для громади, так і для влади.

Київ — це Україна в кубі. Тут все потужніше, швидше і глибше. Тут видно все.

Ніхто нікому не вірить. Більшість гостей заходить до Департаменту з чітким наміром "відірвати голову" — зрада! Не вірять мешканці, депутати, чиновники, бізнесмени. Відривають голови всі і всім. Війна на всіх фронтах. Я всім ставлю одне й те саме запитання: "воюватимемо ми з вами для чого?".

Років з 10 тому я зрозуміла, що всі люди різні, і навряд чи хтось хоче зробити гірше, а всі хочуть якнайкраще. Чому ж воюємо?

Ми ще не вміємо домовлятися. Цьому не вчать – ні в школах, ні в інститутах.

Та це ж дуже просто. Говорити по черзі. Не перебивати. Приходити на зустріч із запитанням, а йти із відповіддю. Фіксувати домовленості на папері.

В Європу хочемо? А що це, Європа? Це культура комунікації. Круглий стіл, повага до опонента. Європа прийде тоді, коли ми перестанемо битися та почнемо говорити.

Це не так важко, як здається. І це вже відбувається зараз. І в регіонах, і в столиці. Просто з’являються люди, котрі задають запитання: "а воюватимемо ми для чого?".

Коли мені вперше довелося обґрунтовувати операторам рекламного ринку необхідність заборони рекламних носіїв на алеї Героїв Небесної Сотні на Майдані та в інших святих для киянина місцях, мене трохи по стінам не розмазали.

І їхня позиція – зрозуміла. За будь-якими змінами бізнесу стоять чиїсь робочі місця, зарплати, родини. Після двох місяців діалогу, ми разом виробили новий регуляторний механізм — найбільш прогресивний та юридично захищений з усіх, що існували в Києві.

Рекламний ринок готовий добровільно прибрати рекламу з ключових міських просторів, зменшити її кількість в історичній частині міста. Ми разом зрозуміли, як така зміна ринку зробить його краще, як дозволить місту заробляти на туризмі та зробить багатшою всю громаду. І їх в тому числі.

Зараз ми фактично уклали невеличкий суспільний договір. І закопали сокиру війни.

Далі – робота над новою концепцією та врегулюванням проблеми вивісок на фасадах.

Не нав’язування ринку чергових дивних правил, а спільно розроблена концепція, з якою ніхто не бореться, бо всі робили її разом.

Місто обростає інституціями — київська антикорупційна рада при міському голові була ґарантом домовленостей з ринком реклами, без неї ми б домовитися не змогли.

У місті розпочався добір управлінців на нормальних публічних конкурсах. Стає все менше призначень та звільнень, які ніхто не може зрозуміти.

Влада почала пояснювати свої дії. Те, що відбувається — для чого?

Зараз ми працюємо з Інвестиційним агентством, Асоціацією геодезистів, Містобудівною радою, архітекторами-розробниками містобудівної документації, Антикорупційною радою при Київському міському голові, міжнародними експертами, експертами Світового банку, АП, архітектурними університетами і, зрозуміло ж, з усією КМДА.

У нас є проект із київськими парками, запустили постійно діючу програму залучення волонтерів. Зараз у проектах Департаменту стало стільки знань і досвіду, що ми кілька разів на тиждень читаємо публічні лекції, проводимо обговорення.

І завжди спочатку — недовіра, потім — спільна праця.

Яка наша роль? Часто чую, що столиці потрібна "сильна рука". "Сильний мер", "сильний головний архітектор", які точно ЗНАЮТЬ ЯК і ЩО робити. Але в Конституції про "сильну руку" – ні слова. Сказано про демократичні принципи прийняття рішень.

Скоро буде оголошено конкурс на нового головного архітектора Києва.

Останні два місяці я чи не щодня дивлюсь на коробку з 400 листів і питаю себе — то який головний архітектор потрібен місту?

Моя відповідь — модератор.

Тому, що війни в Києві не буде, вона нікому не потрібна.

Влада у місті – для процвітання, багатства, зручності, можливостей для всіх.

Порожні слова?

Добре, нехай буде по-іншому.

Влада у місті – для реалізації торжества суспільного договору. Для задоволення від теплих київських літніх вечорів. Для можливості проїхатися Києвом на інвалідному візку хлопцю з АТО і теж насолодитися. Пишатися своїм містом. Можливості не боротися, а радіти.

Чи знаєте ви тих, хто цього не хоче? Хто буде чинити цьому опір?

А навіть якщо так — як ви думаєте, на чиєму боці буде перевага?

Ті, хто зовсім недавно були волонтерами, зараз кожен день чують "ти — чиновник". Правда — ми тепер чиновники.

Ми пішли працювати у владу, якій ми не вірили. Для чого?

Здається, ми маємо стати ґарантами суспільного договору, який базується на загальнолюдських цінностях, місцевій традиції та законах.

Це не так складно і не так довго. Домовленості з ринком і просування ідеї – це 2-3 місяці. Всі хочуть розуміння того, що відбувається. Всі хочуть єдиних правил гри.

Скажіть, хто готовий з цим воювати?

Все, що зараз відбувається — не про те, як змінюється Київ та Україна.

Це про те, як змінюємося ми.Реклама: